bugün

istanbul Ticaret Odası (iTO) Elektronik ve Telekomünikasyon Meslek Komitesi Başkanı Murat Dursun'un görüşüdür.

http://ekonomi.haberturk....p-telefonunu-cope-gidiyor
4 milyonluk cep telefonu mu olur ya, oyuncaktır o.
her telefonda ortalama 15 tuş olsa. çarp 4 milyonla. iğrenç bir pislik çıkar ortaya. iğrenççç.
cep telefonu teknolojileri ve dizaynlarının çok hızlı şekilde yenilemesinin sonucudur.
türkiye'de yaşayan insanların gerçekleştirdiği olay. israf.

adam 800 tl'ye telefon alıyor, 2 ay sonra 400 tl'ye satıyor. sonra 1.200 tl'ye bir telefon daha alıyor. bu arada bu adamın ağızı açlıktan kokuyor. kusura bakmasında ben böyle adama acımam. her koyun kendi bacağından asılır. şu telefona milyarlar yatıran insanlara acıyorum. sana ne katkısı var ya hu şu telefonun? hala samsung'un eski modellerinden birini kullanıyorum ve gayette mutluyuz. "alo" filanda diyebiliyorum.
yaklaşık 1 milyar doların çöpe atıldığı gerçeğidir.
Telefon markalarının teknolojide birbirleriyle yarışması sonucu ortaya çıkan rezalettir.
ekolojik dengeye katısı olur mu? sorunsalını beraberinde getirir.
"lan ben hala 6600 kullanırken..." diye üzülmeme sebebiyet veren durum.
hepsinin içinde 1 gram altın olsa 4milyon gram altın çöpe gidiyor.
ülkemiz insanlarının yemekten önce lükse önem verdiklerinin göstergesi.
ülkenin durumu kötü diyenlere kapak yapılabilecek olay.
dünya popülasyonunun artık gezegene fazla geldiğinin,nasıl makro bazda küresel ısınma,devletlerin hükmetmekten ziyade tüketmeye mecbur olduğu nimetleri kazanmak için açtığı savaşlar, açlıktan ölen insanların gittikçe artması gibi belirtileri varsa, bu gibi örnekler de mikro belirtilerinden biridir.
çinin bu cep telefonlarını toplayarak 2011 yılında bilmekaç ton altın elde etmesini sağlayan olaydır.
şu anda kullandığımız akıllı telefonları, hatta daha da iyilerini yıllar önce piyasaya
sunabilecekken 2012'yi bekleyen elektronik devlerinin bu kapitalist satış politikası
devam ettiği sürece bu çöp dağı daha da büyüyecektir her sene..
ülkemizde bu kadar çok cep telefonu kullanıcı olunca tabi 4 milyon cep telefonun çöpe atılması da şaşırılmayacak olaydır.

http://translate.google.c...gest-cell-phone-user.html
nede olsa peşin fiyatına 24 taksit(!). bilinçsizce tüketmenin sonucudur.
her yıl bilmem kaç bin insanın ölmesi gibi bişeydir. o da kul icadı amına koyim kaç yıl kullanacaktın ya nooğlacağdı?
gösteriş budalası, lüks meraklısı, cahil bir toplum olduğumuzun göstergesidir.
sonradan görmeliğin sonucudur. öğünmek gibi olmasın işim de maaşım da iyi. ama 1100ın gadasını alırım arkadaş.
Tüketim toplumu olmanın yanında getirdiği olaylardan biridir.
yarısı tuvalete düşüyordur.
her yıl 4 milyon çöpün cebe atılmasından iyidir.
kapitalizmin sonucudur. daha yeni, daha hızlı vs... özellikleri insanlara aşıladıkları için.
bir nevi israf olabirde.