1. 1.
  dr. hikmet kıvılcımlı tkp üyesiydi. vatan partisi'nin de kurucusu idi. bu toprakların marx-engels'i olarak kabul görür kimi çevrelerce. tarih tezi başta olmak üzere Türkiye'de kapitalizmin gelişimi gibi eserleri mevcuttur. halen izinden gidenlere doktorcular da denir.
  7 -1 ... steril mikrop
 2. 0.
  pristina doğumlu sosyalist teorisyen.nazım hikmet le birlikte yargılanmış,ömrünün 22 senesi cezaevlerinde gecmiştir.kuranı ezbere bilir.din ile ilgili cözümlemeleri dikkat cekicidir.türkiyedeki sol jargonunda önemli bir yeri vardır.
  5 ... orloff
 3. 1.
  "düşünce ve davranış birbirinden ayrılmaz."

  (bkz: doktor)
  4 ... louis cyphre
 4. 2.
  türkiye'deki sosyalist kuramcıların başını çeken, marksizm'in dogru anlaşılması için eserler, fikirler üreten büyük devrimci, doktor, fikir adamı.sosyalist cenabta önemli bir yere sahiptir...
  6 ... crazy horse
 5. 3.
  "insanın hayvan yerine konulmasına isyan ettiğim için sosyalistim" diyen şahıstır kendisi.

  Dr. Hikmet Kıvılcımlı, 1902 yılında Priştine'de doğdu. Ailesi, Balkan Savaşı'ndan sonra Anadolu'ya göç etti ve Kuşadası'na yerleştiler. Lise öğrenimi sürecinde istanbul'a gelen Hikmet Kıvılcımlı, burada Vefa Lisesi'nde okudu. Kıvılcımlı, istanbul Tıp Fakültesi'ndeki öğrenim yıllarında sosyalist mücadeleye katıldı.
  1925 yılında gerçekleştirilen TKP 2. Kongresi'ne delege olarak katıldı. Aynı yıl, Şeyh Sait isyanı nedeniyle çıkarılan "Takrir'i Sükun Yasası", ülke çapında bir terör ve baskı dalgasının yükselmesine sebep oldu. Bu arada Hikmet Kıvılcımlı da tutuklandı ve 10 yıl kürek cezasına çarptırıldı. Fakat bir yıl sonra ilan edilen bir aftan yararlanarak, tahliye oldu.
  1929 yılında tekrar tutuklandı, bu kez 4,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu sürenin bitmesine çok az kala, yine bir aftan yararlanarak özgürlüğüne kavuştu. Kendisi bu süreçte, Türkiye Komünist Partisi MK üyesidir.
  1938'de, Donanma Davası'ndan tekrar tutuklandı ve 15 yıla mahkum edildi. Bu kez, 12 yıl yattı. 12 Mart 1971 Açık Faşizmi Dönemi'nde arandığı için yurtdışına çıktı ve çok kısa bir süre sonra, 11 Ekim 1971'de, Belgrad'da öldü.

  http://www.barikatlar.de/...ozgurbarikat/3/hikmet.htm
  http://www.hikmetkivilcimli.org
  8 ... nobran ne ya
 6. 4.
  (bkz: kivilcim)
  1 ... spiritualized
 7. 5.
  türkiye'de oligarşi'nin ortaya çıkışı bile çok büyük bir tartıma konusu iken, kimin ne kadar bilgi sahibi olduğu konusunda en ufak bir fikri olmayan sebep'i sebeb yapanların, sonrada cahil cühella yakıştırması ile yanlı bakanların saldırılarına maruz kalmış, profesördür kendileri.

  hem de günümüzde bildiğimiz gördüğümüz pire-fos-sör'lerden değil! hani profesör denilince aklına onları getirenler için söylüyorum.

  edit: sebep'i 'sebeb' yapan entry silinmiş maalesef...
  5 ... steril mikrop
 8. 6.
  (bkz: acilciler)
  2 -4 ... dalgali kur
 9. 7.
  ideoloji ve onerdigi eylem bicimlerinin acilciler le ilgisi yoktur. hatta tamamen zittir denilebilir. buyuk adamdir , o ayri.
  2 ... cehennetlik
 10. 8.
  diyalektik materyalizm adlı kitabında sert bir dille ele$triler yapan ve çıkarımları oldukça güzel üstad, kuramcı-teorisyen.
  3 ... speedygonzales