bugün

(bkz: yarın dersane yok mu hacı)
favori sözleri de,
(bkz: 21. yy'da hayvanları katleden bi dini mantığım almıyor!)
(bkz: sohbet havasında entry girmek)
Yapmayın lütfen,
basit, popülist söylemleri bırakalım ve biraz dürüst olalım.

Besi çiftliklerinde en az 4, en fazla 5 ay bakım ile 1400-1700 gr ağırlığa gelecek civciv'leri, en fazla 1 ay içinde soframıza tüketmemiz için getiren sistem ne olacak.? Üstelik; insan sağlığını hiçe sayarak, hormon-gdo'lu ürünlerle sağlıksız bir gelişime tabi olan bu civcivler (...ki hacimleri ne olursa olsun, hala civciv dir) hayvan değil mi, bunları tüketen insan değil mi, bunların hakkı yok mu.?

Malumunuzdur; deli dana, bovin spongiform ensefalopati (bse).
Yine besi çiftliklerinde, tabiri caiz ise; yamyam olarak yetişen, 1 yıl besi süresi ile 4 yılda ulaşacağı kiloya erişen, protein bombardumanına maruz kalan büyükbaş hayvanlar ne olacak? Üstelik besi aşamasında ölen hayvanı, büyük mikser-öğütücülere bütün olarak atıp, yem yaparak yine öbür hayvanlara yediren sistem ne olacak? Üstelik bu besi şekli sonucu iflas eden biolojik yapı sağlık alarmı verdiğinde, öldürülerek kireç kuyularına gömülen (köpek-kedi vb etçil hayvanlar için yem-mama bile yapılamayan) büyükbaş hayvanlar ne olacak? Onların, canlı olarak hakkı yok mu?

Kurban bayramında kesilen hayvanlara, insanlarca uygulanan vandalizm'in daha beteri besi çiftliklerinde ve et entregre tesislerinde olmaktadır. Basın-yayın bunun üzerine gidememektedir. Sadece 3-5 tatlı su çevrecisinin tepkilerini veya can sıkıntısından izlenecek görsel ve birazda acitasyon belgesel ile toplum tepkisi, uluslar arası gıda devlerinden çekinilerek, tepkiler bu belgeseller ile absorve edilmektedir.

Hele, yaşadığımız ülke ve islam coğrafyasındaki et ve et ürünlerini tüketim özürlülüğünü görmeden, dünyanın en pahalı etini ''yiyememe'' gerçeğini bilmeden, toplum olarak çürümüşlüğümüzü anlamadan, mars gezegeninden gelmiş gibi ya da hindistan elçiliğinde görevli ateşenin kurban alanı yanından geçerken yaptığı yoruma benzeyen entry yazı yazmak için beynimizi-gözümüzü kullanmak zahmetine girmediğimiz anlaşılır.

Yeni dogmalar yaratıp ona esir olmak, aykırılığı özgürlük sanmak bize has özellik olmalı. Dine inanmak veya inanmamak sorun değil, asıl sorun insan olmamak. Bir eleştiri yapılacaksa çok iyi analiz yapmalıyız. Bakış açımızı geniş tutmalıyız. At gözlüğü ile bakarak, dini ritüelleri ret eden dogmalar ışığında konuşma malıyız.

Din, bu vahşetimi emrediyor?
Hamburger arasındaki köftede eti olan hayvan, intihar ettiği için mi tüketime sunuluyor?
Et girmeyen kaç ev var, biliyor musunuz?
insanlarımızın eğitimsizliğinde suç bizde değil mi?
Olaya sadece din açısından yaklaşmak biraz basitlik değil mi?
niye batar zaten ateistlere bu olay? binlerce ıraklı, filistinli öldürülüyor, milyonlarca doğu türkistanlı kendi topraklarında işkenceye uğruyor, onlara gıkı çıkmıyor, sırf olmayan dinine insanları çekmek için böylesine boş ve böylesine salakça hareketlerle insanların karşısına çıkıyor. tekrarlayalım: 21.yüzyılda!
sorun, 'yavrucum sanane sen zaten yapmıyorsun bunları alemin derdi seni niye gerdi' diye geçiştirilmelidir.

örneğin, benim bu tip şeyleri aklım almıyorsa, mantığımın dışında kalıyorsa ve tüm bunlara rağmen inançlı biri olarak yaşamak istiyorsam birilerinin bunu bana izah etmesi gerekir.

ama ne yazık ki kimileri, yavrucum sanane sen zaten yapmıyorsun bunları alemin derdi seni niye gerdi, diyerek insanlara ateist, deist, oist, buist damgası yapıştırmaya çok meraklı gözüküyor.

kötü ki ne kötü.
(bkz: çözüme ulaşmak için genelleme yapan ergen)
işe giderken kaldırımda gördüğüm dana işkembesi,ayakları dizlerinden kesik hayvani Allah'a kurban edip, sevap kazandıklarını düşünen kör kütük cahiller, televizyonlarda gördüğüm, ibadet yapıyoruz diye itiş kakiş 60 yaş civarı insanların elde avuçta ne varsa verip, elin bitli arabınin yurtdışında devasa yatlarda alemler yapmasını saglamalaridir, 'beni geren'

Bunları sorgulayamayip," e sen yapmiyon ki niye geriliyon" bencilligidir beni geren.

Sen ilkel degilsen, ilkelliğe niye ses ediyon ki aymazligidir beni geren.
kurban vermekten vazgeçtikten sonra ibadet nasıl yapılabilir nasıl içtenliğini koruyabilir?
(bkz: niçin ağlıyorsun elisabeth mutlu değil miyiz)
(bkz: selahattin yusuf)
anlam veremediğim ateistlerdir. memleket tavuk dönerci kaynıyor amk. onlar da can, sanki intihar edip kendileri mi hayatlarına son veriyor bu rahmetli lezzetliler. yapmayın etmeyin. gelin kebaba. çeek.
(bkz: kurban kesicez bayram yapıcaz fıstık gibi olacak)
muslumanlarin cosmasiyla es zamanlidir ooleyse. hahayt, take that.
-kamil abi iyi misin?
+iyiyim hamdi... oooohhh lalala ohhh...
-abi kurban öncesi coştun. yoksa?...
+evet hamdi ateistim... oohhh sende gelsene... ohhh lallaa
(bkz: gurban)
Aklima sunu getirdi: her kurban bayrami oncesi sinirinden cosan babam. (bkz: yaziktir ya)
Edit:ateist degil sadece fakir.
,,kötü örnek, örnek değildir. Özel durumları genelleme yaparak, adı her ne ise bir dini-inanışı-geleneği vb tukaka yapmayalım.
hayvan kesme olayının bayram haline getirilmesinden rahatsızdırlar. dinin can almayı meşrulaştırmasına karşılarmış. ben şuan oturup bunun üzerine düşünemicem. sanırım bu durumdan rahatsız olmuyorum.
kendilerini bir şey sanan ateistlerdir. her kurban aynı, kime söylesen tatmin edici cevaplar alsalar da, unuturlar da bir argüman olarak kullanmaya kalkarlar. ya da yedikleri ayarın ağrısı diyelim biz buna.. inananların da unuttuğunu sanarlar ama yanılırlar.

kardeşim, bundan sonra bir yere not al artık. ben bıktım açıklamaktan, sen bıkmadın sormaktan.

lan merak ediyorum da, birisi de inanmasa bile, çıkıp olgunluk gösterip, beyler güzel bir ritüel diyemiyor...
hep böyleleri bulur bizi..

edit: zenginleştirme..
gösteriş budalalarıdırlar. nerden biliyorum? şahsen ateist arkadaşım geçen yanıma gelip "kurban kesecek misiniz?" diye sordu. pekala, "evet. n'oldu?" dedim. "biraz da bize ayırır mısınız? öğrenciyiz burda. aç kalıyoruz." dedi.

demek ki, aç kalınca; bi' yerlerinde bulunan akılları, başlarına hemencecik pırr diyerek geliyor. yok siz canisiniz, siz katilsiniz falan fıstık... geçeceksin bunları, reklama gerek yok sonuçta.

edit: eksi verildiğine göre, "reklama gerek var" diyenler de var.
koyunlara acımalarına rağmen et yiyen ateistlerdir.madem öyle hiç et yeme kardeşim
performanslarından hiçbir şey kaybetmeyen aksine giderek form tutan ateistlerdir.

(bkz: benim ateist arkadaşlarım da var)
güncel Önemli Başlıklar