1. 1.
  ismet inönünün sözü
  4 -1 ... panstar
 2. 2.
  bu sözün doğru olması durumunda kendi halimize üzülmemiz gereken durum.
  1 ... trda
 3. 3.
  hz. muhammed'in nasılsanız öyle yönetilirsiniz diye benzer bir hadisi mevcuttur.
  9 -3 ... prozak
 4. 4.
  kurunun yanında yaş da yanar atasözünü gerçekler.veya tam tersi.
  ... i m from absürdistan
 5. 5.
  bu gün lise mezunu olmayanın belediye de bile işe giremediği bir ülke de benim adıma meclise giderek benim adıma karar verecek kişilerin ilkokul mezunu olması yeterliyse,demokrasi denen yüce kavramla yüz de otuz oyla beni yönetip devletin anayasal şekliyle uğraşmayı hak gören devlet adamlarımız varsa, devletin rejimiyle sorunu olup bunu aldığa nobel e bulaştıranlar ve ülke de bunu deli gibi alkışlayan çok okunan köşe yazarları sayısı fazla ise daha ne söyleyeyim ben..gerisi size kalmış, ister gülün, ister ciddiyetle bakın ağlayın halimize..
  6 -1 ... bohemian rhapsody
 6. 6.
  doğruluğunu günden güne üzülerek anladığım şu anki türkiye'nin durumunu anlatmakta yetersiz bile kalabilecek söz.
  ... dancerinthedark
 7. 7.
  hiçbirşeye sesini çıkarmayan, herşeye eyvallah deyip geçen millet yöneticileri ve diğer kuvvetler tarafından ezilmeye mahkumdur. anlamına gelen söz... gerçi insanların yönetilmesi de anlamı çözülememiş birşeydir..
  ... fakeplastictrees
 8. 8.
  Cumhuriyet rejiminde demokrasiyi ve meşruiyeti sadece " seçim ya da seçilmişlik " ögesine bağlı kalarak algılayanların her an dötünde patlaması muhtemel bir sözdür. Demokraside meşruiyet hem anayasal açıdan insan hak ve özgürlüklerine saygı bağlamında hem de yasaların içeriği bakımından evrensel insan hakları hukukuna bağlılığı hesap edilerek algılanmalıdır.Milletin seçtiği vekillerin diledikleri yasaları kafalarına göre çıkarması ve bunu halk bunu istiyor şeklinde siyasi demogoji malzemesi yapması cumhuriyet tarhimizde sivil itaatsizliklere ve askeri darbelere neden olmuştur. Ayarsız bir millet ayarsız bir iktidar yaratarak oluşan çoğunluk diktatörlüğü yardımıyla devletin resmi ideolojisini yani anayasasını ve cumhuriyetin temel ilkelerini kendisine doğru yontabilir. Bu bakımdan her millet bazen layık olmadığı biçimlerde de yönetilebilir. Sonra adına da " demokrasi " deriz herkes bizi alkışlar. Yaşasın totaliter demokrasi ve islam cumhuriyeti diyenleri görür gibiyim.
  ... nekrofili
 9. 9.
  (bkz: her devlet laik olduğu şekilde yönetir*.)
  2 -2 ... sempatik hayvan
 10. 10.
  her millet ve her insan onurlu bir şekilde yaşamayı ve yönetilmeyi hak eder.
  ... filleri kurtaran adam