1. 0.
  HZ MEVLANA'DAN (HiÇ OL )

  Esas kirlilik, dışta değil içte, kisvede değil kalpte olur. Onun dışındaki her leke ne kadar kötü görünürse görünsün, yıkandı mı temizlenir, suyla arınır. Yıkamakla çıkmayan tek pislik kalplerde yağ bağlamış haset ve art niyettir.

  Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen HiÇ ol. Menzilin yokluk olsun. insanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil, içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir.

  Yaradanı hangi kelimelerle tanımladığımız, kendimizi nasıl gördüğümüze ayna tutar. Şayet Tanrı dendi mi öncelikle korkulacak, utanılacak bir varlık geliyorsa aklına, demek ki sende korku ve utanç içindesin çoğunlukla. Yok eğer Tanrı dendi mi evvele aşk, merhamet ve şefkat anlıyorsan, sende de bu vasıflardan bolca mevcut demektir.

  Aklın kimyası ile aşkın kimyası başkadır. Akıl temkinlidir. Korka korka atar adımlarını. "Aman sakın kendini" diye tembihler. Halbuki aşk öyle mi? Onun tek dediği: "bırak kendini, ko gitsin!"
  Akıl kolay kolay yıkılmaz. Aşk ise kendini yıpratır, harap düşer. Halbuki hazineler ve defineler yıkıntılar arasında olur. Ne varsa harap bir kalpte var!

  Tebrizli Şems / Mevlana...
  2 ... amua
 2. 1.
  (bkz: nihilizm)
  -1 ... m sternoclaidomastoideus
 3. 2.
  --spoiler--
  '' yeni biri olmak için yanıp küllerinizden doğmayı göze almalısınız. ''
  --spoiler--

  (bkz: friedrich wilhelm nietzsche)
  ... abber1ine
 4. 3.
  adam olamayana koymayan durumdur. eger olmuyorsa zorlamamak, kendini oldugu kadariyla sevme durumudur.
  1 ... herrlapompa