1. 1.
    Mini mini birler caliskan ikiler. Bugunku heyecanimi sizle paylasmak istiyorum.

Tam 4 yildir 'zest hdr 35' isimli bir konsept araba uzerinde calisiyorduk.

Bugun audi group tarafindan davet edildik.

Arabanin calisma prensibi;

Ayni anda benzin, elektrik ve hidrojen yakitlarini kullanan arabamiz neredeyse 2.5 ton agirliginda.

Atesleme esnasinda sadece benzini kullanacak olan arabanin 4 lastigine bagli elektrik motoru surekli olarak. Birbirini sarj edecek. Peki bu bagi nasil saglayacagiz. Onu da tam arka koltugun altinda yer alan hidro elektrot motoru ile. Simdi plani gosteremem ana kafa da canlandirin siz.

1 lt benzin ve 45 lt su ile 900 km yapabiliyor arac. (Durmaksizin ve surekli 80 km de. Ve bu dyno testi. Pratik tahmin 350 - 400 km.

Neyse eger olursa su is suradan 30 kisiye burs baglarim aha screenshotta alin.

Bi de dua edin lan...

Basligi acarken gorseli eklemeyemedi.

Edit: mesaj atan soven arkadasa cevap verme ihtiyaci duymuyorum. Gecen yil tubitaktan odenek dahi istemedigimiz halde red yedik.
    12 -5 ... ruut altmis alti
  2. 2.
    hidrojen yakıtlı motor

Bu standart bi hidrojen elektrot motoru. Ancak saglayabildigi mesafe 280-330 km.
    6 -1 ... ruut altmis alti
  3. 3.
    iki puçuk ton da hafif olmuş biraz. yol tutuşu sıkıntı yaratmasın?

edit: şaka yaptım. konu hakkında teknik ve yeterli bir bilgim olmadığı için yorum yapamam ama kendi adıma audi'nin çağırması gurur verici bir gelişme. inşallah başarınız daim olur.
    4 -1 ... serdarsl06
  4. 4.
    Cokta sikleyeceginizi dusunmemistim zaten.
    7 -1 ... ruut altmis alti
  5. 5.
    tutar bu.
    2 -1 ... flat head
  6. 6.
    Ateşleme konusuna daha güzel bir fikir bulunabilir bence. Umarım her şey gönlünüze göre olur. Güzel düşünülmüş bir proje.
    2 ... furkancalavera
  7. 7.
    Atesleme konusunda benzin en saglikli ve hizli cozum. Elektrot ayristirici motorun aktif hale gelmesi 7 dakika suruyor cunku.

Arac ateslendikten sonra bataryalar aktif hale geliyor ki bu da 6.5 saniye. Benzin motorumuz zaten 100 cc.
    5 -1 ... ruut altmis alti
  8. 8.
    Sözlüğün zengini olarak ilk çıkan prototipi denemeye talibim.
    2 ... herteldenyazar
  9. 9.
    Fizikçi olarak diyorum ki olmaz.
    1 -3 ... promer
  10. 10.
    Eğer gerçekse 300 400 km yol yapıyorsa gerçekten iyi bir mesafe elektirikli arabaları doğmadan öldürebilir. Çünkü şarj süresi yok. Zamanla aracın ağırlığı ve perfonmansı da gelişecektir. inançlı biri değilim ama allah utandırmasın demek istiyorum, Başarılar...
    2 -1 ... enkidu1986