bugün

insanın bir şeylerden kaçmak için gerçekleştirebileceği eylem.

cihangir ile ilgili kısmı:

cihangir denen şerefsizin bunu yapması arzu edilmez. çünkü o şerefsizdir. yaptıkları yanına kar kalmamalıdır. insanların kendisini daha iyi hissetmesi için onun rezil olması gerekmektedir. adam satmak nedir ömrü boyunca unutmamalıdır. yalanın kötü bir şey olduğunu öğrenmesi için kıçında çıban çıkmasından daha fazla şeylere maruz kalmalıdır. belki de "hepimiz kardeşiz" sloganlarının başarıya ulaşması bile artık mümkün olabilir. çünkü eskiden hepimiz kardeşiz dediğimizde kürtler hariç, sağcılarla/solcularla hariç gibi şeyler söyleyen başka şerefsizler çıkardı. hep bir nifak sokulurdu. Ama cihangir denen dümbüğü bir kenara itersek eminim ki bu slogan da işe yarayacaktır. bu şerefsiz günah keçisi olmayı hakikaten hak ediyor.

bir an içim insan sevgisi ile doldu kardeşlik falan derken. yoksa hak etmiyor mu diye duraksadım. üniversiteden ortak bir arkadaşımızı yeniden aradım. "lan cihangir hariç hepimiz kardeşiz değil mi" dedim. "olm o şerefsiz hariç herkesle kardeş olurum" dedi, ikna oldum. harbiden şerefsizmiş yani.

(bkz: cihangir adında birine kıl olmak)
(bkz: cihangir hariç hepimiz kardeşiz)