1. 1.
  kemalistlerin insanlara dikte etmeye çalıştığı durumdur. kusura bakmayın kimse kimseye zorla sevgi duymaz, saygı duymaz. ha insanların hassasiyetlerine dikkat ederseniz, yani kısaca adam olursanız o zaman liderinize saygı duymayı yeniden değerlendirebiliriz. evet.
  3 -17 ... fikir muhendisi fikri
 2. 2.
  tahammül etme zorunlulugu ile saygı zorunluluğu farklı olduğundan geçersiz önerme.
  2 ... raduyev
 3. 3.
  islamın ülke ile zerre alakası olmadığından yola çıkarsak, diğeri ise siz süperzeka arkadaşların yaşayabileceği bir devlet armağan etmiş olmasıdır..
  vicdan sahibi her insan atatürk'e saygı duymalıdır.. zaten onu boktan çıkaranı yerin dibine sokan bir yaratık sürüsü bizden başka var mıdır merak ediyorum..
  1 -3 ... maniacdepressive
 4. 4.
  sevgi farklı, saygı farklı dedirten durum. en kaba örnek; bir öğretmenden hiç hazzetmezsin ama mesleğinden, çocukları yönlendirmesinden dolayı saygı duyarsın. atatürk'ü sevmeyebilirsin ama bu ülkeden sürülmediysen, ferahça yaşayabiliyorsan (ki bu zamanlarda pek geçerli değil), bunu atatürk'e borçlusun.
  boşuna belirtmemiş birini görmenin sadece o kişinin yüzüne bakmaktan ibaret olduğunu. fikirlerine en azından kulak ver, benimseyip benimsememek sana kalmış.
  1 ... izmirlibambam
 5. 5.
  kesinlikle mecburdur. Vatanı kurtarmak için cephede savaşan önderimize herkes saygı duymalıdır.
  2 ... zeheyran
 6. 6.
  Herkes birbirine saygı duymalıdır ama sevgi olmayabilir.
  1 ... sonbirdefa
 7. 7.
  ben saygı falan duymuyorum. duymamda gerekmiyor! tam aksine fazla abartıldığına inanıyorum. o dönemin gelişme zincirlerinde ingiltere'nin neler yaptığını biraz inceleyince! elbette gerçek tarihten söz ediyorum, öyle üniversitelerde okutulan palavra tarih derslerinden değil.

  kısaca ingiltere gibi bir gerçek var! bir bandırma vapuru gerçeği var ki, akıllara ziyan neyse kesiyoruz mevzuyu...
  -3 ... goliaht
 8. 8.
  sevmek ayrı bir şeydir saygı duymak ayrı... bir liderin icraatları,kişiliği ve yaşamını sevmek zorunluluğunu kimse kimseye biçmemiştir. özellikle ilk okulda gördüğümüz atatürk sevgisi zorlamasını bir kenara bırakıp ideolojik devlet yapısının gerekliliklerinde incelenmelidir.

  şu kesindir ki teoman'a, bumin kağan'a ve tuğrul-çağrı beyler'e kurucu olarak ne kadar saygı duymak gerekirse atatürk'ünde en az bukadar saygı gerektirdiğini düşünüyorum. makul olanda budur.
  ... ysfpasa
 9. 9.
  Yok öyle birşey, ne sevmek ne de saygı duymak zorunda değil kimse... Sen benim dinime küfür et, ben senin diktatörüne saygı duyayım!?!?!? Seni amuda kaldırırım, görürsün saygıyı.
  ... devletmalzemeofisi
 10. 10.
  sadece ataturk e degil, ataturk olmayana da saygi duymaya mecburdur. herkes herkese gorusu fikri zikri ne olursa olsun saygı duymalıdır. yanliz bunun bi sartı vardır. o da gorusun fikrin zikrin karsindakini rencide etmemek, asagilamamak olacaktır.
  elestirmek saygi duymamak anlamına gelmez. saygi cercevesinde elestirilecek yonleri varsa elestirilebilir.
  ... frekans