bugün

görsel
Esg ve ilker canikligil bir yayında bunu ele almışlardı.
Timur da fil taktiği yabmıştı hilal e karşı sonuç ortada.
insan ilk yenilgide öğrenir ya.
1. tarih boyunca piyade ordusu işgal etmek için vardır, süvari ordusu ise taktik yani o savaşı kazanıp geri çekilmek için... türkler'de ise çok başka bir tür asker türü vardır. at üzerinden ok atan hafif süvari... avrupalılar'ın atları gibi büyük olmayan, zırhlı olmadığı için yavaş da olmayan, at üzerinden ok attığı için düşmana yaklaşma ihtiyacı da hissetmeyen bir süvari türü.. adama yaklaşamıyorsun, adam çok hızlı, sayısı da belirsiz.. taktiği istersen yeme, üzerine yürümesen de adam ok atıp kaçıyor zaten.

2. savaş, mohaç gibi bir iki numunelik örnek dışında ovada da yapılmıyor. türkler iki tepenin arasında, karanlık bir boğaza yerleşmiş, sayıları belli değil... 5000 kişi var diyorsun ve üzerlerine hücum ediyorsun ama iki kanattan 3000 tane de süvari çıkıyor, boğazın arkasından 5000 tane de ihtiyat askeri çıkıyor. savaşı okuyamama sorunları vardı.

3. bizimkilerin bir de ordugaha saldırıp gece baskın verme huyu var ki; aslında bu, hilal taktiğinden de daha yıpratıcı.. resmen uyumuyorsun, gece gelip beş çadır yakıp, kıyameti koparıp kaçıyorlar. ama onlar gittikten sonra sen sabaha kadar nöbet tutuyorsun ve bu her gece böyle. sonra da bütün gün intikal yapıp yol yürüyorsun.. bence insan dört günden sonra allah canımı alsa da kurtulsam, der.
Aslında gayet net biliyorlar.
Lakin turan taktiği hemen savaşın başında uygulanan bir taktik değildir.

Düşman ordusu ile belirli bir süre mücadele ediliyor.
Uzayan mücadele neticesinde her iki tarafta psikolojik olarak yıpranıyor.

Bu yıpranmışlık ile karşı tarafın geri çekildiğini gören taraf sağlıklı düşünemiyor.

Emin olun hilal taktiğine düşen çoğu lider komutanları tarafından uyarılmasına rağmen sağlık düşünememe ve zafer elde etme hırsı ile ateşin içine giriyor.

Özellikle Bizans ordusu bu taktiği bilmesine rağmen liderlerinin hatalı kararları sonucunda bu tuzağı yemiştir.
Biz ona ayçöreği taktiği de diyebiliriz.
Savaşlar 20 yılda bir cereyan ettiği ve o dönemlerde harp akademisi gibi okullarda savaşlar etüt edilmediği için ogrenemezler. Zaten turan taktiği birkaç savaşta uygulanmış taktiktir. Genellikle klasik ordu düzeni kullanılmıştır.
Ateşli silahlar, toplar ortaya çıktıktan sonra bu taktik kullanılmadı Osmanlı tarafından.
Turan taktiği olmuş hilal taktiği.... yersen durum bu...

not: ula olum dilediğiniz kadar araplaşın tamam. sonunda sizin maalede arap çakması da bir ihtiyaç ama 2250 yıllık türk ordu geleneğine az biraz saygı. soytarımısınız değilmisiniz. bir karar verin artık.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.