hımm sarsıcı bir bilgi.
Kaside
Gururlanma insanoğlu
Ölmemeye çaren mi var
Hazan olmuş yaprak gibi
Düşmemeye çaren mi var?

12 yaşımda camide öğrenmiştim...
(bkz: şerefsizim aklıma geldiydi)
mümkünse ben ölünce kremasyon talep edeceğim. umarım o zamana kadar ülkemizde de yasal hale gelir.
Belki biz hinduizm dinine inanıyoruz ve ölü bedenlerimizi yaktırıp küllerimizi denize döktürüyoruz nasıl bu kadar emin konuşabiliyorsunuz anlamıyorum.
istesen de üstüne gömülemiyorsun zaten.
Aciz beden yok olacak elbet.
Ama temiz bir ruh kim bilir.
Acı gerçektir. Acı da olsa gerçektir.

Ölüm öyle bir şey ki olmasa yaşadığın bu hayat beş para etmezdi. Sana yaşamak isteten ve dünyayı bu kadar güzel kılan şey ölümün varlığı. Ona rağmen ölüm düşüncesi fazlasıyla ürpertici. Ucunda ölüm varsa yaşamın ne anlamı var ki? Elde avuçta bir şey kalmadıktan sonra yani. Yenileciğini bildiğin bir oyunu oynamak gibi sıkıcı bir şey oluyor bu yaşam. Sonunu biliyorsun işte bir kitabın ya da bir filmin. Okumak, izlemek istemezsin ki.
herkez derken belki de türkiyeden bahsediyordur. türkiyede krematorium olmadığı için kimsenin yakılacağını sanmıyorum.o sizin dedikleriniz gelişmiş ülkelerde var . 3., 4. dünya ülkelerinde olmaz olamaz zaten.
(bkz: gömün beni çukura)
Kimi kül olur, kimi su, kimi bir parçası yeni bir canın. Ama en sonunda hepsi uzay boşluğunda başıboş salınan bir toz.
(bkz: krematoryum)
çarşıda tek başınıza olduğunuz zamanlar yanınızdan geçen bir insanın, otobüs durağında oturan bir teyzenin, bebek aracında uyuyan bebeğin her birinin bir gün öleceğini, toprak altında çürüyeceğini bilmek sizi çok garip hissettiriyor. sonrasında bu duygunun üzerinde biraz daha yoğunlaşınca hiç kendinizin o toprağın altına gireceğini hesap etmediğini farkediyorsunuz.şu an çevrenizde olan hiç bir insanın artık yanınızda olmayacağı hissiyatı sizi büyük bir boşluğa bırakıyor. hayatın gelip geçici ve yalan dolan olduğunun farkına varıyorsunuz. eğer inançlı bir insansanız bu düşünceler sizi biraz daha allah’a yaklaştırıyor.
Her ölen gömülmez, kimi yakılır kimi engin denizlerde kaybolur...her ölen toprak altına girmez...
Tabi şeydir.

Her doğan yaşar büyür ve ölür.
Turkiye ve civar ulkelerde evet.
Ama yakanlar var. Hatta tibet'te göğe gömme diye birsey var. Ölülerini uygun bir yere birakip akbabalara kartallara vs. yem ediyorlar.
toprağın üzerine gömülemediği içindir.
yanlış önerme.

mesela ben donduracağım bedenimi. ilerki tarihlerde canlanmak için.
genelleme yanlış mesela ben asitle eritmelerini istiyecem.
yanlış genelleme.
mesela ben küllerimi Meksika körfezine döktüreceğim.
Herkes değil lan. Bazıları yakılıp kulleri göle atılıyor mesela.
yalan amk, tibet budistleri gömmüyor yüksek bir yere çıkartıp akbabalara teslim ediyor. onlar da cesedi parçalıyor. yiyorlar yani. toprağın altında çürüyeceğine nasiplensin yavrucaklar diye onlara veriyorlar.
Şimdiden herkese Allah rahmet eylesin. Sonra haberimiz olmuyo ayıp oluyo.
Guzel bi durum herkes esit olucak. Para ,servet hicbir sey ise yaramicak .din dil irk cinsiyet ayrimi olmayan esitligin tek oldugu yer .
Topraktan geldik toprağa döneriz. Her şey özüne bir gün döner. Toprak olarak da ebediyen kalacağımız yok.
güncel Önemli Başlıklar