bugün

Basliktan da anlasildigi uzere neden yapildigini anlamadigim salaksonik bir davranistir.

Hepimizin denk geldigi gibi, gerek youtubede gerek haberlerde gerekse twitterda hep denk geldigimiz uzere, yok efendim, 100 euro ile almanyada on kilo kiyma aliniyormus turkiyede iki adet filtre kahve zor iciliyormus bu parayla. Neymis efendim, turkiyede asgari ucret 285 euro imis, almanyada 1500 euro imis. Neymis efendim turkiyede 2020 model volkswagen polo 220.000 TL imis ama almanyada asgari ucretli adam golf alabiliyormus.

Yahu, insan bir durup sormali, siz gerizekali misiniz? Almanyada a dan z ye neredeyse butun sehirlerinde irili ufakli toplu igneden tutunda grafik tasarimina yazilima gunes enerjisine kadar onlarca yuzlerce sirket var. Insanlar calisiyor uretiyor kazaniyor. Sen kim olarak ne uretiyorsun de kimi kendinle kiyasliyorsun. Bi zahmet o adamin okadar alim gucu olsun.

Yani fenerbahcede top oynayip, juventusta ronaldo juveden aldigi maasla maltadan ada alabiliyor biz niye alamiyoriz diye yakinan ozan tufandan ne farkin var simdi?
Çünkü Almanya bizi kıskanıyor.
almanya batıyor yeğenim.
Kizmayin more adama, haklidir bu er kisi.

Sen istiyorsun buyuk ekonomi, hepiniz 7’de kalkarken kufur ediyorsunuz, almanya’da sabah 5.5’unda oturacak yer bulursan sanslisin tramvaylarda.

Oranin insanlari uretiyor, calisiyor hakkini yiyor, buranin insanlari da uretiyor calisiyor hakkini yiyor.

Iste ne kadar uretiyor ne kadar kazaniyor denklem burada civcivlesiyor, turkiyede mesai 9 saat resmi, 10-11 saat genel, ancak ayni isi yapan alman 7 saatlik mesaisi ile harikalar yaratiyor.

Cem yilmazin sovunda degindigi gibi, pez*venkler isyerine gelip selam verirken isin basina otururken 2 saat harciyorlar zaten;

- meraba ali abi,

- mehmet usta kolay gelsin,

- mudur bey nasilsiniz iyi sabahlar,

- burcu hanim selamlar.

Oglen oldu p*c!
güncel Önemli Başlıklar