bugün

Kemal kılıçdaroğlu nun dün balıkesir de katılmış olduğu bir açılışta söylemiş olduğu söz.
Kara carsaf yirtan partinin genel baskanindan ironik cumle.
doğrudur. doğrudur da, mesela kimseyi türbanından ya da çarşafından dolayı eleştirmeyince, bunun arkasındaki mantığı da eleştirmemeniz mi gerekiyor? bir kadın olarak, türban takmanın kadını ikinci plana attığını ve yok saydığı kanaatindeyim. ancak, şimdiye kadar hiçbir "türbanlı" (normalde kullanmadığım bir kelime) saygısızlık etmedim, etmem de. çünkü derdim onunla değil. derdim, kadını yok sayan toplumsal sistemle ve dinlerle.
ayrıca, yok efendim kadın mini etek giyiyorsa amacı "şudur", çanta askısını göğüslerinin arasından geçiriyorsa teşhircidir..vs diyenlerin, sadece bu konuda "demokrat" olması biraz ironik!
bu konuda son noktayı koyanlar da aynı şeyi söylemiştir. (bkz: http://video.uludagsozluk...9Feriat-isteyen-var-1136/)
Tamam ben de buna sonuna kadar katılıyorum . Ama insan bulunduğu ortama uygun kıyafetler giymeli . Ortamda ayrık otu gibi durmamalı . Plaja gidip çarşaflı olmamalı ve ya doğuya gidip mini etekle bulunmamalı . Plaja gidiyorsan alırsın mayonu , bikinini . doğuya gideceksen mini etekle gitmemeli .
türkiyede söyleniyorsa yalandır. çünkü insanlar türkiyede hep kılık kıyafetine göre değerlendirilmiş hep ona göre eleştirilmiştir. bugün çoğu insan sol tarafta başlıklarda da gördüğünüz üzere tesettürlü bir bayana öcü gözüyle bakar onun öğretmen, avukat, hakim ve ya doktor olmasını kabullenemez. o sadece temizlikçi olabilir dar bakışlı insanların gözünde. aynı şekilde gothic tarzı benimsemiş ya da kendini punk olarak hisseden başka tipler insanlar da zibidi olarak adlandırılır onlar da aynı tepkilere maruz kalır. bir kız mini etek giymişse yolludur mesela türkiyede. eğer atatürkçüyüm derse din düşmanıdır. bıyıkları varsa cemaatçidir. aa ama pardon bıyık tipine göre ülkücü de olabilir. eğer mitinglere katılıyorsa anarşist. doğuluysa hele kürtse teröristtir. karadenizliyse lazsa salak gözüyle bakılır. edirneliyse çingene. kadınsa suçtur zaten. erkekse adam olmak zorundadır evine ekmek götürmek boynunun borcudur. hangi türkiyeden bahsediyorsunuz allah aşkına? türkiyede etiketlemek hep kolaydır insanları. ne olursa olsun etiketlemek için bahanen vardır ve hep karşıdaki suçludur. ne zamanki insanlar karşı tarafa saygı göstermeyi onları sadece insan olarak etiketlemeyi öğrensinler o zaman sanırım türkiye için bu söylem geçerli olabilir. ama şu an için bunu kim derse desin kıçımla gülerim çünkü türkiyede insanlar kılık kıyafetinden dolayı hep eleştirilir!
(bkz: 6 1 yenildiği halde işe gs formasıyla gelen mal)
elbette ki herkes kılık kıyafetinden dolayı eleştirilebilir ve bu çok doğaldır. nasıl ki bir baloya veya üst düzey bir toplantıya pijama ile gidemeyecekseniz, bir camiye de gecelik ile gidemezsiniz. her ortamın kendisine göre kuralları vardır. buna adab-ı muaşeret denir.

Fakat, "kimsenin giyimine karışamazsınız." diyerek ortalığı bulandıran 2 farklı grup vardır :

1) gerçekten adab-ı muaşeret'den nasibini almamış radikal liberalist yobazlar veya radikal dinci yobazlar,
2) herşeyi hepimizden çok daha iyi bilen, fakat maddi amaçları uğruna kendi cephesine uygun düşen söylemi savunan ve hatta alevlendirecek söylemlerde bulunan yöneten sınıftaki orospu çocukları.

birinci gruptaki insanlar ikinci gruptaki yönetenler tarafından hunharca sikilmektedir ve dinciler sikildikçe allah razı olsun, liberaller sikildikçe yaşa paşam demektedir. ikinci grup için ceplerine para girdiği müddetçe hiçbir şey veya taraf fark etmemektedir.

sonuç olarak bugün türkiye'deki tüm tartışmaların , kutuplaşmaların ana fikri budur.