bugün

yıllarca düşündüm neden neden bun insanlar değişmez diye. anladım ki belli bir yaştan sonra insan karakteri değişmiyor ve her insan içinde bulunduğu sosyal, ekonomik, kültürel şartların bir kölesi ya da ürünü. işte tam da burada en yobaz, en dindar, en bilgili, en cahil aileden bile çıkan ateistler oldukça ayrılıyor. şartların kölesi olanlar genelde müsümanlar...
Doğru tespittir. Herkes boktan hayatının kölesidir.
doğru bir önermedir. ama o şartlar kimine daha ağır, kimine de daha hafiftir.

trilyonları ıslatırken şartların kölesi olmayı kim istemez? en çekilesi kölelik de o olur herhalde...
Doğruluk payı olan önermedir. Lakin şartları ben seçtim, bu durumda ağlamak doğru olmaz. Zevk almaya bakacağız.
"Coğrafya kaderdir."ibni haldun.
doğrudur. 7.40da uyandığınız halde sike sike o 8 dersine yetişirsiniz.
içinde sevgi olmayan her insan için geçerlidir. doğrudur. en yakınınızdaki insanlar bir gün size uzak gelir. ve artık yalnızsınızdır.
this is true dedirten önermedir.özgür değiliz beyler.özgür olma ihtimalimiz her daim,zaman,mekan,maddi olanaklar,makam,mevki vs lere sınırlı olacak.
bi yönüyle doğru bi yönüyle yalnıştır. Veyahut şöyle söylemekte fayda var, er kişi ve hatun işi derler ya hani herkes kendi yazdığı kaderini yaşar bu hayatta. Bundan yola çıkarak kişi şartları belirler iken şartların efendisidir. Ben sağ yoldan gitmek yerine sol yoldan gidip kaza yapıyorsam eğer bu şartı ve kaderimi kendim belirlemişimdir, burada köle olmak değil kaza ve kadere inanmaktır.
Kölelik bahsi;
Insan bazı yaşananlar için cüzi iradesini kullanır, kölelik dediğiniz şartları ise külli irade yani allahın belirlediği şartlardır. Buna itiraz veya karşı koyma gibi bir şansımız yoktur.
Şöyle bir husus var.
Şartları efendi olarak belirlemek veya köle olarak belirlemeğe güzel bir örnek.
Söz şu; babanı seçemezsin ama kayınpederini seçebilirsin.
Burada babanın kim olduğunu bilememen belirleyememen cüzi irade olup seni kölelik dediğimiz grubun içine dahil eder.
Kayınpederi seçebilirsin, nasıl ki zengin birini bulursan rahat ve refahlı bir hayat sürersin. Bu da senin ellerinde. Buradaki misallerde istisnalar kaideyi bozması baz alınarak örneklendirilmiştir.
büyük ölçüde doğru olan tespittir. kuşkusu olan bir zahmet ünlü nörobilimci david eaglaman'ın fenomen olan "Incognito - Beynin Gizli Hayatı" adlı eserini okusun.

okuyanların hiç değilse bir kısmının din, ruh, sorumluluk, bilinç, irade konusundaki görüşleri değişebilir.
hayatın tamamen o şartlardan oluştuğunu anladığın zaman intihara meyillenmene sebep olabilecek gerçek... sikeyim şartlarını!
için de şartı olmayan insan olamaz. Bu şartlar anlık duruma göre deişir. Şartlar bize köledir. Burda keko beyin anlatmak istdiği şart deil korkudur.
Sınırsız özgürlük diye bir şeyin olmadığını ifade eden cümle.
iyi bir insan hayal edelim. en cahili ile en bilgilisi arasında fazla fark yoktur.

kötü bir insan hayal edelim. en cahili ile en bilgilisi arasında fazla fark yoktur.

bir de ne için birbirimize girdiğimize bakalım. onlara girmek dururken.