1. 1.
  klasik müzik konusunda ülkemizde bir duayen sayılabilecek merhum orkestra şefi.pazar konserini yıllarca sunmuştur.uludağ üniversitesi 98 ya da 99 şenliğinde kendisi misafir olarak gelmişti.takriben daha doğrusu tahminen kendisinden 60 yaş falan küçük bir eşi vardı yanında gelmişti o da.o gün ''bizi sen manyak ettin,çocukluğumuzu mahvettin''gibi serzenişler yapıp eğlenen öğrenciler ölümüyle aslında çocukluklarının güzel bir rengini kaybettiklerini ileriki yıllarda vuku bulan vefatında anlayacaklardı.* * nur içinde yatsın. (bkz: 80lerde çocuk olmak)
  2 ... veritaserum
 2. 2.
  tek kanallı devirlerin pazar sabahlarının celladı olan kimse...
  pazar sineması öncesinde seyredenlerin sinirlerini gerip, filmden daha çok zevk almalarını sağlayan fedakâr şahıs...
  1 -1 ... ferrole
 3. 3.
  ölümünden sonra, bedenini, kadavra olarak kullanılması için gazi üniversitesi tıp fakültesine bağışlamıştır.
  1 ... oylumunelumune
 4. 4.
  80lerde çocuk olan neslin o yaşlarda büyük bir kızgınlık, kin beslediği, güzelim pazar sabahı çizgifilmleri ve ardından pazar sinemasının sonunda saat 12den sonra bir-iki saat boyunca bir çocuk için işkence olan klasik müzik programını sunan rahmetli müzik adamıdır.
  1 ... devedikeni
 5. 5.
  yurt dışında plak kaydını yapan ilk türk orkestra şefidir.
  ... fashiondesigner
 6. 6.
  gelecek ayı da geçersek ölümünün ardından dokuz yılı geride bırakmış olacağız. vay be! zaman ne de çabuk geçiyor. Yeni kuşaklar ne yazık ki tanımıyor hikmet şimşek'i. Ne büyük bir kayıp.
  -1 ... lesley mateas
 7. 7.
  bir nesil klasik müzik dinliyorsa hala tek sebebi bu adamdır.

  (bkz: gani gani rahmet eylesin)
  ... skydancer
 8. 8.
  klasik müzikten nefret etme sebebi insan. sözde insanlara zoraki dinleterek bu müziği sevdirdiler. o dönem abd'li bir komedyen vardı klasik müziği komedi ile harmanlar ve insanlara dinletirdi. lakin bizim ki çıkar tv'ye anlatır anlatır dururdu.
  -1 ... murattemur
 9. 9.
  80 li yıllarda pazar günü saat 12 ile 14 arası yayınlanan klasik batı müziğin programının unutulmaz şefi. gerçi kimse seyretmezdi ayrı konu.
  1 ... didi mayzenkayzer
 10. 10.
  Türkiye'de büyük çoğunluk onu pazar günleri TRT 1 ekranında yönettiği Pazar Konseri adlı program ile tanımaktadır. 15 yıl süren bu program ile Türk halkına klasik müziğin baş yapıtlarını tanıtmıştır.

  (bkz: 80 lerde çocuk olmak)
  1 ... zagortenay