bugün

surekli olarak durumunu guncelleyen insandir.

facebook'un populer hale gelmesiyle "aysecan eve donus yolunda", "mahmutsu 2,5 iskender yiyor" gibi garip cumlelerle cok karsilasir olduk. tabi haliyle bu bizim de ayni platformu paylasiyor olmamizdan. benim en cok "nazgul is @sereflikochisar starbucks" seklindeki statusler hosuma gidiyor. (turkce isim olan nazgul, lotr'la alakasi yok) cunku son bir kac yildir google'in cloud computing'le yapmaya calistigi kullanici ozel bilgilerine, o an nerede bulundugu gibi en ince ayrintilarla ulasmak icin facebook cok zeki bir sekilde kullanicinin kendisini kullaniyor.

her neyse, buralar hep entry dolacak diye bekliyorum. cunku bizim sozluk ahalisi sever boyle populer seyleri elestirmeyi. zaten pek cok farkli baslikta da bu tip insandan dert yanmistir. kontrol etmedim ama illaki vardir "facebook status" ve "kiz" kelimelerini iceren bir baslik. ama ben yine de; klozete otururken kic yanaklarini acip acmadigindan (cok ciddiyim okudum boyle bir entry), sevgilisinin pubik bolgesindeki kil sayisindan, cocukken babasindan yedigi dayaktan, is yerinde dedikodusunu yaptigi is arkadaslarindan, ustu kapali ya da acik bir sekilde gosterdigi irkcilik, homofobia, terorism gibi vasiflarindan en ince ayrintisina kadar bahseden, sirf kendisiyle ayni sekilde dusunmuyor/inanmiyor diye kufur etmekten cekinmeyen ve bunda kendisini oldukca hakli goren bir sozluk yazarinin dusuncesini okumaktansa bir "berkecan'in kalbi kirik ama apachi dansi yapiyor" statusunu okumayi daha eglenceli ve masum buluyorum. varsin paylassin...
Dikkat edin bu tip insanlarının iletilerini beğenen ya da yorum yapan yoktur - gerçi bu kişi kızsa elbetteki bir kaç abazan tip meraklısı vardır hani her kötü malın bir alıcısı olduğu gibi * neyse işte onları saymıyorum - Ayrıca bu arkadaş sanal ortamda bile sosyalleşmeyi becerememiş bir şahsiyettir. Biraz daha ileriki boyutu ise "çikibonbon is @bilmem ne bar olabilirim davet gelirse" gibi iletileri görmektir. Ve gayet de görülmektedir yani. Kanlı canlı...
(bkz: az zorladı ama sonunda sıçtım)

(bkz: mal)
Uzak durulması gereken, psikolojik sorunları ve gösteriş merakı olan kişidir. Çözüm, "bu kişiden gelen gönderileri gizle" butonuna tıklamaktır. Aksi takdirde her an argo bir söylemde bulunma ihtimaliniz vardır.
bir de çeşitli siteler aracılığı ile kendine soru sorup cevaplayanları var ki, mallığın ta kendisi.
- ayşe yarın bowlinge gidiyor muyuz?
+ tabi ki gidiyoruz şekerim.
- ece'yle, buse'yi de çağıralım.
+ ay çağıralım tabi. seninkinin haberi var mı?
- neler oldu bir bilsen...
+ ne olduu?
- özele gel.

işte bu tip yazışmaların sahibidir o insan. tüm diyaloğu sonuna kadar okumuş olmaktan dolayı önce kendinize sinirlenirsiniz. sonra da acaba bunları en başta özelde niye konuşmadılar diye onlara sinirlenirsiniz. sonuç olarak bu tip insanlar sinirlendirir...
yanlızdır herhalde,aksi takdirde yanındakiyle muhatap olurdu sanal alemle değil.
görmek istediğim insandır.
oturup belgesel gibi izlemek lazım.
gerçi anlamayabilirimde.
benim facebookum dahi yok.
olaya yabancıyım yani.
ulan ne eziğim be.
face, msn, tewet falan hiç yok bende.
niye yaşıyorumki ben?
elektriklerin kesilmesi veya telefonun şarjının bitmesi durumunda çok feci göt olacak olan insandır.
twitter kullanan arkadaşı olmadığı için facebooku bu amaç için kullanan insandır.
(bkz: status unu güncellemek)
profil insanıdır.
muhtemelen arkadaş listesi de kabarıktır her yaptığı aktivite sonrası fotoğraf paylaşıyordur ve de bir kalemde harcayabileceği insanları kardeşim diye kaydetmiştir. kısaca yalnız ve mutsuzdur.
amele insan boş insan (insan mı?).
(bkz: facekolik)
her yaptığını facebook ta paylaşan insan "asosyal" insandır.
Tuvalete gittiğinde şu saatte tuvaletimi yaptım diye yazan aşırıyı kaçmış facebook kullanıcısı.
-tuvaletin kapısını açtım
-içeri girdim
-kemeri çöz..

kaçyüzmilyon kullanıcısı var bilmiyorum, bu kadar kalabalık bir ortamda herkesin mesajı görülemeyecektir. kimbilir vardır böyle angutlar.
(bkz: twıtter)
@new york starfucks'ta yeni aldığı ipad ve iphonu inceliyor
@helada @banyoda @yatakta @koltukta yapabilen insandır.
her çekildiği fotoğrafı paylaşan kişiyle aynı kişidir.
dikkat çekme ihtiyacının bir kısmını facebook'ta karşıladığından gündelik hayatta yakanızdan az da olsa düşecek insandır. facebook'a ne kadar dua edilse azdır.
durumunu "susadım" olarak güncelleyerek, bunu bana "olağanüstü bir hal mi acaba, sahra çölünde mi" diye düşündüren insandır.
sıkıcıdır. bir süre sonra ölüyorum geberiyorum dese bile dikkate alıp okumadığımdan öldüğünü bile çok geç duyacağım kişidir. (gerçi facebook da o kadar bağırıyo ki ben burdayım diye yokluğunu muhakkak farkederim.)