bugün

(bkz: oscar wilde)
(bkz: valla ben öldürmedim)
(bkz: ben masum um)
sevilenin buna razı olduğu durumlarda pek sorun yaratmayacak olgudur:
(bkz: karbeyazdır ölüm ellerinden gülüm)
(bkz: beni vur beni onlara verme)
(bkz: bir damlacık kanım akmaz öldürürsen sen öldür)
"ben senin için yaşamayı göze almışım gülüm" şeklinde kurtlar vadisi repliği ile cevap verilesi sözdür.
cem garipoğlu'nun yanlış yorumladığı sözdür.
Herkesin yaptığının doğru olmadığı hede. Sorgulamayı bir yanda tutup kabullendiğim bir olgunun ifadesidir, lakin öldürdüm öyleyse seviyor(d)um demek değildir. Sevginin ölümseverliği, dişil dürtülerin herhangi biriyle açıklanamaz ve dişi duygularda karşılığı yoktur.Erkek ben isterim diye severken kadının söylediği o isterdir. Hayat veren kadın, öldürülüldüğünde katiline hayat verir. Erkekse, ölümcül bir derinliktir kadına ve sığdır öldürmek istediği anda.

Özetlee,
+Cevdet sen beni kara çarşafa soktun ama bak alinin karısınaa.. Göğüsleri açık vallaa hiç karışmıyo oo..
-siktir lan
ezel'de ilk gördüğümde türkçe bir şiir olduğunu sanmıştım; ancak oscar wilde'ın şiiri olduğunu öğrendiğimde kimin bu kadar güzel çevirdiğini merak edip baktığımda özdemir asaf ismini gördüm. zaten böyle bir işin altından da ancak usta bir şair kalkardı.

insanı en büyük zararı yine en sevdiklerine verdiğini anlatan harikulade bir şiir. aşktan bahsediyor gibi görünse de aslında hayatın kendisini anlatıyor.
Lakin herkes öldürmez sevdiğini,
Düşünün biraz.
Kimi sevdiği için ölümü göze alır,
Kimi öldürmeyi.
Bahtsız olan her anını onu düşünerek geçirir,
Şanslı kişi onun yanında.
Kimi sevdiğini söyleyemez belki,
Kimi haykırır delicesine.
Sadık olanın görmez gözü kimseyi,
Çapkın olanı kendine bağlar sevgisi.
Kimi Mecnun olur dağları deler,
Kimi Leyla olur bir ömür bekler.
Kimi gençken kavuşur sevdiğine,
Kimi yıllar sonra.
Kimi dayanamaz her şeyi göze alır,
Kimi içine atar ölümü bekler.
Çünkü herkes öldürmez sevdiğini,
Ama herkes öldürmedi diye kavuşamaz.
oysa herkes öldürür sevdiğini... herkesi bilmem ama ben öldürdüm...
oscar wilde nin şiiri ve ezel dizisinde ramiz dayının okuduğu şiirdir.
bu devrin veletlerine iki-üç beden büyük gelen sözler. elmas pazarda satılmaz.
ezel'in ezel olduğu zamanlardan tuncel kurtiz'in sesiyle akıllara kazınan oscar wilde şiiri.

http://www.youtube.com/watch?v=SiYOVfCeTCE
ezel dizisinde tuncel kurtiz okuyunca duygu tsunamisi yaratan şiir. bir şiire ağlayacağımı hiç düşünmezdim.
hiç ezel izlemedim şimdiye kadar ama bu şiirin okunduğu sahneyi terkedilen bir arkadaşım facebookta paylaşmıştı. fonda kullanılan müzik, tuncel kurtizin sesi her şey tam oturmuş bu sahne için. aşlatmadı belki ama güzelce bi doldrdu gözleri gece vakti
elinde sonunda herkes öldürür sevdiğini...
kimisi 'kilo mu aldın sen' diyerek.
insan sevdiğini öldürür.Wilde'a göre bazen bir kılıçla yaparız bunu bazen bir sözle.
insana duyulan aşk ölümlüdür, tıpkı beden gibi. Ölümsüz bir aşk için, ölümsüz bir varlığı sevmek gerek. Hiçbir zaman senin olmayacak, hiçbir zaman anlayamayacağın, hiçbir zaman doyamayacağın, hiçbir zaman kavuşamayacağın ve hiçbir zaman terk edemeyeceğin bir varlığı... *
öldür beni baharat kokulu sevdiğim. Ölümün senden geleni güzel , gecenin en karanlığı seninle aydınlık. Çek bıçağını yar, kalbimi kopar al.
(bkz: cem garipoğlu)
Oscar wilde mısrasıdır.
insanın aşmış halidir. kişiye odaklı aşkı aşka aşık olarak değişir. zira aşkın kendisi bir bedene sığmaz. sığdırmaya kalkarsan ölürsün sevdiğinle birlikte. *
can yakan mısralar .
ölümlü olan her şey ölmeye mahkumdur. insanlar da ölümlü olduğu için, duygular onlarla birlikte gömülür, dolayısıyla sevgi de ölür...
(bkz: ezel)
güncel Önemli Başlıklar