bugün

ismet inönünün sözü
bu sözün doğru olması durumunda kendi halimize üzülmemiz gereken durum.
hz. muhammed'in nasılsanız öyle yönetilirsiniz diye benzer bir hadisi mevcuttur.
kurunun yanında yaş da yanar atasözünü gerçekler.veya tam tersi.
bu gün lise mezunu olmayanın belediye de bile işe giremediği bir ülke de benim adıma meclise giderek benim adıma karar verecek kişilerin ilkokul mezunu olması yeterliyse,demokrasi denen yüce kavramla yüz de otuz oyla beni yönetip devletin anayasal şekliyle uğraşmayı hak gören devlet adamlarımız varsa, devletin rejimiyle sorunu olup bunu aldığa nobel e bulaştıranlar ve ülke de bunu deli gibi alkışlayan çok okunan köşe yazarları sayısı fazla ise daha ne söyleyeyim ben..gerisi size kalmış, ister gülün, ister ciddiyetle bakın ağlayın halimize..
doğruluğunu günden güne üzülerek anladığım şu anki türkiye'nin durumunu anlatmakta yetersiz bile kalabilecek söz.
hiçbirşeye sesini çıkarmayan, herşeye eyvallah deyip geçen millet yöneticileri ve diğer kuvvetler tarafından ezilmeye mahkumdur. anlamına gelen söz... gerçi insanların yönetilmesi de anlamı çözülememiş birşeydir..
Cumhuriyet rejiminde demokrasiyi ve meşruiyeti sadece " seçim ya da seçilmişlik " ögesine bağlı kalarak algılayanların her an dötünde patlaması muhtemel bir sözdür. Demokraside meşruiyet hem anayasal açıdan insan hak ve özgürlüklerine saygı bağlamında hem de yasaların içeriği bakımından evrensel insan hakları hukukuna bağlılığı hesap edilerek algılanmalıdır.Milletin seçtiği vekillerin diledikleri yasaları kafalarına göre çıkarması ve bunu halk bunu istiyor şeklinde siyasi demogoji malzemesi yapması cumhuriyet tarhimizde sivil itaatsizliklere ve askeri darbelere neden olmuştur. Ayarsız bir millet ayarsız bir iktidar yaratarak oluşan çoğunluk diktatörlüğü yardımıyla devletin resmi ideolojisini yani anayasasını ve cumhuriyetin temel ilkelerini kendisine doğru yontabilir. Bu bakımdan her millet bazen layık olmadığı biçimlerde de yönetilebilir. Sonra adına da " demokrasi " deriz herkes bizi alkışlar. Yaşasın totaliter demokrasi ve islam cumhuriyeti diyenleri görür gibiyim.
(bkz: her devlet laik olduğu şekilde yönetir*.)
her millet ve her insan onurlu bir şekilde yaşamayı ve yönetilmeyi hak eder.
yıllar öncesinde hayli gençken ilk duyduğumda fazla sekter ve ön yargılı olduğunu dü-
şündüğüm fakat geçen zaman ve görüp yaşadıklarımla artık doğru olduğuna kanaat getir-
diğim önerme. pek yazık.
başkalarını suçlamaktansa önce kendimizi sorgulamamız gerektiğini anlatan söz.eğer sen o insanlara iktidarı dolayısıyla da bu gücü verirsen sonra başına geleceklere katlanmak zorunda kalırsın.elbette ki adamlar kendilerine verilen yetkiyi kullanacaklar.şimdi söylenmenin,pişman olmanın kime ne faydası var?atı alan üsküdarı çoktan geçti.
bu gün itibariyle tekrar tecelli edecek olan durum.
sonunda türk halkı da iyi yönetilmeye layık oldu çok şükür dememize sebebiyet veren sözcük bütünüdür. çok şükür allah'a ki bugünleri de yaşatıyor yüce türk milletine...
vergi kaçırmadan edemeyen vatandaşa: (bkz: kemal unakıtan)
iki lafından biri küfür olan, argo olan vatandaşa: (bkz: recep tayyip erdoğan) (bkz: deniz baykal)
kitap okumayan, sosyal ve entellektüel hayatı sıfır olan vatandaşa: (bkz: atilla koç)
tembellikten, beğenmemezlikten sandıktan kaçan vatandaşa: bkz: 27 nisan 2007 t.b.m.m. genel kurulu

ve öleceğinden kuşkusu olmadan sipere atlayan mehmetçiğe: (bkz: atatürk)
(bkz: bizim suçumuz neydi)
sanırsam çöküş filminde hitler'de söylüyordu bunu.
siyasetle ilgilenmeyen aydınları bekleyen kaçınılmaz sonuç cahiller tarafından yönetilmeye razı olmaktır. (bkz: eflatun)
Türkiye ve yürütülmeye çalışılan demokrasi şeklinde açıklanabilecek olan cümle, özlü söz.
günümüz türkiye şartlarına bakıldığında doğruluk payının çok fazla olduğu görülen önerme.
"anasını alıp gitme"yi kendine layık görmektir.
(bkz: krallık geldi hoşgeldi)
seçimlerde türk halkının ne kadar köleleştiği göz önüne alınırsa bundan böyle "köpek muamelesine" ses çıkarmadan hak ettiği şekilde yönetileceği gerçeğini yansıtan cümledir.
bu yönetimi (akp) istemeyen halkında arada kaynayıp gittiği, geri kafacı zihniyetin hala "siz bizi istemeyen azınlıksınız" ayrımcılığına yol açıp, ülkeyi bölmeye çalıştığı durumdur.
(bkz: bölücülüğün gereği ve anlamı yok)
(bkz: orgutlenmis azinlik bolunmus cogunlugu yonetir)

bir şey sormak istiyorum hakim amca , ama dur lütfen ya sev ya terk et demeden önce bir dinle , ben bunu hak etmiyorum , biz bunu hak etmiyoruz ..

bir şeyler yapmalı deniyordu ama..

hayır hayır yapılması gereken darbe değil hakim amca..

müzik dinleyeyim , sakinleşirim diyorsun..

o zaman benden sana geliyor hakim amca ;

^^geçmiş olsun .. şimdi her şey yalan..^^ ya da ^^halimiz duman..^^