bugün

kapıcı diye tabir ettiğimiz apartman görevlisinin, dairelerdeki olası boya, badana, inşaat, su tesisatı, elektrik işlerini yaparım diyen türlerinden olan şahsa denir. *

efendim bulunduğum apartmandaki kapıcı aynen bu tip bir adam. Her şeyi yaparım deyip, çoğunu belki de hiçbirini doğru düzgün yapamayan tiplerden biri.

Oturduğum daireye kombi ve doğalgaz takıldığı için yerlerdeki 7-8 kaleboduru inşaatçılar kırıp altından birkaç boru geçirtmişlerdi. Adamlar işlerini bitirip evden çıkar çıkmaz asıl kahramanımız, kapıcımız hemen kapıda bitiverdi.

+ Kırık dökük bir yer varsa ben yaparım ha
- abi elinden gelir mi o tür işler uğraşmayalım sonra
+ ayıpsın ya ben eskiden inşaatçıydım *
- iyi abi madem öyle bende uğraşmam iyi olur aslında. kaça yapcan peki
+ önemli değil ya atarsın üç beş bişi *

Her ne kadar kaça yapacaksın dediysem de ağzından laf alamadıydım. ertesi gün gelip kalebodurları döşedi, bir gün üzerine basmayacan sonra basabilirsin dedi. Para işine gelince de şimdi hatırlamıyorum ama tahmin ettiğimin iki katı falan para istemişti. Neyse ben yapılan kalebodurların üzerlerine dergiler koydum hem de kapak güzeli olan dergileri koydum ki daha çok dikkat çeksin geçerken basmayayım, bir daha uğraşmayayım diye. Üç gün sonra dergileri aldım, ilk kalebodura basışımda katırt diye bir ses geldi. Anlayacağınız gibi ilk bastığım kalebodur çatladı, yani birde bir oldu. Mutfak girişindekine basayım dedim ama nasıl basıyorum, hiç ağırlık vermeden adeta banu alkanın havuz başında yürüdüğü gibi yürüyorum, sanki bacaklarıma amortisör takılı. Ama nafile o da çatladı. Velhasıl kalebodurların çoğu alttan oynuyordu. Boş ver dedim uygun bir zamanda kendin yaparsın.

Aradan iki yıl geçti. Alışmıştım artık mutfak ve salona girerken sekerek geçmeye. Sadece eve gelen arkadaşlarım alışamadı. Onların her basmasında katırt diye ses geliyor ama bişe olmuyordu.

Daha sonra odamı boyatmaya karar verdim. Kapıcıya bir sorayım dedim,

- abi odayı boyatacam tanıdığın, güzel boya yapan, temiz iş çıkaran biri var mı?
+ ayıpsın ya ben eskiden boyacıydım. *
- valla mı Elinden gelir mi o iş?
+ sen rahat ol, boyayı al ben boyarım
- ok abi malzemeleri ben alırım, kaça boyucan peki
+ anlaşırız ya atarsın üç beş bişe * *
Geldik eve odayı gösterdim, bu arada iki yıl önce yaptığı ve kırık olan kalebodurları da gördü,

+ bunlar nasıl kırıldı ya, kim yaptıydı bu kalebodurları?
- sen yaptıydın abi, valla yaptığından beri öyle onlar
+ olmaz ya, benim yaptığım iş böle olmaz
- abi sen yaptıydın işte, biliyosun, hazır gelmişken bunları da tekrar yaparsın di mi?
+ yaparım tabi, nasıl olmuş bunlar allahalla allahalla *
- boya işi temiz olcak dimi abi, bak ben bekarım uğraşamam temizlik, boya felan ona göre
+ yok canım yok, sen rahat ol, ben tertemiz yaparım

Bütün işler için 100 tl ye anlaştık. Sabah işe giderken anahtarı bıraktım ona, oda akşama kadar işleri bitirecekti.

Akşam eve geldim ev rezil durumda, yerler alçı olmuş, banyo boya kovalarıyla dolu, fırçalar bir yerde, yerde gazeteler, hiçbir yeri temiz bırakmadan çıkmış gitmiş. Akşam olduğu için odanın boyası güzel görünüyor, kusurlar yok meydanda. Neyse dedim boya işi pis iş tabi olacak o kadar. Aldım kovayı bezi, elimden geldiğince temizledim etrafı. Tabi temizlik bittikten sonra o kapak kızları güzel olan dergileri tekrar kalebodurların üzerine koydum ki bu sefer hiç biri kırılmasın çatlamasın, sapasağlam olsun diye. Parasını vermek için yanına gittim,

+ buyur abi 100 tl
- canım 150 tl ye anlaşmıştık
+ abi 100 tl idi 150 nerden çıktı *
- peki canım öyle olsun, istersen hiç verme, oda kalsın *
+ tamam dedim al 125, arası olsun anlaşalım.

Anlaştık bir şekilde, aldım anahtarları.

Aradan 3 gün geçti sonuç ise beni pek şaşırtmadı.

Artık boyası hafif alacalı bulacalı olan bir odaya sahibim.
kavgalı olduğum ve selamlaşmadığım bir apartman görevlim var.
ve hala mutfakla salona girerken sekerek gidiyorum. *
3 yıldır evin içinde yürürken o kalebodurlara basmıyorum, sekiyorum resmen. zaten Artık Bilinç altıma yerleşti, başkasının mutfağına girerken bile girişteki kalebodurlara basmıyorum.

(bkz: Bir kapıcı tanıdım hayatım değişti)