bugün

ulan nasıl bir dil. geçen otobüste adamın teki konuşuyodu. büyü yapıyo falan sandım. vele mele mişe bişiler diyor aq. ama kimse dövmedi yani fazla şaapmayın.
Birine zararı olmadığı sürece konuşsun bişey demem ama birde bunların birine gözü dikip bik bik bik hakkında konuşanları var onları al yerden yere vur.
Ben asker de karsilastim bi dayi bik bik anlasilamayan bi dil konusuyodu bize bakarak arkadasin biri kürtçe biliyodu bak dedim ne diyo bu amk çocuk dedi bize askere küfür ediyo dedim sende et.
ülkücümüsün yoksa ülkücü görünümlü provakatör bir pkk lımısın bilemem ama dötüne kayyum. ne lan bu sabahtan köründe açtığın başlıklar libidosuz provakatör.
konuştuğu kişi türkçe bilmiyorsa ne yapsın o an vahiy inmesini filan mı beklesin anlamadım ki. bu kadar da nefret beslemeyin. ben kürt değilim ama hakkaten bu yaptığınız ağır ırkçılık. ingilizce konuşsa gıkınız çıkmaz ama.
Özellikle hastane gibi yer de küfür ederken
Ben arapça ve kürtçe bildiğim için çaktırmadan dinliyorum. Adam laflar ediyor. Zaten tipim de onlar gibi görünmüyor o yüzden adam rahat.

Art niyetli misiniz acaba?
Bazıları sallamış kanunda yazmasa bile bu bir kuraldır diye. Yahu bıkmadınız artık insanların hep sizin kurallarınıza, sizin istediklerinize, sizin dilinize göre yaşamasını istemekten. Adamın en iyi bildiği, kendisini daha rahat ifade edebildiği dil kürtçeyse bırak kendi dilinde istediği gibi konuşsun. Hem bilemezsin belki aradığı kişi Güneydoğu'dan bir akrabasıdır ve Türkçeyi çok fazla bilmiyordur. Ayrıca bir ingiliz veya Rus bizim ülkemizde kendi dilini nasıl rahat rahat konuşuyorsa Kürtlerde aynı rahatlıkla konuşmalıdır.
net kürt millyetçisidir. hani hümanist arkadaşalar der ya her kürt pkk lı değil diye. tabiki doğru evet ama 2016 yılında bile hala kürtçe konusarak dolaşıyorsa ben şüphe duyarım onun vatan sevgisinden, bayrak sevgisinden. ben şahsen rahatsız oluyorum ve tepkimi belli ederim böyle durumlarda. ne kadar da kaba ve çağ dışı bir şey yahu. böyle gırtlaktan konuşuyorlar hebele hübele falan hiç estetik değil yani. düşünsene adam sana küfrediyor kürtçe ama anlamıyorsun. hayır almanlar gelip almanca da konuşuyor ama adamlar alman yani. şimdi alman vs kürt kıyaslaması yaptırtmayın bana.

not: ırkçı değilim. :(
Herkes istediği dili konuşmakta özgürdür fakat bu kişi özellikle size bakıp birşeyler söylüyorsa bu tahammül sınırlarını zorlar. Mesela almanyada olsam türkçe konuşurum evet ama birisine dik dik bakarak türkçe konuşmam veya birinin arkasından duyacağı şekilde türkçe konuşmam bu adamlık değildir çünkü. Bir sorunum varsa giderim karşısına erkek gibi anlayacağı dilden konuşurum. Türkiyeye geri dönelim türkçe bilmeyen bir kürtte eğer türkler hakkında türklerin bol bulunduğu bir ortamda atıp tutacaksa gitsin birkaç türkçe kelime öğrensin iki kelimeyi bir araya getirip cümle kursun türkçe tepkisini dile getirsin. Hayır zaten düşünsenize mesela bir kürte sövüyorsunuz adam türkçe bilmiyor siz konuşur konuşur durursunuz ve hoş bir davranış olmaz özetle insanlara anlayacağı dilden tepkinizi dile getirin öyle saman altından su yürütmeyle adam olunmaz.
Bir devletin bir dili olur. Bu ülkenin dili türkçedir. Her vatandaşın dışarıda türkçe konuşması lazım. Evde istersen ugandaca konuş. Kimse bişey demez.
(bkz: mal amk)
görsel