bugün

malesef mi desek, büyük bir gerçek mi desek bilemiyorum ama gençliğin kesin ve kesin yaptığı bir şeydir bu... lise biter bir üniversiteye girilememiştir ve son çare olarak açik öğretime kayıt olunur... ailesi çocugunu okuyacak sanır fakat kanı hızlı akan genç okumayı aklıan bile getirmez sadece sınavlara girer o kadar...

belki sonuna kadar bir kaçış olmasa da ne kadar geç yaparsam o kadar iyi mantığı da güdülmektedir... ya örgün olarak uzatır da uzatır okulu, master vb. ya da açık öğretimde bir yıl geçer bir yıl kalarak prosedüre takılmadan erteleye bildiği kadar erteler...

peki askerden kaçış mümkünmüdür? askerliğe elverişli değildir raporu alamadığınız sürece mümkün değil... işte bu yüzden okumaya niyetiniz yok ise gidip yapın ki önünüzde bir engel kalmasın...

yazar burada sadece erkek türklerden bahsetmiştir... bir fikir ya da yorum değil hayatın gerçeğidir... anneniz az önce tv de şehitleri görüp ağlarken benim oğlumuda gödericem diye haykırır ama baba ogluna "salak mısın? git oku bok işin mi var askerde" diye telkinde bulunur...

genelleme değildir... herkes olmamakla birlikte bu mantığı güden insanlar oldukça çoğunluktadır...
(bkz: sıçmak için yemek yemek)
üniversiteden sonra master yapan(yapmak isteyen) gençler için komik bir önerme.

her üniversiteli mezun olduktan sonra direk masterını yapmak ister. zira üniversitenin son dönemlerinde aldığı eğitimin sertliği, onu master şartlarına hazırlamak için ayarlanmıştır.

gidip de 6 ay askerlik yaptıktan sonra tekrar bu ortama hazırlanmak ise yürek ister. zira tüm kitaplar bir kenara itilmiş, 15 tek mermi atılmış, x kilo çantayla dağda koşmuş, hayatının 6 ayı en gereksiz biçimde geçmiş bir insan vardır artık.

kalkta 'tez yaz' de şimdi bu adama.*
(bkz: profesyonel askerlik)*
eğitim vatani görevden kaçmak için değildir.ha kullananlar var ayrı.ama herkes için böyle şeyler demek pek hoş değil.bu ülkenin asker kadar eğitimli insana da ihtiyacı var.
aynı zamanda teröre karşı mitinglerde gaza gelip bilimum garnizon komutanlıklarına başvurup "askere bizi de alın" artistliği yapan tiplerin eylemi için söylenen cümledir.
cumhuriyet kurulduğunda ülkemizin en büyük düşmanı cehallettir demiş M.Kemal. Önce eğitim sonra silah.
dünyanın en saçma genellemesidir.

okulda okuduğum süre boyunca bir tane allahın kulu da "hacı var ya, benim aslında üniversite mezunu olmak, kariyer sahibi olmak, bilgi birikimimin olması veya hedeflerimin olması falan s.kmde değil. tek hedefim var askerden kaçmak. o yüzden yeterince para bayıldığım okulumu iyice uzatarak fazladan 2-3 sene daha harç vermek işime geliyor. ha tabi işim olmadığından dolayı da evden aldığım paraları da dışarda barlarda yiyiyorum ki askere geç gidiyim."

"hacı dur nereye daha bitmedi. olum bir de yüksek lisans patlattık mı süper olacak. en az 3 sene de oradan yırtarım. ama açık ve net söylüyorum ki okul bittikten sonra daha rahat iş bulabilmek, bilgi birikimi sağlayabilmek falan zerre umrumda değil. tek düşüncem var askerden kaçmak. geleceğimi garanti almak için okuyacağıma, askerden kaçmak için okurum daha iyi. bunlar bittikten sonra da bi açıköğretim patlatırım süper olur sonra ver elini avrupa. yurtdışına kaçarım olur biter. oh ohh enayiler de askere gitsin"

bir insanın ailesine üniversite yaşamı boyunca masrafı nedir?

o insanın memnun olsun ya da olmasın elde ettiği kültür birikimi onun ufkunu açar mı açmaz mı?

dünyada millet bilimde almış başını yürümüş, araştırmaya bilime önem vereceğimize, eğitim kalitesini yükselteceğimize bununla mı uğraşıyoruz?

(bkz: mahmut ben sana ne diyem bilmiyorum)
kendini cin sanan bazı (er kişi diyemeyeceğim) zat-ı muhteremlerin! yaptığı eylemdir. genellemenin yanlış olduğu su götürmez bir gerçektir.
(bkz: askerden kaçmak için okumak) *
(bkz: askerlikten kacmak icin universite okumak) *
(bkz: okumak)
(bkz: kime göre neye göre)
askeri liseye, harp okuluna gidenlerde mi askerden kaçmak için okuyor! herkesi kendi gibi gören insan lafı başlık. merak ediyorum ayrıca hiç mi ailelerinde asker yok bu tip düşünenlerin yoksa yedi kuşaktan askerden kaçmak için mi eğitim almışlar.
askerliğinizi kısa dönem er olarak yaptığınız zaman uzun dönem erler tarafından size en çok sorulacak sorulardan birtanesi;

+ askerden kaçmak için okudun demi abi?
- yoo üniversitedeyken hiç aklıma askerlikten kaçmak için okumak gelmemişti, kendi ufkumu geliştirmek, mesleğimde söz sahibi olmak ve gelecek kaygısıyla okudum ben. zaten kimse askerlik için üniversite kazanmaz.

aradan zaman geçer;

+ bu kadar zor olacağını bilsem bende okurdum üniversite hem askerden de kaçardım.
- yok canım alakası yok kimse askerden kaçmak için okumaz. üniversite okuyanın insanlar bik bik bik bik.

aradan çok zaman geçmez;

+ çavuşum askerden kaçmak için daha okuyamadın mı?
- olm kim diyo bunu kaçmak için kim okumuş amk.

1 hafta dolmadan,

+ poşet daha kaçamadın mı askerden? (astsubay)
- yok komutanım kaçamadım inzibat ikinci dersin ortasında aldı beni.

zaman geçmek bilmez,

+ abi sen neden okumuştun.
- kaçmak için okudum ama kara kuvvetleri komutanı bizzat istedi beni yoksa ben ilkokuldan tekrar başlayacaktım kaçamaaadıııım kaçamaaadımmmm.
her turk olmasa da büyük bir oranda doğru bir önermedir. Bir de askerden kaçmak için daha karışık metodlar uygulyanlarda vardır. Bu konu ile ilgili bana daha önce gelen bir maili buraya koyalım.

--spoiler--

ASKERLiK HiZMETiNDEN MUAF TUTULMA TALEBi
(Aşağıda anlatılan bu olay resmi kayıtlardan alınmıştır. )

Saygı değer Hakim Bey..

Saygılarımla size açıklama özgürlüğümü kullanarak bazı
şeyleri bildirmek
istiyorum . Umarım bu durumu en kısa zamanda açıklığa
kavuşturursunuz.
Şu günlerde askerliğe çağrılacağım. Adım Cafer Keskinbıçak

24 yaşındayım ve şu anda 44 yaşında olan Mahmure adındaki dul
bir bayanla
üç yıl önce evlendim.
Evlendiğim kadının şu anda 25 yaşında Düriye bir kızı var ve
babam Ferit
Keskinbıçak ise bu bahsetmiş olduğum üvey kızı m Düriye ile
geçen yılın
ocak ayında evlendi. Böylelikle babam, karımın kızı ile
evlendiği için
damadım olmuş oldu.
Aynı zamanda, üvey kızım da babamla evlendiği için üvey annem
olmuş
oldu. Karımın geçen sene benden hamile kaldı ve bir Kamil adını
koyduğumuz bir
oğlumuz oldu.
Oğlum Kamil, üvey kızım Düriye'nin erkek kardeşi ve aynı
zamanda babamın
da hem kayınbiraderi ve hem de torunu, üvey annemin de erkek
kardeşi
olduğu için benim de dayım oldu.

Babamın eşi yani üvey kızım Düriye geçen sene kasım ayında
babamdan bir
erkek çocuğu dünyaya getirdi ve adını Arif koydular.
Arif'te ta babamın oğlu olduğu için benimde erkek kardeşim ve de
kızımın
oğlu olduğu için de benim torunum oldu.
Yani ben de aynı zamanda torunum olan Arif'in erkek kardeşi oldum.
Ayrıca bir annenin evladının babası eşi olduğuna göre bende
eşimin kızının
babası olmuş oldum.
Aynı zamanda kızımın erkek çocuğunun da erkek kardeşi oldum.
Kısacası ben şimdi aynı zamanda üvey kızım Düriye'nin oğlu
Arif'inde büyük
babasıyım.
Sayın hakim bey sizden ricam, benim askerlik görevimden muaf olmam
yönünde
karar vermenizdir.
Zira şu anda ben.....
Babam Ferit Keskinbıçak'ın oğluyum.
Babamın üvey kızım ile olan evliliğinden doğan Arif
Keskinbıçak'ın büyükbabasıyım.
Aynı zamanda babamın torunu olan oğlum Kamil Keskinbıçak'ın
babasıyım.
Bu durumda, sizde iyi biliyorsunuz ki mevcut kanunlarımız uyarınca
büyükbaba, baba ve oğul aynı zamanda askerlik yapamazlar..

Saygılarımla...
Cafer Keskinbıçak.

Not:
Adıyaman ili ........ ilçesi ..... Asliye Hukuk Mahkemesince.....
Adli Tabiplik raporunda belirtilmiş olan psikolojik
rahatsızlıklarından ve (!) aile içindeki dengesizliklerden dolayı
Cafer Keskinbıçak'ın askerlik hizmetinden muaf tutulmasına ve
askerlik şubesindeki dosyasına bu şekilde işlenmesine karar
verilmiştir.

--spoiler--
(bkz: askerden kaçmak için futbol oynamak)
(bkz: tümer metin)
hani 'her türk asker doğar'dı?? kandırıldık!
okuldan mezun olur olmaz, askerliğini öne aldırmışları * kapsamayan önerme...
bilakis asteg olarak uzun dönem askere gitmek için okuyanları kapsamayan önerme.
*
teğmen olarak askerde kalmak.
acı ama gerçek bir önerme. hepsi olmasa da büyük çoğunluğun özellikle aöf'de okuyanların yaptıı eylem. hayattan çalınan 1.5 senenin bedeli hiçbir para birimiyle ödenemez. hele hiç uğruna dağlarda kırdırılan gencecik fidanların bedeline söyleyecek birşey bile bulunamaz. binlerce genci 20 yaşına gelince toplayacağına, askerliği düşür 8 aya, tasarruf ettiğin milyonlarca dolarla özel birlikler kur, hem daha etkin ve etkili bir ordu ol hemde işsizlik oranının eksilmesine bir faydan olsun.
(bkz: okumak cehaleti alır eşeklik baki kalır)
hastalıklı bir genellemedir. askere gidebilmek için rapor almaya çalışanları, doktorlara para yedirenleri filan nasıl açıklayacak bu iddiayı ortaya atan merak etmekteyim.
evet mesela ben biliyorum bizim arkadaşlar 10 sene tıp fakültesine girmek için hazırlandılar, 6 sene de orda okudular kanıra kanıra sırf askerliğini yine 12 ay ama en azından yedek subay olarak yapmak için. yoksa çekilecek dert mi canım tıp falan.
2 yıllık yüksekokul ve meslek yüksekokul mezunlarını kapsamayan önermedir. *
saçma salak bir başlık. üniversite okuyan, askerlikten muaf oluyor sanki.
avrupa birliğine giriş maksadıyla önümüzdeki 10 yılda yapılması muhtemel bir yasa ile vicdani redin önünün açılması muhtemel gözükürken, tsk yeni bir düzenlemeye askerliği lisans mezunlarının da diğer okul mezunlarıyla beraber 12 ay yapmasını ön görerek bütün görüleri ters köşeye yatırmıştır. onun için lise de okumaya gerek yoktur efenim, hatta okumaya da gerek yoktur. sadece yaşamak ve yaşını doldurmak yeterlidir. kısacası yakında çürüyecek olan tezdir.
sanki bi garip önermedir.

(bkz: kızlar da mı lan)
güncel Önemli Başlıklar