bugün

insana 'bencilliğin bu kadarı' dedirten,temel kapitalist felsefesi.Gerçeğe aykırı söz öbeği
Doğru olabilme ihtimali insanın bakış açısıyla ilişkili olan önerme. "iyi, kötü, güzel" gibi kavramlar göreli olduğundan dolayı, bu sıfatları içeren önermelerde herzaman doğruluk payı vardır.
pareto optimumunun yanlışladığı sav. zira w. paretoya göre bir kişinin refahı azaltılmadan diğerinin refahı artırılamaz.
kapitalizm yapısı gereği herkesi mutlu edemez artı değer sömürüsüne tabi tutulan geniş kesimlerin çıkarlarını sömüren azınlık kesim bu artı değeri alır ve kapitalizmin ana kimliğini bu yargı oluşturur.dolayısıyla rekabetin ürünü kalitelileştirmek değil daha ucuz işçi çalıştırmaya yönelik gelişmesiyle imkansızlığını kanıtlamak isterdim ama dünyada ne kadar aç insan olduğunu her sayfada söylemeye zaten gerek yok.

fakat kapitalizm insanları bireyselleştirdiği için ailesinden aldığı parayla bir şekilde üniye girip kendi hayatını kuran ve bundan başka birşeyler düşünmeyen asalakların '' başarılı '' insan olduğunu onlara benimsetir ve sürekliliğini sağlar...
(bkz: enjoy capitalism)
dönüp dönüp s.kmek ve s.kilmek ile eş değer söz öbeği.
herkes köle olmayı kabul ederse sorun yok.
sürü psikolojisini benimsemiş ve kendi mutluluğunu topluma mal eden kişi vecizesi. Kendisi kapitalizm kurbanı ya,baakk ben ne kadar iyiyim haydi gel bırak bu emperyalizm düşmanlığını yiğidim kendini harab etme,bana katıll zihniyetidir.
kapitalizm zaten temel olarak toplumun bir kısmının "başarılı" olması için öbür kısmının sürünmesini savunurken, herkesin zaten kapitalist olduğunu görmeyen kişinin savunduğu tez. olmayan emeğin kaymağını sadece bir kesim yiyebilir çünkü.
şu an dünyayı ele alacak olursak anti-kapitalistlerin sayısı dünya nüfüsuna göre hesaplandığında aşırı derecede azdır. yani bunların dışında kalanları kapitalist sayarsak belli bir zümre dışında hiçte iyi yaşayamadıklarını görürüz...
(bkz: yaşar ne yaşar ne yaşamaz)
insanlığın çoğunu insandan saymayan kişiler için mantıklı söz. afrika'dakiler mesela insan değil robot.
(bkz: sen ağa ben ağa bu sütü kim sağa)
kapitalizmin ekonomide rekabet ilkesini benimsediği, rekabetin sonucuna bağlı olarak bir kazanan ve kaybeden olduğu düşünüldüğünde, inanılmaz saçma söylemdir.
muhtemel bir kapitalist patron mottosu.
tabi. önce amerika ingiltere'ye; ingiltere fransa'ya; sonra hepimiz fransa'ya.
sermaye sınıfının artı değer sömürüsünü sağladığı emekçi sınıf olmaması halinde, ortada kapitalizm kalmayacağı gerçeğine aykırı temelden yoksun söz. "herkes eşit olsa herkes iyi yaşar" demek doğrudur.
saçma önerme zira kişilerin kapitalist olmasına gerek yok kapitalist olan sistemdir ve şu anki sistem de kapitalist olduğundan herkes zorunlu olarak kapitalisttir ama iyi yaşayan varmıdır.(buna zenginlerde dahildir zira onlarında daha elde etmek zorunda oldukları bir sürü servet ve birsürü boş yarışı yapmak zorunlulukları vardır)
herkez kapitalist zaten, herkez birbirini skmeye çalışıyor maddi yönden.
herkes kapitalist olsa, dünya üzerinde insanoğlunu bir tren halinde bulabilirdiniz.
son vagon olmak için yinede şansınızı zorlar mıydınız, çok merak ediyorum.
güncel Önemli Başlıklar