bugün

so zamanlarda alevi sünni tartışmasının ayyuka çıkmasından dolayı açıklanması gereken gerçektir! evet her sünni aynı zamanda bir alevidir. eğer bahsedilen alevilik bazı ideolojik saçmalıklardan sıyrılmış ve tamamen ehlibeyt sevgisi üzerine bina edilmişse sünnilerinde ben aleviyim demesinde bir mahzur yoktur.
su götürmez bir gerçekliktir. ama alevilikten kasıt nasıl olursa durum böyledir? her müslüman, önceki peygamberler de dahil peygamberimizi, yakınlarını ve sahabilerini severler, sevmelidirler. "hz. ali'nin yolundan gitmek, onu sevmek" olarak tanımlanan alevilik böyle olduğu takdirde her sünni de alevidir bir nevi. çünkü hz. ali de allah dostlarındandı en basit ama derin ifadeyle.
ama sahabilere ve peygamber efendimizin yakınlarına duyulan bu sevgi "* peygamberlik bu sahabiye inecekti" anlayışına dönüşmemelidir.
her alevi "ben aynı zamanda sünniyim" demedikçe,
sünnilerin, "ben aynı zamanda bir aleviyim" demesi, hiç bir ayrılığı gidermeyecek, hiç bir soğukluğu da ortadan kaldırmayacaktır.
eğer dava ehli beyt sevgisi ise sünni bi müslüman olarak sonuna kadar alevi olduğumu gururla söyleyebilirim ama başka konularsa aynı şeyi söyleyemem.