1. 1.
    X dilini bilen vatandaş y dilinde okunan ezanı anlayamazdı.

X milletinden 10 kişi y milletinden 10 kişi cemaat yapmaya kalkacakları vakit ezanın hangi dilde okunacağı tartışılırdı. Ve islamda böyle bir durum için hüküm yoktur, çünkü ezan sadece arapça okunur.
    1 -2 ... expected3
  2. 2.
    Ezanın sadece arapça okunacağı dair emir var mı? Yok. Demek ki her millet kendi anlayacağı dilde okuyabilir. Anlamadığın bir şeyi duysan ne olur, duymasan ne olur. Anlaşılmadıktan sonra sadece gürültü olur. Sanki 99%'u ne okunduğunu anlıyor. Bu millet arapça yazan sigara tütün kağıtlarını kapı üstüne dua diye koyuyor, siz neyden bahsediyorsunuz.
    2 -3 ... bay efendi
  3. 3.
    Ezanın anlamını çoğunluk bilmese de okunduğu zaman ne amaçla okunduğunu herkes bilir. Ezanın namaza davet olduğunu bilmeyen müslüman dünya üzerinde tanımıyorum. Saçma sapan nedenlerinizi kendinize saklayın.
    -1 ... expected3
  4. 4.
    Ezanin arapça veya baska bir dilde okunmasi önemli degil.

Önemli olan kurani her millet kendi dilinde okumasidir.

Böyle olsaydi müslümanlar bu durumda olmazdi.
    1 -1 ... karton toplayan cocuk
  5. 5.
    Al işte bunlar böyle mantıklı cevapları olmayınca küfür edip basitleşirler. Çünkü yaşam biçimleri bu. Yine şaşırtmadılar.

insan kendisi ne ise karşısındakini de öyle bilir der atalarımız. Hadi adios.
    2 -2 ... bay efendi
  6. 6.
    iyi madem biz de şöyle soralım, kendi dilinde okunsa davete icabet edecek misin? tek sorun farklı dilde okunması mı yani?

muhtemelen yanından geçmeyen birisin ki beni ilgilendirmez ama yanından geçmiyorsan da benim o davete gitmeme karışamazsın, bana yapılan davete de karışamazsın.
    3 -5 ... masklavi
  7. 7.
    bizi ilgilendirmeyen önerme.

okursa okusun bize ne?

biz türkçe okuyalım da, kim nasıl isterse öyle okusun.
    4 -4 ... noxeca
  8. 8.
    ezan namaz zamanının geldiğini bildiren bir çağrıdır. bu nedenle dünyadaki hangi dile çevirirseniz, çevirin; anlamı/içeriği değişmez.
    1 ... matasyonlu
  9. 9.
    Mask, senin oraya gitmene karışan yok, koşa koşa git ama o daveti anlamıyorsan boşuna gitme. Anlıyorsan tamam ama bu ülkede 99%'u anlamıyor. Sadece mahalle baskısı ve çevresinden ayrımcılık yaşamamak için gidiyor. Okunanların kaçını anlıyorsun. internete bakmadan okudugun duaların anlamına sorsam, eminim kilitlenip kalırsın.
    1 -1 ... bay efendi
  10. 10.
    Arapça okununca camiye gelmeyenler Türkçe okununca da gelmez muhtemelen.
    1 -1 ... c8lw