bugün

ülkemizdeki gerçektir. bazı köylerde 2 cami varken 1 tane eski bir okul bile yoktur. bazı köylerin camileri alttan ısıtmalı iken olan 1 sınıflık okulda adam gibi bir soba bile yoktur. işte ülkemizde eğitime, bilime verilen değerin en açık örneği bu. yazık. tamam saygı duyuyorum cami olsun ibadet ediceksin ama okulunda olsun, olsun ki çocuğun okusun, okusun ki kendi kararını verebilsin koyun olmasın, başkaları tatmin olunca oda tatmin olmasın, sorgulasın. ülkesine faydalı insan olsun.
hem katılıp hem katılmadığım tespit. şöyleki katılıyorum minik veletler evlerine en yakın yerde eğitim görmeliler. katılmıyorum bizim köyde okul var ama öğrenci yok toplasan 3 birinci sınıf öğrencisi 1 2. sınıföğrencisi 2. 3. sınıf öğrencisi ya var yada yok ama caminin cemaati herzaman var ve cemaatte yaş sınırı yok. doğal olarak devlet eğitimdeki maliyetleri düşürmek için eğitimi merkezlerde toplayıp ücretsiz taşımalı sisteme geçmiştir. emin ol sen ben olsakta aynısını yapardık...
başlığın açılış amacı bakımından yadırganmayabilecek tespit.
ülkemizde hayırsever insanların fazla olduğunun, cennete gitmek isteyen insanların fazla olduğunun göstergesidir.

dünyada ne kadar camii cennette o kadar köşk felsefesini benimseyen insanların sebep olduğu durumdur.

ha! kimse karışabilir mi ? karışamaz tabiiki adam isterse kilise, isterse genel ev yaptırır.
her köyde cami olması doğrudur. cemaati 5 vakit servisle camiye taşımak zor iştir.
her köyde okul olmamasının da mantıklı yanları vardır. 20 öğrenci için okul yapmak zor iştir. ha olsa iyi olur. mantıklı olan ve halihazırda yapılan birbirine yakın komşu köylerin tek bir okula yönlendirilmesidir ki bu da daha ekonomiktir.
can dündar sayıyla kendine gelmek yazısı bu konuyu özetliyor zaten. balık baştan kokar arkadaş.

--spoiler--
Sayıyla kendine gelmek

NTV'deki "Neden" programında "Aleviler ve Siyaset"i tartıştık. Açılışta Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Turan Eser'e sordum:
"Neden her seçim öncesi 'Sünniler ve Siyaset' değil de 'Aleviler ve Siyaset' tartışılır?"
Eser, rakamlarla yanıtladı bu soruyu...Verdiği rakamlar, tartışmaya yer bırakmayacak kadar net bir tablo sergiliyordu.
Bu rakamları yorumsuz olarak sizlerle paylaşmak istiyorum:
* * *
Türkiye'de kaç okul var?
67 bin...
Kaç hastane var?
1220...
Kaç sağlık ocağı var:
6 bin 300...
Peki kaç cami var?
85 bin...
Her 60 bin kişiye 1 hastane düşerken, 350 kişiye 1 cami düşüyor.
Peki kaç kilise var?
270...
Kaç cemevi var?
100.
* * *
Türkiye'de kaç doktor var?
77 bin...
Peki kaç din görevlisi var?
90 bin...
Türkiye'de her 900 kişiye bir doktor düşerken, her 780 kişiye bir din görevlisi düşüyor.
Eğitim-Sen'e göre Türkiye'nin 200 bin öğretmen açığı var.
* * *
Türkiye'de kaç kütüphane var?
1435...
Almanya'da kaç kütüphane var?
11 bin...
Türkiye'nin kaç kentinde devlet tiyatrosu var?
13...
Kaç kentte kuran kursu var?
81...
Bu kursların toplam sayısı kaç?
3852...
* * *
Türkiye'de 1 opera derneği var; 11 bale, 10 heykel, 18 resim, 18 sinema, 38 tiyatro derneği var.
Peki kaç tane "cami yaptırma derneği" var?
35 bin...
* * *
içişleri Bakanlığı'nın bütçesi ne kadar?
783 trilyon...
Ulaştırma Bakanlığı'nın?
678 trilyon...
Bayındırlık ve iskân Bakanlığı'nın?
677 trilyon...
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın?
632 trilyon...
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın?
280 trilyon...
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın?
249 trilyon...
Çevre ve Orman Bakanlığı'nın?
404 trilyon...
Sadece Sünnileri temsil eden Diyanet işleri Başkanlığı'nın bütçesi ne kadar?
1.3 katrilyon...
8 bakanlığın bütçesi kadar...
22 üniversitenin toplam bütçesine denk...
* * *
Diyanet işleri Başkanlığı bütçesinin yıldan yıla büyümesine bakalım:
1997'de 66 trilyon.
1998'de 119...
1999'da 180...
2000'de 270...
2001'de 302...
2002'de 553...
2003'te 771...
2004'te 1 katrilyon...
2005'te 1 katrilyon...
2006'da 1,3 katrilyon...
2007'de 1.7 katrilyon...
* * *
Bir ülke, Diyanet'e, bütün üniversitelerine ayırdığı bütçe kadar pay ayırıyor ve bunu son bir yılda ikiye katlıyorsa, doktordan, öğretmenden fazla imam yetiştiriyorsa, hastane değil cami yaptırıyor, kütüphaneden çok Kuran kursu açıyorsa, o ülkenin durup bir daha düşünmesi gerekmez mi?
--spoiler--

aha da cevabı. 2002 den sonra ki artış bazılarının dikkatini çekmiştir umarım.
sorun teşkil etmeyen durumdur. cami de olsun mektep de. sayısal verilere bakılınca yine tartışması gereksiz bir konu olduğu aşikar.
güncel Önemli Başlıklar