bugün

Sadece tarih bilgisi bakımından zayıf ve cahil insanların sanabileceği bir varsayımdır. Her Laz'ın kökeni Karadenizdir ancak her
Karadenizli Laz değildir.
Cem - Temel sen Laz mısın?
Temel - Karadenuzluyum uşaammm.
Cem - Laz'sın işte.
Temel - Türkum uşağum Türkum!!!

(bkz: laz kürdün deniz görmüş halidir)
karadenizli,karadenizlidir.karıştırılmamalıdır.son derece cana yakın insanlar olup,şivesine hayran olduklarımdır. (bkz: oy kurban olayım saa)
(bkz: her sakallıyı deden sanma)
genelleme yapma meraklısı ülkemdeki insanların düştükleri yanılgıdır. zira lazlar sadece artvin ve çevresinde yaşamaktadır ve karadeniz nihayetinden sadece orası değildir. lazların ayrı bir dili vardır. lazca diye anlaşılan trabzon ağzıdır. *
--spoiler--
ayrım budur, bizim için hiç de ayrım değildir. karadenizliyiz nihayetinde.
--spoiler--
olsa ne çıkar. lazlar kral insanlar.
bazıları gibi yediği kaba sıçmazlar. allahın gariban askerini polisini
kahpe pusularla katledip başka ülkelere kaçmazlar.
köken farkı yöresel olarak dağılmakta olup, karadenizli olmak ve laz olmak üzere iki başlıkta incelenir.
keşke laz olsalar.
her lazı karadenizli sanmakla aynı galiba.nededim lan ben
halk olarak bir "etiket" takma sevdamız olduğundan hep düşülen yanılgıdır.
burun estetisyenlerini zengin eden ırktır. lazları burnundan tanıyabilirsiniz, tabi estetik yaptırmamış ise. mutlaka bir yamukluk, şekil bozukluğu hatta tuhaf bir büyüklük vardır.
türkiyede varolan bir yanılgıdır. lakin karadenizlilerin en bilinenleri lazlardır.
karadenizlilere yönelik önyargılar çerçevesinde değerlendirilebilir.
içinde bulunduğum durumun başlığa dökülmüş halidir. evet budur.
cahil insan düşünce sisteminde var olan bir yanılgıdır. aynı tarzda düşünen insanların her zenciyi yamyam olarak bildiği de gözlenmektedir. fazla sorun edilmez. bu durumun eğitimle aşılabileceği düşünülmektedir.
(bkz: her kürdü pkk lı zannetmek) ile aynıdır.
genelleme tutkusunu insan düşüncesidir.karadenizlilier laz değildir doğu karadenizliler de laz değildir trabzonlular laz değildir gelirsin rizeye yavaştan fındıklı ve pazar ilçelerinde laz vardır yani bu kadar az pazarda başlar bu lazlık işi ama gel gelelim ben samsunluyum dediğimde aa lazmısın diyeni bile duydum .nufusumda rize yazıyor ama merkez yani ben bile laz değilim.
o coğrafyayı görmemiş kişi sanrısıdır.

evet, trabzon'da bir vatandaşa "sen lazsın" de, dayağı yersin.
ırk diye birşey yoktur. müslümansan bunu kabul etmek zorundasın, adem ve havvadan evrilmib insanlarsınız. bir dünya ensest ilişkiden sonra dünya dolmuştur.
ben müslüman değilim, ben lazım,köklerim trabzon rum imp kadar dayanıyor baba tarafından. anne tarafındanda türküm. aslında melezim. fakat babamın genleri ağır basti lazım.
mallıktır. biraz da batılı anlayışıdır. türkiye'yi bilmezler, işkembeden konuşur bu hödükler.
yaptığımdır. ama nereden bilebilirdim farklı olduğunu, kimse geçip de karşıma bak kardeşim biz laz diye şuna diyoruz demedi.
ülkemizdeki Karadenizli olmayan insanların genel kanısı.

hani duyarız ya;
+nerelisin?
-+ izmir.
+ aslen nerelisin?
-jshakgdsahsgda?!!!

işte bunun bir üst versiyonu çıktı.

+ nerelisin sen?
- Trabzon.
+ aaa laz mısın?
- yok, hayır. laz değilim.
+ ee nerelisin o zaman?

elinin körülüyüm, gelecek misin?
hele kendi durumumu hiç anlatamıyorum. Trabzonlu olduğumu duyunca herkes, laz mısın diye soruyor. köken olarak anne tarafı laz, baba tarafı türk. ben de sadece anne tarafım laz diyorum. bu sefer babamın nereli olduğunu soruyorlar, Trabzon diyince, "e baban da lazmış senin niye anne tarafı diye ayırıyorsun" diyorlar. şimdi gel de annenin atalarının Kafkaslardan, baba tarafının da orta Asya'dan göçlerini anlat. gürcü olduğumu ispatlamaya çalışan bile gördüm. yüzümün şekli benziyormuş( o nasıl oluyorsa). bazen sadece "aslında hepimiz uzaylıyız, hepimiz mustafa Topaloğlu'yuz" diyorum.
bazı karadenizlilerin kendisini lazım diye tanıtmasından kaynaklanır.

he varsın karadenizli kardeşim laz olsun. ama tıkandığı yerde bana sorsun.

bolu'lu hocam bile ben lazım demişti amk ahahahhaa.
terime yöresel bir misyon yüklenmesinden kaynaklanmaktadır.

her ''da'' diye lazdır gibi bir algı vardır.
trabzonlu rizeli bile olsan laz olmaya bilirsin. lazlık başka bir şeydir. ben karadenizliyim mesela. ama laz değilim.
cahil insanların bilmeden etmeden boş konuşması durumu.
Karadenizlilerin kendini laz sanması kadar acınası olmayan durum. Türkiye'de sayısı sadece birkaç yüzbinle ifade edilen etnik laz var. Bunlar da rize ve artvin ilçelerinde yaşıyorlar ve kendi dillerini konuşuyorlar. işin ilginç yanı şimdi geliyor: bir araştırma şirketi bi 5 yıl kadar önce etnisite çalışması yapmış ve türkiye'de kendini laz diye tarif eden milyon insanın varlığını tescillmişti. Yani adam laz falan değil ama kendilerine sürekli bu sıfat yapıştırıldığı için artık kendi de buna inanmış. Yani yarın öbür gün wotan muhafaza bi kaç sosyalist yavşak gidip bu adamlara lazcılık fikri aşılarsa al başına belayı.
güncel Önemli Başlıklar