bugün

Gülümse albümünün bu şahane şarkısı albümün ilk baskısında bestecisi Alexiu olarak belirtilse de aslında Thanou Mikroutsikos un bestelediği bir Yunan şarkısıymış. şarkınınn asıl adı Mia Pista Apo Fosforo dur. şarkının orijinalini şahsım için bulana ya da getirene yüz bin lira veriyorum diyerek yazımı noktalıyorum.
bir sezen aksu klasigi.
sınırda olan insanların dinlememesi gereken şarkı.
dinlerken, dinleyene bir bidon benzin alıp, önüne geleni yakmak isteği gazını veren parça. tabii ki acıdan, aşk uyanışından, aldatılmışlıklardan, geri çevrilmişliklerden...

(bkz: sezen aksu)
(bkz: gülümse)
söz yazarlığında en üst noktadır. bundan ötesi yoktur.
"allahım allahım
ateslere yürüyorum
allahım acı ile
ask ile buyuyorum"

şu sözleriyle alıp götüren şarkı...
Aşkın büyüklüğünü kabul eden, aşkı uğruna ölümü göze almış insanların ''beni yak, kendini yak'' diye haykırarak seslendirdiği bir Sezen Aksu ve Duman klasiği.
elinde sapı da kalsa yine yeniden asık olma istegini korukleyen, "asık olmaya sebeb var mı ulan" diye dusunen bunyelere ahan da budur*dedirten , duman konserlerinde bogurerek soylenen en bir guzellerinden sezen sarkısı.
sezar'ın neron'a son söylediği cümle.

+ *ötün yiyosa yak lan. herşeyi yak.
bizi felsefede nihilizm denilen hiçciliğe götürücek olan eylem.
seni içime çektim bir nefeste
yüreğim tutuklu göğsüm kafeste
yanacağız ikimizde ateşte
bir kıvılcım yeter hazırım bak
aşk için ölmeli aşk o zaman aşk..
(bkz: sevgisizlik ayrılıktan daha zor) der ya sezen,.sözün bittiği yerdir bu.
murat bozun 2009 yazını inletecek şarkısı.
murat boz'un en az uçurum kadar, belki de ondan da güzel parçasının adı. insanda repeat tuşuna basma isteği uyandırır. sözleri çok manidardır.

--spoiler--
bir öyle bir böylesin anlamadım
seni çözebilen alim olur
ben herkesi ben gibi bilirim ama
kimi senin gibi zalim olur
--spoiler--

--spoiler--
yalanlarla beni kandıramadın
kalp temiz ya malum olur
senin adının yazılmadığı
bu gönülde hak eden daim olur
--spoiler--
sonunda beklenen olmuş ve murat boz bu parçaya klip çekmiştir.
öncelikle sezen aksu nun mükemmel seslendirdiği bir parça. duman da seslendirdi güzeldi. bu sefer erci e nin dinlendiğinde değişik bir tad alıyor insan. erci e nin sözleri.

Beni yak kendini yak herşeyi yak Bir kıvılcım yeter hazırım bak Beni yak kendini yak herşeyi yak Beni yak seni yak herşeyi yak Bu sevgi yasak unutup bıraksak Olmayacak atesimiz ormanları yakacak Kadar kuvvetli . Neredesin ? Seni yanımda isterdim sevgilim. Kurallar var , uymak gerek Sen , ben , bir de bebek O günler de gelecek bu aşkı Kim önleyecek ? Önüne geçecek kimse yok Çünkü dogru , bir sene oldu aklımda Hep sen , uzaktan sana dokunabilsem Umudu kesmem , senden başka kimseyi sevemem Seni içime çektim bir nefeste yüregim tutuldu , gögsüm kafeste Yanacagız ikimiz de ateste Bir kıvılcım yeter ; hazırım bak Aşk için ölmeli aşk o zaman aşk Beni yak kendini yak herşeyi yak Bir kıvılcım yeter hazırım bak Beni yak kendini yak herşeyi yak Sen varken bu dünyada bir rüya gibi Yaşanmayı bekler istekler gitmezler Ateşler , demek ki varmış gerçek sevgi Gerçek aşk , gözle kaş kadar yakınız Sabırla yaşarız , zamanla yarışırız Ama az kaldı mutluluk bizi hedef aldı Alev alev yansak bile ben seninle Herşeyi denedim sensiz olmuyor Neredesin gece gündüz bekledim Gerekirse daha beklerim Yalnız mısın birileri mi var daha Hayal meyal ama yarınımız toz pembe Başka amaç düşünce yok bende Fotoğrafın cebimde & 2 yüzük elimde Bu dünya sevenlere ateş yansın sazlar bize çalsın bu sevgi hep kalsın Bende sen varsın… Allahım Allahım ateşlere yürüyorum Allahım acı yine aşk ile büyüyorum Hep sen başka kimseyi istemem ben Hissedersen bir ses ver hemen Gel yuva kuralım benim kadınım Tek seni tanıdım bu kadar yakın Beni yak kendini yak herşeyi yak Bir kıvılcım yeter ben hazırım bak ister öp okşa , istersen öldür Aşk için ölmeli aşk o zaman aşk Aşk için ölmeli aşk o zaman aşk! …
sezen aksu'nun güzel bestelerinden, dumanın da güzel yorumuyla ortaya çıkan damar şarkı.
beni yak.
kendini yak.
her şeyi yak...
murat boz un eğlenceli şarkısı. sözleri:

her şeyi yak ateş sende
gökyüzüne bak gurur yerde
sen beni onarıp onarıp neden kırıyorsun?
üzerime kokunu bulayıp gitmekten ne anlıyorsun?

bi öyle bi böylesin anlamadım
seni çözebilen alim olur
ben herkesi ben gibi bilirim
ama kim senin gibi zalim olur?
yalanlarla beni kandıramadın
kalp temiz ya malum olur
senin adının yazılmadığı bu gönülde
hakeden daim olur
anca hakeden daim olur.
gecenin bu saati elde avuçta ne kadar kimyasal varsa kullanmamı salık veren bir parça...

şeytan kulağıma mı fısıldıyor bilmiyorum...
bir sezen aksu şaheseri.
özellikle 3.dakikadan sonrası müziğiyle olsun back vokaliyle olsun tüyleri şaha kaldırır.
duman versiyonu 43. saniyesinde bir kadın kahkası* gizli.
artık bir duman klasiğidir.
kısacası klasiktir.
bir sezen bestesi ve duman coverı olmasının yanısıra gençlerin diline pelesenk olmuş olması ve de bir boşvermişlik söylemi olarak kullanılan söz öbeği.
beni yak kendini yak herseyi yak
bir kıvılcım yeter ben hazırım bak
ister öp oksa istersen öldür
ask icin ölmeli ask o zaman ask
ask için ölmeli ask o zaman ask

seni içime çektim bir nefeste
yüregim tutuklu gögsum kafeste
yanacagıs ikimiz de ateste
bir kıvılcım yeter hazırım bak
ask için ölmeli ask o zaman ask

allahım allahım
ateslere yürüyorum