bugün

https://www.youtube.com/watch?v=suq0ayB0b8I
başkalarını bilmem de, kendi adıma konuşmam gerekirse; bilimi yol gösterici olarak kabul etmeye çalışıyorum. bilimle uzaktan yakından alakalı bir işim, eğitimim olmamasına rağmen, öğrenmeye ve anlamaya çalışıyorum.

bana bu evreni bir tanrı'nın yarattığı ihtimali, insanların kendisinden daha büyük bir şeye inanma arzusu ile birlikte ortaya çıktığı izlenimini veriyor. dolayısıyla içimde o inancı artık bulamıyorum.

bulmayı da istemiyorum aslında.

ben bu eşiği geçene kadar günlerce kendimi bir boşlukta sürükledim. kuran kursunda büyü, namaz kılarken büyük bir huzur ile kıl, dünyadaki tüm acılarını ahirette cennetle dindireceğine inan, kimseye hakettiği tepkiyi tam manasıyla verme ki günah işleme. rabbinin emrettiği gibi bir kul ol ki, sonsuz huzur kazan düşüncesini kafamdan silebilmek için belki günlerce, belki aylarca çırpındım. silmeye çalışmadım, okudukça araştırdıkça silindi.

kocaman bir boşluk kaldı geriye. aklıma gelen ilk soru ise o zaman neden yaşıyorum şimdi oldu. bu cevabı bulabilmek için de belki aylarca çırpındım.

ve şu doğada ortalama bir hayvandan farksız olmadığıma, bir üstünlüğümün olmadığına ikna oldum. şu an ise içgüdülerimle yaşamaya çalışıyorum.

bir şeye inanmamak, inanmaktan daha zorlu bir süreci bir geçmenizi gerektiriyor. aksi halde inançsızlığınızın tamamlanacağını pek sanmıyorum. her zaman aklınızın bir yerinde muhtemel bir şüphe kalacaktır. oysa ben, selamün aleyküm dediğim zaman şaşıran adamların, ahirette tekrar dirilme hayallerine şaşırırken, yok olmaya dair olan kesin inancımın bana verdiği huzur ile mutlu oluyorum.

zira, bir cehennem varsa şu anda ben zaten onu yaşıyorum. bu hayattan daha korkutucu bir şey yok bence.
Dürüst olmak için yegane kuraldır.
(bkz: zeki insanlar daha az inanır)
şüpheci olduğunuza delildir. aklın yarısı şüphedir. inanmak bilmeme isteğidir. zeki insanlar soru sorarlar ve bilmek isterler. dogmalarla hayatını sürdürenler zeki falan olamazlar.
bıçak sırtında yürümeye çalışmaktır, ayak kayarsa nihilizme düşülür.
Bu pek olası bir şey değil gibi ancak yine de her şeyden kuşku duymaya çalışmakta yarar var bana göre..
her şeyden şüphe etmem tabii ki ama her şeye de inanmayabilirim. herkesin her dediğine inanmam mesela. aldanmak istemem çünkü.
Sosyal medyadaki çocuğu haberler yalan yanlış yada eksik çarpıtılmış, o yüzden teyit etmek lazım.
tek bir şeye inanıyom o da insan olmak için yaşadığım tek inancım bu, insan olup da insan kalabilmek.
Ben Uçan Spagetti Canavarına inanıyorum.
nasıl inanayım? inanmam, inanamam.
"Şeyhim adım kara listede, eyvah
Görünmüyor hicret yolunda vaha
Açamam, açamazsın, açılmaz şeyhim
Sıfırın içine bir delik daha Şeyhim kainata alışamadım…"