bugün

kimse babanızın oğlu değil. 25 yaşımda anladım ki herkesle iyi de geçinmek zorunda değilsiniz. size faydası olmayan kimseyle hem de.kimseyi kelimenin tam anlamıyla mutlu edemeyeceksiniz.bugün size şükranlar duyan yarın arkanızdan neler demez.
herkesle herkes olmaktır.
hadi hayırlı işler.
Mümkün olması imkansız ve bir o kadar da gereksiz durumdur.
yapsan bile gergin ve rahatsız hissedersin. rol yapıp devam ettirirsen de kalbini yorar. yani hiç gerek yok.
mesela galatasaray' a laf sokup fener' i eleştirmeyen bir adamla aynı masada oturamam. izin ister kalkar giderim yani. dayanamam. ha, kalkamadım diyelim gülümseyip susmakla yetinirim. hayatımda nadrileşen fenerlilere böyle yapıyorum. cevap vermiyor, gülümsemekle yetiniyorum.
Kaypaksınız ve bir duruşunuz yok demektir.
tabii ki herkesle iyi geçinmek zorunda değiliz ama bu bizi daha iyi hissettirir. mesela bugün otobüste şoför yine ücretsiz otobüse binmeyi kötülüyordu. biriyle konuşuyordu, ben hiç muhatap olmadım. herkesle iyi geçinmesek bile herkesle muhatap olmayabiliriz. zaten bizimle iyi geçinmek istemeyen biriyle tabii ki iyi geçinmeyebiliriz ama insanlarla iyi geçinmek güzel bir şey. mesela cuma akşamı 60'lık bir amca bir kadına yer vermediğimi eleştirdi, ben görmemiştim kolu kırıktı sonra ben yer verince olay tatlıya bağlandı sanırım. kızmadın değil mi dedi. ben de bazen yer verdiğimi söyledim. demek ki insanlarla iyi geçinilebiliyormuş. hem kavga etsem kendimi iyi mi hissedeceğim sanki ama geçinemiyorsam da umursamayabilirim aslında.
işte keşke dünya toz pembe bir yer olsa ama değil ki işte...
hele türkiye gibi iyice kutuplaşmanın belli olduğu bir ülkede olamaz. x kuşağı ve z kuşağı arasında olamaz mesela.
yani herkesle iyi geçinmek imkansızdır. mesela sözlükten örnek vereyim, ben aslolan fenerbahce dir ile iyi geçinemem. galatasaray hakkında kırıcı kırıcı konuşurken, yazarken aynı ortamda bulunamam yani.
sevdiğini seveceksin, sevmediğini sevmeyeceksin. net olacaksın. isteyenin hoşuna gitsin, isteyenin gitmesin, herkesle iyi geçinemeyiz. doğamıza aykırı... çünkü bu aptal ve saçmalık dolu dünyaya da aykırı: olamaz.
--spoiler--
x kuşağı ve z kuşağı arasında olamaz mesela.
--spoiler--
ama dayım x kuşağı ve anlaşıyoruz. neden olamasın. yeter ki anlaşmak isteyelim.
--spoiler--
ama dayım x kuşağı ve anlaşıyoruz. neden olamasın. yeter ki anlaşmak isteyelim.
--spoiler--

bu bütünü ifade eden bir durum değildir.
x kuşağı daha saygılı ve kitaplara yakın yetişmiştir. z kuşağı biraz daha saygıdan uzak ve teknolojiye yakındır. yetiştirilme biçimleri ve zihniyetleri farklıdır. mesela benim yetiştiğim dönemde akp yoktu. z kuşağının zamanında var. bu dinamik bile çok farklı etkiliyor.
herkesle iyi geçinmemiz gerekmiyor. cidden sevdiğini sev, sevmediğini sevme. ben sevdiğime zaman ayırır, ilgi gösteririm, sevmediğimi de belli ederim. çünkü olması gereken budur. yalan söyleyemem. sevmediğim birine iyi davranamam. olmaz. olamaz işte.
Yok öyle bir şey.
varsada bu iki yüzlülüktür.