bugün

herkes atatürkçü olmak zorunda değil, herkes inançlı ya da çoğunluğun inandığı şeye inanmak zorunda değil, herkes milletiyle gurur duymak zorunda değil, herkes türküm demek zorunda değil. böyle uzar gider.
yorumları ve gelen tepkileri okudum ve çok saçma şeylerle karşılaştım ergen çocukların bir ideolojiyi savunduğu gibi ağız dalaşı, sözlü sataşmaya döken insanlar var.

şimdi türkiyenin resmi ideolojisi olan (maalesef) kemalizm gerici bir ideolojidir. kemalizmin temelleri burjuvaziye dayanır 18. yüz yılda ilerici olan burjuvazi 19. yüz yılda yönetimi ele aldıktan sonra gerici ve hatta kafa tasçı olmaya başlamıştır ve sınıf farklılıkları ortaya çıkmıştır. madem atatürk o kadar halkçıydı neden 21 anayasasında türkiye halkları dediği halde 24 anayasasında türk halkı deyip çizgilerini belli edecek olan ve günümüze kadar gelecek ve hatta kardeşin kardeşi vuracağı bir etnik çizgi unsuru oluşturmuştur? şimdi dedik ya 18. yy da ilerici olan burjuvazi 19.yy da gerici olmaya başladı diye evet kemalizmde 20.yy ideolojisi demekki kemalizm türkiyenin sakat doğan ideolojisidir ve hatta onun geçikmiş ölümü tüm yurtsever, komünist ve sosyalist insanlarım omuzundadır.

1-çocuk gibi "tabi ki herkes kemalist olamaz o şeref bize ait" diyen yazar arkadaşlarıma sesleniyorum sizler takım tutar gibi ideoloji benimsemişsiniz bilginiz kıttır ve bu durumda beni üzüyor. "ulan ben bu adamlara mı bu kadar vaktimi ayırıp bir şeyler açıkladım?" diyesim geliyor.

2-şahsıma bir ton hakaret işittim bilmukabele entrylerde bunu yaptılar. hakaret işitmek değil sorun burda sorun 1924 ten beri aynı zihniyette olmaktır ya sev ya terk et mantığıyla bir yere varılmaz.
elin gavuru elin amerikalısı, ingilizi, rusu bile böyle bi adama saygı duyarken atatürk'ün sayesinde özgürce yaşayabildiğimiz bu topraklarda herkes atatürkçü olmak zorunda olmasa da duyabileceği en büyük minnetle o'na saygı duyup ağzını kapalı tutmak zorunda
tanım şudur: ülkenin resmi ideolojisini herkes paylaşmak zorunda mı ? türkiye totaliter bir rejim olmadığına göre cevap hayırdır. atatürkçülerin genel tavrı da bu değildir zaten. ama bu ülkenin kuruluşunda başrolü oynayan bir lidere bu ülkede özgürce yaşama şansı bulan herkesten saygı beklerler.

çıkmaz şurada dır : atatürk bu ülkeyi birinci dünya savaşından sonra, tarım imparatorluklarının tarihe karıştığı, ulus devletlerin mantar gibi çoğaldığı ve pek çok yeni siyasi, sosyal, felsefi akımların dünyayı sardığı bir dönemde kurmuş ve atatürkçülük denen ideolojiyi de imparatorlukdan ulus devlete geçiş için gerekli devrimlerin yerleşmesi için oluşturmuştur. şu anki sorun artık ulus devletin tüm dünyada tartışılır olmasından kaynaklanmakta. atatürkçüler bu yeni durum karşısın da gerekli değişimi malesef sağlayamadılar. ve tüm değişen şartlara rağmen dayatmacı bir şekilde kemalizmin kurtuluş olduğu iddiasındalar.

benim kemalistlere karşı tezim ise gene kemalizmin içinden geliyor. atatürkün tüm devrimleri aslında sadece bir tek amaç vadediyor. o da türkiyenin muhasır medeniyetler seviyesine çıkması. bu durumda da eğer tüm dünyada muhasır medeniyet anlayışı değiştiyse sen de kemalizmi bu yeni muhasır medeniyet anlayışına göre reforme etmen gerekir.
amacı soru sormak olmayan, sadece ortalığı karıştırmak olan soru cümlesi. hayır atatürk'ü sevmek zorunda değil kimse. Ama saygı duymak zorunda. "siz kimsiniz kardeşim istediğimi düşünürüm" mantığına sahip kişilerce bolca sorulur. ama aynı kişilerin ilgi duydukları ideolojilere eleştiri geldiği zaman aynı şekilde hareket etmeyip taptıkları kişileri ölümüne ve sadece fikir sahibi olarak savunurlar.

aynı zamanda türk milletini* siz-biz diye ayırarak bütünün bölünmüş 2-3 parçadan daha etkili olduğunu unuturlar. hiç bir amaç gütmeyen bu çıkışlar kendi ufak dünyalarında onlara küçük hazlar, tatlı sürprizler yaşatabilir. ama gerçekleri değiştirmez...
saygı duymak zorunda. seve seve.
herkes atatürkçü zaten olamazdır. atatürkçü-cük-ler vardır misal, işlerine geldikçe sığınma kapısı olarak kullanılandır. ata soyunun belli olmasından mütevellit en azından saygı duymak zorunda olan bir kesim vardır geride kalanların ise bunu bile önemsemeyecek kadar geniş mezheplerini burada sorgulayacak değiliz zira kurt köpekleri kurtla köpeğin çiftleşmesi ile oluştuysa çoban köpeklerini düşünmek gibi bir zaman kaybına yol açacaklardır.
herkes atatürkçü olamaz zaten, atatürkçülük bir değerler bütünüdür, bu değerleri aynı anda bir beyinde barındırabilmek herkesin harcı değil.
elbette değildir. ancak herkes bu ülkenin kurucusuna saygı duymak zorundadır. onun ilkelerini benimsemese bile onları tehlikeye atacak hal ve hareketlerde bulunmamalıdır.
herkesin fikrinin aynı olduğu yerde, kimse yeterince düşünmüyor demektir.
1. atatürkçülük nedir?

Aziz nesin: ''Atatürk'ün yaşadığı dönemde, içinde bulunan koşullara en akılcı-faydacı yoldan çözümler getiren uygulamalar toplamıdır. ''

eğer buysa atatürk'ün pragmatist bir yönetim anlayışı vardı ve dönemin koşullarında, komünist olup; rusya'dan destek almış, müslüman olup;afganistan'dan destek almış. atatürk'ün yaptığı ve söylediği her eylem ve sözün tam zıttı ifadeleri de var. bu da pragmatist olduğundan kaynaklanır.

eğer atatürkçülük aziz nesin'in dediği gibi '19.yy şartlarına uygun yöntemler' ise insanlar yaptıklarının faydalı olduğuna inanıyorsa atatürkçüyüm diyebilir.
yanlış buluyor ise demez.
yanlış sorudur. çünkü zaten memlekette atatürkçü yoktur ki. nerede boş beleş adam var, kendini atatürkçü addeder.

doğru soru; "herkes atatürkçüyüm demek zorunda mı?" şeklindedir. el-cevap: değildir.

işte diyorum: atatürkçü değilim.
değildir diye cevaplanabilecek soru. evet değildir. kimse atatürkçü olmak zorunda değildir. ama kimse hz. muhammedi sevmek zorunda da değildir.kimse allaha inanmak zorunda da değildir.

ama herkes birbirinin inancına, düşüncesine, yaşam tarzına saygı duymak zorundadır. insanlığın en temel önceliği budur. insan olmak istemeyen kendi bilir.
kimse kimseyi sevmek zorunda değil. fakat bu ülkeyi adam eden insana saygı duyulması gerektiği su götürmez bir gerçek.
çoğuna göre "evet zorunda. yoksa yunan tohumu olurduk". bakın minnet ile hayranlık, sevmek veya taraftar olmak çok çok ok farklı şeyler. ateist iseniz bile "hz.muhammed zeki bi adamdır" diyebilmek gerekir. aynı şekilde kemal paşa muhteşem bir askerdir. muhteşem bir devlet adamıdır. sadece kurtuluş savaşı döneminde 4000 sayfa kitap okumuştur cephede. ama kimse de sevmek zorunda değil kusura bakmayın. icraatlerini kimse sevmek zorunda değil. hayır allah'ın bile eleştirilebildiği şu dönemde atatürk neden eleştirilemesin ki. her yaptığı doğru olacak diye bir kaide mi var? şayet öyle olsa peygamber olurdu ve isminin önüne -hz- gelirdi. ve arkadaşım kimse bu vatanın kötülüğünü istemez. tüm fikir ayrılıklarına rağmen hoşgörülü olalım. bir kez daha bölünmeyelim sen atatürkçüsün ben değilim sen laiksin ben müslümanım diye. bırak hocam herkes istediğini sevsin.
belki de evet. şu an yaşadığın oturduğun yerde sözlükte takıldığın toplarklar kimin sayesinde bizim. Atatürkçü değilsen bile saygı göstermen gerekir.
Atatürkçü olmak zorunda değil ancak kimse Atatürke hakaret edemez, Anayasanın değişmez unsurlarını değiştirmeyi teklif dahi edemez, Atatürk ilkelerine dil uzatamaz.
atatürk geçen yüzyılın en iyi liderlerinden biriydi belki en iyisi ama yeni bir yüzyıldayız yeni atatürklere ihtiyaç var kemalistlerin bunu anlaması gerek er geçte anlayacaklar zaten.
evet ! herkes "adam" olmak zorunda.
nasıl herkes insan gibi insan olamıyorsa, atatürkçü de olamaz öyle kolay kolay herkes ve zorunda da değildir. iran ın en işlek caddesinde bikini ile gezmesi, atatürkçü olmasından daha hayırlıdır onun için. anlayış ve yaşam biçimi farkı var çünkü, nato mermer nato kafa.
--spoiler--
türk olanlar atatürkçü olur zaten,dedirten soru.
--spoiler--

bu teze göre kürt olanlarda dağa çıkar.
tabii ki değil. o şeref bizlere ait.
sözlükte son zamanlarda atatürkçü olan yazarların, atatürkçü olmayan yazarlara ettiği sitemdir atatürkçü olmayanları kovalım diye ajitasyon çeken bu insanların farklı görüşlere tahammülleri yoktur. onlara göre sosyalist olmak suç, nurcu olmak suç, kürt olmak suç, laz olmak suç, çerkez olmak suç yani sizin anlayacağınız her bir bok olmak suç.

edit:şakirt falan değilim arkadaşlar sizlerden olmayan sizin gibi düşünmeyen yani kemalist olmayan insanların görüşleri size neden bu kadar rahatsızlık veriyor? kemalizm ölmeye mahkum bir ideolojidir. 18. yüzyılın ideolojisidir, burjuvazinin ideolojisidir.

edit2:bu konuda bana bir ton küfür ve hakaret yağdıranlara gelsin (#12046717)