bugün

not:türkiye'de herkesin olacak aslında..malumunuz 45...

yurdun insanın anket sorularında;

'bos zamanlarınızda ne yaparsınız?'

sorusuna verdigi banko yanıtın 'kitap okurum' olmasından dolayı edinilen kanı..

fakat die'nün yaptığı bir araştırmaya göre türkiye'de 6 kişiye bir kitap düşüyormuş..işte benim tezim tam bu an çürüdü..ya da 6 kişi beraber kitap okuyor..ya da ne bileyim başka bir şey..
herkes boş zamanlarında kitap okur ama nedense tuvalet kağıdı tüketimi kitap tüketimini geçemedi.kafadan çok kıç mı var anlamadım memlekette.
japon halkının geleneklerinden bir tanesi.
sozlük varken yapmayacağım iştir
türkiye için kimsenin boş zamanı olmaması anlamına gelen olaydır.
sözlüğün boş kalmasıyla sonuçlanacak olan durum
"...benimkisi hayal işte umut katarım her işe ..." * şeklindeki bir şarkı ile de desteklenebilecek görüş. *
kütüphanelerin dolmasına yol açacak sevindirici gelişme.
anne ve baba'nin rüyalarindan biridir. cocugunun her bos zamaninda alip eline kitap okumasini isterler.*
kitap satış rakamları baz alındığı takdirde ekonomimizin coşmuş olduğunu gösterir gerçeklik. *
yani;
kimsenin boş zamanı olmadığı anlamına gelir.
kimsenin yapmadığı bir şeydir internet, tv, kafeler varken kim kitap okumayı seçiyor ki. ben hariç. *
yalan söylemek bedava nasıl olsa diye söylenir.
televizyondaki programlardan da en çok izlenen programın belgesel seçilmesiyle tamamlanan olaydır. ne entellektüel bir ülkeyiz dedirten olaydır.

(bkz: at yalanı sikeyim inananı)
kitap:beni ne zaman okuyacaaan?
okur:boş bi zamanımda işte..
kitap:niyekine?
okur:seni ancak ve ancak boş bomboş bi zamanımda okuyabilirim.
ne sandın sen kendini len!*
(bkz: Türkiyede insanların boş zamanının olmaması)
boş zamanım yok yoksa ben de istemez miydim okumayı?? *
işte bu yazdıklarımın kanıtı:
Türkiye'nin okuma karnesine bir bakalım:

*Egitim-Senin bir arastirmasina gore, ogretmenlerin yuzde 8i hic kitap okumuyor. Yuzde 39u ise bu konuda bilgi vermek istemiyor. Yuzde 28i ayda bir kitap aliyor.
*Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Kurucu Genel Başkanı - Yazar Mehmet Doğan'a göre;Ülkemizde 10 bin kişiden 3 kişi yılda 10 ve üzerinde kitap okuyorsa kitap kurdu sayılıyor;
*Çukurova Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. ibrahim Ortaş konuyla ilgili ele aldığı makalede ;Devlet kitap okumayı kötü gösterdi; alt başlığıyla doğrudan bir eleştiri getiriyor. Ortaş makalesinde şöyle devam ediyor : 12 Eylül sonrası kitap okumak kamuoyuna zararlı diye tanıtıldı. Kim gerçekten suçlu ve zararlı tespiti yapılmadan, özellikle de okuyan ve düşünen kişiler bu süreçte hep mağdur duruma düşürüldü. Maalesef ülkemizde gelişen dinamik gençliğin eleştiri yapma şansı elinden alınarak sistemi eleştirmeyen ve kabullenen bir gençlik yaratıldı. Çok genç yaşta evden başlayarak sürekli dövülen, Sus sen bilmezsin,aklın ermez; büyüğüne saygı, ‘otoriteye saygı kişinin kişiliğini önemli ölçüde zedelemiştir. Kitap okuma alışkanlığı kazanamamış toplum ne yapacağını bilemeyecektir. Kitapların bir taraftan yasaklanması, diğer taraftan yayıncıların yasaklanması yanında pahalı olması kitap okumanın önündeki en büyük engeller olarak görülüyor.
*Bağımsız Eğitimciler Sendikasından yapılan açıklamaya göre, kitap okuma oranının yüzde 4, 5 olduğu Türkiyede yılda sadece 23 milyon adet kitap basılıyor. Japonyada ise bir yılda basılan kitap adedi 4 milyar 200 milyon. AB ülkelerinde yıllık kitap harcaması 500 dolarken Türkiyede bu rakam 2 dolar düzeyinde seyrediyor.
*Gazi Üniversitesindeki 1915 öğretim üyesiyle yapılan araştırmaya göre : Öğretim üyelerinin yüzde 21.9u sadece akademik yayın okuyor. Yüzde 56.2si ayda bir-iki kitap okuyor.

SAYISAL VERiLER
Türkiyede kitap okuma konusunda çoğu Afrika ülkelerinin gerisinde kalmış durumda.
» Japonyada toplumun % 14ü,
» Amerikada %12 si,
» ingiltere ve Fransada % 21i düzenli kitap okur iken,
» Türkiyede durum % 0, 01 yani on binde bir.
» Toplam nüfusu sadece 7 milyon olan Azerbaycanda kitap ortalama 100.000 tirajla basılırken, Türkiyede bu rakam 2000- 3000 civarında basılmaktadır.
» Birleşmiş Milletler insani Gelişim Raporunda kitap okuma oranında Türkiye, Malezya, Libya ve Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu 173 ülke arasında 86. sıradadır.

BiR YILDA KiŞi BAŞINA OKUMA SAYILARI:
» Bir Japon bir yılda ortalama 25 kitap okuyor
» Bir isviçreli bir yılda ortalama 10 kitap okuyor.
» Bir Fransız bir yılda ortalama 7 kitap okuyor
» Türkiyede 6 kişiye yılda 1 bir kitap düşüyor.
Türkiyede okuma alışkanlığına sahip olan kişi sayısı ortalama 40 bin kişi

KiTAP OKUMAK iÇiN
Türkiyede bir kisinin ayırdığı zamanın;
» 300 katını bir Norveçli ayırıyor.
» 210 katırı bir Amerikalı ayırıyor.
» 87 katını bir ingiliz ayırıyor.
» 87 katını bir Japon ayırıyor.
» Dünya ortalaması bile bizim ayırdığımız zamandan 3 kat fazla.

KiM NE KADAR KiTAP BASIYOR.
» ABDde 72 bin kitap basılıyor.
» Rusyada 58bin kitap basılıyor.
» Japonyada 42 bin kitap basılıyor.
» Fransada 27 bin kitap basılıyor.
» Türkiyede ise 7 bin kitap basılmakta.

TÜRKiYEDE OKUMA VE iZLEME ORANLARI
» Dergi okuma oranı % 4
» Gazete okuma oranı % 22
» Radyo dinleme oranı % 24
» Televizyon izleme oranı % 95

Dünyada Bir Yılda Ders Kitapları Hariç Basılan Kitap Sayısı:
Amerika 72 000
Almanya 65 000
ingiltere 48 000
Fransa 39 000
Brezilya 13 000
Türkiye 6 031

biz meşgul bir ülkeyiz. yoksa biz de istemez miyiz kitap okumayı değil mi!!!*
okullarda kazanılamayan bir alışkanlığın sözlükteki tezahürü.
dostum herkes demişsin ama burası türkiye
"herkesin boş zamanlarımda kitap okuyorum deme çelişkisi" şeklinde düzenlenmesi gereken başlık.
kitap okuma alışkanlığı halkın gelişmişlik seviyesini gösterir. biz zaten biliyoruz halkımızın çoğunluğunun eğitim seviyesinin yerlerde süründüğünü, hatta eğitim alan bir kesimin de eğitiminin adam olmasına yetmemiş olduğunu. o halde bu insanlardan kitap okumalarını beklemek saçma olur. önce eğitim sistemini değiştirmek, insanların bilgiyi istemelerini sağlamak lazım ondan sonra insanlar kitap okumak isteyecekler.

boş zamanında kitap okuduğunu söyleyen insan zaten muhataba bile alınmamalıdır o ayrı.
kitap okumayı ''zaman doldurmak'' olarak görenlerin içinde bulunduğu vaziyettir...
ancak bi kanun zoru ile yürürlüğe girebilecek hede.
kitap okumak , boş zamanların doldurulması için yapıla bir aktivite değildir , olmamalıdır.
kitap okumak başlı başına ciddi bir iştir. ne okuyorsanız okuyun.
ulkenin ayaga kalkmasi icin ilk yapilacak sey.
kitap okumanın boş zaman aktivitesi olduğuna delalettir. yani bir şey öğretmese de olur, heyecan vermese de olur maksat boş zaman dolsun.
okunan kitabın türüne ve cinsine göre değişir ülkesel kalkınmaya etkileri. Örneğin boş zamanlarında (bkz: ipek ongun) vari yazarlar okuyanların kendine bi hayrı olmaz ki ülkeye olsun.