bugün

botları parçalamak için kullanılan yürüyüş kararlarından biridir.
türkler'in devletleşmeden önce ordulaştıkları göz önüne alınsa bile hamasi söylemin sığlığını aşamayan bir sözdür. başka bir şey değil de niye illa asker doğar!
(bkz: her türk kırmızı beyaz doğar)
geçmişte bir çok savaş tecrübesi görmüş bir millet olarak sarfettiğimiz söylem. doğru olduğu konusunda şüphe duyulmaması gerekir.
(bkz: her türk imf ye borçlu doğar)
"asker sözcüğünün altında bir temenni mi yoksa bir realite mi yatmaktadır" diye düşündürten söylem.şayet realiteyse "her türk" kavramından recep bülbülses, doktor bilal ve nicelerinin kızarmış ekmeğin yanık tarafı temizlenir gibi temizlenmesi şarttır.
askerlere gaz vermek için söyletilen cümledir. kimi askerleri gerçekten gaza getirdiği görülmüştür.*
üzerine türlü oyunların oynandığı,türlü entrikaların döndüğü,kendi vatandaşından,kendini türk hissedenler dışında bir zamanlar kıçlarını kurtardığımız ve hala uğrunda taviz vermediğimiz yavru vatan kıbrıstaki çoğu Türk'te dahil olmak üzere herkesin düşman olduğu* ama geçmişinin,tarihinin şan ve şerefinin farkında ve bu kadar çok düşmana karşı gözü açık olmak için asker doğulmasa bile asker gibi olunmasını gerekliliğini anlatan bir söylem.
(bkz: bizi biz eden bu vatan sana canımız feda)
(bkz: ver gazi politikasi)
her turk asker dogar, kiz dogmus ise yirtar. * *
gaza getirme cümlesidir. zor durumda kimlerin cepheye kimlerin de yurtdışına koşacağı görülür.
türkiye büyük millet meclisi'nde koltuk sahiplerinin birçoğunun çocuklarının türk doğmadığının ispatı olan cümledir.
askere gidenler görmüşlerdir. bazı askerler vardır, onları görünce dersiniz ki, ulan ya bu türk değil ya asker değil. adam tüfek kullanmaktan korkuyor ne askeri? zaten zorla göndermişsin, asker doğsaydı kaçar mıydı bu kadar adam ya da korkar mıydı?
(bkz: yersen)
askere gelince doğruluğu anlaşılan önermedir. evet her türk asker doğar. ancak askeriyede görülen muamele sonucu artık askerlik bittiğinde o asker doğan türk bir daha asker olmamaya yemin eder. her türk asker doğar askerlik bitince bu askerlik madden de manen de biter. maalesef.
bu bir emirdir: "asker doğulacaakk, doğğ!"
askerliğin olmazsa olmaz yürüyüş kararı. ha bir de, olmazsa olmaz "yaylalar" var... gaza getirir, ses tellerini titretir. ilk günlerde ses kısıklığına sebep olur...
ayrıca birçok yürüyüş kararı bu etkidedir; fakat, bazıları hariç! *

at bombayı, sal kobrayı *
orjinali her doğan çocuk müslümandır.*** Ama askerlik yapan arkadaşlarımız çok iyi bilirler ki koşu esnasında bu sözler söylenerek türklüğün ve askerliğin ne kadar önemli olduğunu gösterilir. Biraz düşündüğümüz zaman her türk'ün gerçekten asker doğması sözü, her türk evladının vatanına, milletine hizmet etmek istemesi, yurdunu düşmanlardan korumak istemesi gibi sebepler bu sözün kanıtlar niteliktedir.
ölmeyi kutsallastıran bir mottodur bu. neticede her gun asker ölen turkler var. asker dogmasaydık keske ve sivil ölseydik.
askerliği maharet sayma yanılgısının, ülkemizdeki traji-komik yansımasıdır. vicdani reddin doğal karşıtları tarafından kullanılabilecek slogandır.

baba: oğlum sen ne zaman askere gidecen
Çocuk: baba ben militarizme karşıyım
Baba: neeeeyy?
Çocuk: Askerlik yapmak istemiyorum, içimden gelmiyor
Baba: saçma saçma konuşma lan "her türk asker doğar", senin nasıl içinden gelmiyo?
her türk asker doğar sözü türklerin yaptıği gaftır.asker=savaştır=savaş insanların çocukların ölmesidir.aynı zihniyetin diyer bir gafı bayrağin kırmızısını kana benzetilmesidir cumuriyetin tarihini kirletmektir o müthiş zaferleri kana bulamaktır o onurlu savaşa gölge düşürmektir.çünkü abd nin vietnam da yaptıği savaşla anadoluda yapılan savaş aynı değildir.zaten bu iki savaşin farkına varamayan insanların yaptıği gaftır.SAVAŞA HAYIR
zorunlu askerlik görevi nedeniyle ve olası bir askeri olayda sivillerin ordu bünyesine dahil olması durumuna bağlı kalarak ıspatlanacak şey.
olası durumda her Türk eline tüfeği,tabancayı,palayı,kasturayı alıp düşmam üstüne yürümesiyle anlamı daha da anlaşılmış kıymetli özellik.
(bkz: yedi bayanın askere gitmek için dilekçe vermesi)
türk halkının büyük çoğunluğunun türk ordusana olan güveninin sağlam kalmasını sağlayan ve çocuk yaşlarda beyne enjekte edilen bir fikirdir.
(bkz: her türk elinde şafak kartı ile dogar)

ebe; hoşgeldin asker!
bebe: soool!
ebe; nassısın asker!
bebe: sooll!
ebe: senin askerliin bitmez mına cakim! ehehe
bebe: safak karanlık nasılsa gel bende sana cakim!
ne... mutlu... türküm... diyene... !
peki her asker de türk mü doğar diye sorar aptallar kendilerine..
(bkz: justinank)
+ her türk asker doğarmış olm
- yok artık, kçımızda kalaşnikofla mı doğacaz
+ valla sözlükte yazıodu
- kandırmışlar seni, sen insan olarak doğdun, onu diyenlerde anasının karnında silah eğitimi almış, ondan öyle söylüyordur takma kafana.
+ peki.*
her türk erkeği ASKER doğuyormuş.. hatta hatta daha doğmadan, anasının karnında, zigotken mesela..
peki ama vicdanı red, insan hakları..? yahu yok böyle şey, her türk asker doğar, her türk şehit olmak için doğar.. yaşayabileceği "tek" HAYATı gencecik yaşında, bok yolunda sonlandırmak için doğar. birkaç şerefsiz kurşun yiyip, bir mayına basmadan çıkabilenlerse bu "ocak"tan, şanslıdır. türk olmayı sen seçmedin, asker olup/olmamayı da sen seçemezsin, buna karar veren bir üst merci hep olacaktır. özgür değilsin. hem zaten, her türk asker doğar.. değil mi efenim..
(bkz: her türk askerden kaçmak için okur)
(bkz: her insan mücadele etmek için doğar)
Büyüdükçe eline silah verirler kovboy olur , okula gider vatan-millet sakarya derler ülkücü olur , eyleme gider devrimcileri döver faşist olur , işe başlar çıkarlarına göre liberal olur , dinci olur. Bu kısırdöngü böyle devam eder ; kimileri de sadece insan olarak doğar ve ölür.
(bkz: Born to be wild)
her amerikalı demokrat, her yahudi katil ve her alman faşist doğar kadar geçersiz bir önermedir...
-20 derecede götleri donmayıp klavye başından entry girenlerin hiç bir zaman anlayamayağı söz. ya üzerinden espri yaparlar yada felsefe malzemesi olarak kullanırlar. zaten bunlardan öteye gidemedikleri için bu söz onlara anlamsız gelir. öteye daha öteye.
" kızları da alın artık askere "
zorla, geleneksel kurguyla zihinlere nakşettirilmiş sözdür efendim. sokakta dönen "nasıl askerlikten yırtsam... çürük alabilir miyim acaba... bedelli de çok pahalı..." gibi sohbetleri bilmeyen, görmeyen, etmeyen yoktur sanırım: nasıl olmasın bu sohbetler? alıyorsunuz 22 yaşında, ömrünün en verimli çağında bir genci, tam 15 ay, dayaklı, hakaretli, ana avrat küfürleri olan bir "teste" tabi tutuyorsunuz. ömrünün en yaratıcı çağında, zorla şınav mekik çektiriyor, silah tutturuyorsunuz... akıl ve vicdan sahibi kim ister bu durumu?

düşünüyorum, mesela neden "her türk asker doğar" yerine, "her türk bilim insanı doğar" demiyoruz? neden bu kadar askerliğe atıfta bulunuyoruz ki? bize osmanlı'nın elalem bilimsel-teknolojik devrim yaparken, askerlikten başka bir şey düşünemediği için sefil duruma geldiğini öğretmediler mi? dünyada, militarizmle bir arpa boyu yol almış tek ülke var mı? neden, askerlik siyasetin, felsefenin, bilimin çok daha üstünde türkiye'de? neden türkiye kitap okuma oranından, bilimsel makale yayınlamaya, oradan eğitim ve sağlığa pay ayrımada dünya sıralamasının sonlarına oynarken, silah alımında hep ilk beşte? bu şekilde müreffeh bir ülke olacağımıza inananlar mı var yoksa?

tüm bunları anlamak için -20 derecde askerlik mi yapmak lazım? şart mı bu? herkes -20 de askerlik yapıp öyle mi konuşmalı? normal olanı 22 yaşında bir gencin kitap okuması, internete girmesi değil de -20 de askerlik yapması mıdır? bu kadar mı kabullendik bize nakşettirilen kurguları?

uzatmadan, haberimizi verip çekilelim, hadi iyi traşlar: http://www.8sutun.com/node/61163
(bkz: hiç kimse asker doğmaz)
(bkz: herkes bebek doğar)
vatan hayinlerini yıldırmak isteyen kahraman vatan evlatlarına söylenmiş bir söz.ben de bir vatan hayini yani bölücü olduğum için yani bu söz beni ve benim gibileri yıldırmak için söylendiğinden cevabımı vermek istiyorum hem de uludağ sözlük vasıtasıyla (kıymetimi bil lan sözlük): anneeaa çişim geldiiee
(bkz: pim cek bomba at) *
saçma sapan, gereksiz militarist söylem.

bilim insanı değil, sanatçı değil, ilerici değil, akıllı değil,

asker.

yürü be!
belki ulus olarak kabullenebileceğimiz bir söylem olabilir ama şahsi düşünecek olursak, pek de öyle değil. nedendir bilinmez her daim askerlik olayından çekinmişimdir, sanki bir şeyler olacakmış gibi, evet aslında deliler gibi de korkuyorum, orda olma hali, yapılacakların hali, ne bileyim önlenemeyen terör olayları, sanki başka bir şey yapsam daha verimli olurum gibime geliyor. anlamıyorum, anlatamıyorum da.
(bkz: ordu millet)
"ve bazıları da babasız..." şeklinde tamamlanabilecek söz öbeğidir.
bazı türkler ibne doğabiliyor onları ne yapacağız sorusunu akla getiren şey. ayrıca ibne asker olabilir mi? olursa ne görev verilebilir ? gibi sorular da akla gelmektedir mütemadiyen. elbette şu anda onları askere almıyorlar. ama her türk askerse o zaman onları da askere almak gerekir.
orta 1 ve orta 2'de beden derslerinde yuruyus ve kosu yaparken hece hece bagirdigimiz cumle. butun semt uyanir, balkondan bayraklar sallanmaya baslanirdi. cok bagirirdik.
herkesin silahlı olduğu orta asya kabile sistemine de atıfta bulunan slogan. daha sonra ordu kurulmuş ve kabile üyelerinin ellerindeki silahlar toplanmıştır.
her türk asker dogmaz, her türk özgür dogar, özgürlügü ve dini için ölmekten çekinmez, özgürlügüne saldıran bir ibne gördügü zaman silah kullanmaktan çekinmez.
doğrudur. her türk aynı zamanda erkek, yiğit, gözüpek, müslüman, tercihen sünni, heteroseksist, üçgen vücutlu ve ille de şahan bakışlı da doğar. aferindir ona.
kendimden biliyorum;
(bkz: yok böyle bir şey)
bu söylem orta asyadan anadolu'ya göçetmemizle son bulmuştur. ya da yerleşik hayata geçilmesiyle.
(bkz: eskidendi çok eskiden)