bugün

3d0'nun bize sundugu muhtesem Heroes serinin,nival interactive tarafından yapılan 5. versiyonudur.
serinin 4. oyunundan kat kat iyi 3. oyunun eline su dökemeyecek olan oyundur. grafiklerin 360 derece dönmesi biraz sıkıntı yaratıyor ama bazen oyunu bırakıp grafikleri seyrettiğim oluyor.

sonuçta kendisini oynatıyor campaign mod da fena değil ama kontrol ettiğin adam bir süre sonra senin azılı düşmanın oluyor *

bu gibi tuhaflıklar olmasına rağmen sıkıcı yaz günlerinde ilaç gibi geliyor. *
en az 512 ram ile oynanması ve oyuna başlamadan önce gereksiz programların kapatılması tavsiye edilir.yoksa yavaşlayan grafikler oyunu çekilmez hale getiriyor.
sabahlarımı akşam etmiş, gecemi gündüzmü şaşırtmış oyundur. bi heroes 3 çoskusu yoktur. fazla gereklimiydi bu oyun için 3 boyut olayı tartısılır o ama ben yine yeni yeniden oynamaya dewam edecem. oyunda denge sistemi bi gariptir. özellikle son 1-2 gün ve gecedir inforno campaign de 4. bölümdü sanırım, daha ben haritanın dier ucundaki kilidi açıp 1-2 devil alacam derken, pc cosmus tüm ünitelerini upgrade edip gezintiye cıkmıstır. pc nin hileleri bunlada bitmio fog of war olayı sadece biz zavallı oyuncular için mi şüpelenmio değilim çünkü rakip avcunun içi gibi nerde ne var biliyor, bu kadarda olmaz derken amcalar patch cıkarmıslardır yani bi nevi onlarda hatayı kabul etmişler.bu patchi yükledim ama kurmadım pcde duruyor öyle çünkü patch bir sürüm bug içeriyor serzenişleri işittim arkadaşlardan, sanırım sadece "easy" seceneği ve bir kaç özellik aktif oluomus ama denemeden bişi diyemicem. oyuna bir daha döneyim, gecerim belki bu sefer hemde patchsiz (bkz: hırs yapmak)

edit : bölümü aynı gün oldukça rahat geçmiş bulunmaktayım izlediğim taktik gilgaren i şoka sokup neye ugradıgını sasırtmıstır.
hamachi adlı program indirilerek net üzerinden rahatca oynanabilir.

http://www.hamachi.cc
(bkz: heroes V)
modern zaman satrancıdır kendisi. böle oyun zor gelir bi daha. tüm serisi güzeldir.tüm devam oyunları kötüdür genellemesini bu oyun yıkmıstır...
asla heroes of might and magic 3 armageddon blade in yerini tutamayacak 3. boyutun son derece gereksiz oldugu ve oynanabilirliginin cok dustugu bir oyundur. Lanet olsundur sefmiyorumdur *
Öncelikle bir karşılaştırma yapmak gerekirse herkesin bildiği gibi homm3'den kötü homm4'ten güzel bir oyundur.Ama başka bir açıdan bakmak gerekirse-yani serinin bir parçası değil de tamamen ayrı bir oyun olarak- aşmış bir oyundur.

Zaten bu bir varsayım değil gerçektir,yapımcı şirketin değişmesi ile*** oyun yeni bir dünyada farklı insanlarla farklı grafiklerle oynanmaya başlanmıştır.oyundaki kale cinsleri sırasıyla şöyledir:
Academy
Dungeon
Haven
Inferno
Necropolis
Sylvan

Benim fikrimi sorarsanız biraz az olmuş ama şimdilik yeterli.Oyunu menülerine göre incelersek;

-single player:

--Campaning:Bu bölümde tüm kalelerle 5erli 6şarlı bölümler oynuyoruz sanırım 30 bölüm var toplam.30 bölüm boyunca oyunda yapabileceğimiz herşeyi yapıyoruz**
--Costum Game:Bu bölümde seçtiğimiz haritalarla seçtiğimiz kişi sayısı ve kalelerle belirli senaryolar üzerinde oynayabiliyoruz.

-multiplayer:

--Hot seat:Oyunun en eğlenceli kısmıdır arkadaşlarınızla aynı bilgisayarda farklı kaleler kontro edebilir,birbirinizle savaşabilir ve heroes'in kralının kim olduğunu öğrenebilirsiniz.

Oyunun oynanışını incelersek adventure map biraz işkence haline gelse de oturup saatlerce izlenebilcek cinsten,homm4'te olmasına rağmen kaldırılan bir özellik de yaratıkalrımız başına buyruk gezemiyor,mutlaka yanlarında bi hero olması gerekiyor.savaş alanlarına bakarsak satranç tahtası modeli devam ediyor ancak özelllikle 2*2 yer kaplayan yaratıklarımız için biraz dar olmuş,hareket kabiliyeti kısıtlanmış.Kalelerin içine baktığımızda ise kalelerimizi 3d olarak her açıdan ve yükseklikten görebilmemiz çok eğlenceli olmuş.Bina yapma ekranı basit olsa da açıklayıcılığı yeterli gibi,sonuş olarak alın,kurun,oynayın.*
bir zaman sonra sıkılınca aynı gazla üçüncüsüne kesin dönüş yapılan oyun.
(bkz: heroes of might and magic 5)
sıkıcı, bunaltıcı bir oyun, heroes 3 ün vermiş olduğu hiç bir duygu yok 5 te, heroes 3 ü çok sevenler hayal kırıklığına dikkat!
kendi çapının ötesini geçemeyen oyun.. 5. si de tam gaz devam etmekte.
serinin 4. oyunundan beklentilerine yanıt alamayan heroes hayranları yollara dökülüp , protesto etmişlerdir ; tepkiden çekinen şirket 5. oyunun hazırlıklarına başlayıp kısa sürede yarattıkları yeni oyunu daha tatmin edici bulan hayranlarına sunmuşlardır .