1. 1.
  9.yy da kurulduğu söylenen ,1971 yılında kapatılan,heybetli kütüphanesinde 120 bin tarihi kitap barındıran,kapalı olmasına arağmen hertarafı pırıl pırıl olan eskiden teolojı eğitimi veren okul.
  2 ... siberr
 2. 2.
  vapurla* büyükadaya giderken bile görülebilen, adanın denize bakan sırt tarafında bulunan okul.
  2 ... trinfr
 3. 3.
  hükümet tarafından verilecek olan bir tavizin simgesidir. laiklik islamdan zarar görüyor diyen varsa yanlıştır, laiklik islamın devlete karışması değil, dinin devlete karışmasıdır. eğer imam hatip okulları üzerinde bir eleştiri gelecekse aynı eleştiri bugün gündeme geldi gelecek durumdaki heybeliada ruhban okuluna da gelmelidir.işte haber:

  "AKP hükümeti, 24 Ekim'de yayımlanacak olan Avrupa Birliği ilerleme Raporu öncesinde skandal bir adım atmaya hazırlanıyor. Dışişleri Bakanlığı, bu kapsamda Heybeliada Ruhban Okulu tasarısını bakanlıklara gönderdi.,AB'ye şirin gözükmek isteyen AKP hükümetinin yaptıkları bununla da sınırlı değil.

  - Vakıflar Yasası: 9. reform paketinde yer alan yeni Vakıflar Yasası da Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçirilecek. Yeni yasayla bir bölgede cemaati kalmayan azınlık vakıflarının kayyuma devredilmesi uygulamasına son verilecek.

  - Din adamı yetiştirilmesi: AB'nin yanı sıra Ortodoks cemaatinin oldukça etkili olduğu ABD'nin de uzun süredir açılması için Türk hükümetlerine baskı yaptığı Heybeliada Ruhban Okulu konusunda da çalışma başlatıldı."

  http://www.estergon.net/detay.asp?hid=2851
  4 ... kara hilal
 4. 4.
  hocaefendi hazretleri saheserinin de egitime baslamasi gerektigini dusundugu okul.

  http://www.youtube.com/watch?v=a9ZRSX6NLho+

  sevgili eksileyen arkadasim. dogruyu eksileyince herhalde ne kadar bagnaz oldugun ortaya cikiyor. devam et sen.
  6 -4 ... üye ol!
 5. 5.
  9.yy da açılmış 1971 de kapanmış. yani ecdadımız osmanlı kapatmamış. islam dini hoşgörü dinidir. yurtdışında açılan okullarımız neden bizi sevindirirken ruhban okulunun açılması neden bizi kızdırıyor. neden inancımıza güven miyoruz. çünkü zayıfız. ruhban okulunun benim inancıma bir zararı yok açılmalı.
  2 -1 ... kurremkarmerruk
 6. 6.
  türkiye cumhuriyeti devleti'nin gereksiz korkuları sonucu halen kapalı olan okul. bu da aslında ne kadar korkak ve güçsüz bir devlet olduğumuzu gösteriyor. *
  3 -4 ... chilavert
 7. 7.
  hala daha ruhban okulunun ne amacı olduğunu bilemiyen zihniyetlerin kapanmasının ne kadar büyük bir diplomatik bir zafer olduğunun hala daha farkında olamadığı, farkında olmak için ufak bir ölçüm araştırma bile yapmadıkları okul.

  olsun biz de yapılmışı var, bilmemek değil, öğrenmemek ayıptır:
  Ruhban okulu adı stünde din adamı yetiştirir. fakat 2 dönem önceki rum patriği son ruhban okulundan çıkma patrikti. bundan sonrakiler katolik dininin savunucusu ülkelerden ithal ettirme patriklerdir.
  biz bunu kapatıyoruz, hatta açmıyoruz, neden? çünkü benim aziz vatanım biliyor ki, ruhban okulu kapalı kaldığı sürece dünya'ya ortdoks kardinal sıfatlı din adamı yetişemeyecek. yetiştirmek istiyolarsa çok, giderler rusya'da ya da yunanaistan'da açarlar ama benim ülkemde değil! ve bu sayede istanbul'un ortasında bir vatikan vari bir devlet kurulması olayı, kaynağını sağlayamayacağı için yani arkadan din adamları ile desteklenemeyeceği için ekümeniklik iddiasında da doğal olarak bulunamayacak.
  haliyle kardinal sıfatlı adam yetişemediği için, hatta ve hatta vatikan'daki gibi bir sistemin oluşumu için ön ayak olacak olan ruhban okulu açamayacağı için ya bu din kendi kendini katolik mezhabine teslim edecek, ya protestanlık mezhebinin kaderini paylaşacak, ya da gidecek başka bir ülkeye yerleşecek.
  türkiye cumhuriyeti'nin tavrı da zaten budur. "kardeşim, sen ruhban okulu ve ekümeniklik mi istiyosun, git rusya yunanistan sana versin ne de olsa onlar da ortodoks, senin benim ülkemde ne işin var, niye ben şimdi rusya'ya eskiden küçük kaynarca andlaşmasında verdiğim hakları yine bir salaklık yapıp veriyim, yoksa ben aptal mıyım, benzer bir halim var mı?"
  adamlar gitmiyor haliyle, şimdi biri bize "git kabe'ni değiştir" dese biz ne deriz ona, nasıl küfür edeceğimizi şaşırır afallarız!
  peki diceksiniz şimdi madem öyle neden peki katolik abd ve katolik fransa bunu istiyor, onlar aptal mı düşman mezhep gelişsin?
  onlar barıştı. jean paul daha seçilirken karar verilmiş bişeydir olsa olsa, sonuçta adamlar bizim gibi olaya strateji değil, yıllara ve amaçlara strateji üretiyolar. zamanında denmiş:
  "siz de barışırsınız o zaman, biz de ona istinaden kiliseleri birleştirme, ekümenik buluşma olayını gerçekleştiririz, böylece aynı anda istanbul'a da çökeriz, nasıl?"
  gibi gibi ya da ne bileyim başka türlü ama ne olursa olsun bu sonuçta artık hristiyanların birleşmesi ve artık bir mezhebi değil külliyen bir dini karşımızda görmek demektir.
  ne gibi sonuçlar doğurur?
  ruhban okulu açılmadıkça, bu adamlar ekümeniklik iddiasında bulunmadıkça ortodokslar ve katolikler hattında bir değişme olmaz, çünkü zaten şu halleriyle kendilerine bile yararları yok bize zararı hiç olamaz.
  rusya ve yunanistan zaten düşmandı, ruhabn okulunu açınca yandaş olucak halleri yok.
  gibi gibi uzar gider bu.
  kısaca ruhban okulu tu kaka bişeydir, açılmasını desteklemek "aman abi yapma" cevabıyla karşılık alacak bir önermedir.
  5 -2 ... chemsuk
 8. 8.
  kesinlikle yeniden açılması gereken okuldur. kendi bünyemizde belki sıra arkadaşınız olan bir hristiyan ailenin çocuğunun burada okumasıyla arkasından papaz çıkmasıyla sonuçlanacaktır. ve türkiye'deki kiliselerde yabancı ülkelerden transfer ajan olması muhtemel papazlar yerine türk ama dini hristiyan insanlar çıkacaktır. düşünsenize mahallenizdeki imam arabistandandan ithal. tabi devlet çok sıkı denetimlerden geçirmelidir. çünkü her çocuk eğitimiyle vatan sevgisine kavuşur.
  6 -1 ... markasiz
 9. 9.
  bölücülüğün başka şekli olan oluşum.
  https://video.uludagsozluk.com/v/heybeliada-ruhban-okulu-6686/  (bkz: fethullah gülen)
  1 ... rweasley
 10. 10.
  tez zamanda açılması sağlanıp ülkemizin demokrasi ve özgürlük alanındaki bir yarasının daha dindirilmesi gerekmekte. hak ve özgürlükler sadece bizim için değil.
  2 -4 ... leggare