bugün

bu dili öğrenmek hayatıma ne katacak çok merak ediyorum.
ne b.ka yarayacak bu mezopotamya comarlarinin dili?
devlet bize basın.
Madem atasözü falan paylaşılmış, biz de bir büyük sözü paylaşalım.

Tirkî zimanê fermî ye.
her gün farsça bir kelimedir o kürtçe olsa duramazsın.
gor= mezar

kes nakeve gora kesi.
(kimse kimsenin mezarına girmez.)

her koyun kendi bacağından asılır gibi bi anlamı var.
ingiliz zamanında iyi s... Gitmişki mezopotomyaya laf ediyorlar.arap beyinli insanlar arapları begenmezler ama araplar gıbı ıngılızceye merak salarlar. Not kürt değilim.
Kürtçe bilmeyip şuradan bir kelime Kürtçe öğrenen var mı merak ediyorum? bu neyin çabasıdır amına koyayım?
Şêr şérê çı jıné çı mêré..

(Aslan aslandır kadın erkek farketmez)

Atasözü.

Allahın izniyle kıyamete kadar yaşayacak bu guzel dilimiz.
Her gün bir kürtçe kelime istemiyoruz ya yeter artık.

--spoiler--
ne katacak olm bunlar bize? ülkeniz, devletiniz, bayrağınız yok. diliniz bile yok asimile olmuşsunuz. abartmayın. çok cringe duruyor
--spoiler--

Aynen katılıyorum.
tüh biz de siz beğenirsiniz diye yazıyorduk meğer çok cringe duruyormuş.

ülkeye devlete bayrağa gerek yok, var zaten ay yıldızlı bayrak ve türkiye hepimizin. amacınız hitler gibi safkan bir millet oluşturmaksa ayrı. o zaman ülkede nüfus kalmaz.

kültürümüz bize yeter hiçbir kürt tanımadan, bir kere sivastan doğuya gelmemiş büyükşehir çocukları. gelin bir dönerimizi yiyin, sütümüzü için ülkenin ege ve marmaradan oluşmadığının, her köşesinin cennet olduğunun farkına varacaksınız.

bu inatlaşma değil davettir buyrun doğuya, yabancı görünce perdeleri çeken ruhsuz renksiz büyükşehir insanlarından daha misafirperveriz. seviliyorsunuz. bir dilimiz var ona da saygı gösterin. ne işime yarayacak diye çıkarcı davranmayın. sevmeseniz bile saygı gösterin.

edit: hayran olunan osmanlı padişahları çok milletli devlet kurdular. atatürk de eğer karşı olsaydı zamanında azınlıkları halletmişti. zamanında asılan kürtler isyancı kürtlerdi. iyi ki de asmışlar. (bkz: ağrı cumhuriyeti). liderlerdeki hoşgörü hepimize gerek.
Diyarbakır, kars ve mardinde Hatırı sayılır süre yaşamış biri olarak kaba, kullanışsız ve hiçbir derde deva olmayan bir dil olduğunu söyleyebilirim. Evinde konuş, kabilende konuş kimseyi bağlamaz ama türkçe de öğren. Öğren ki oralarda devlet dairesine gittiğinde apışıp kalma...
Doğuya davet ediyor bir de çok misafirperver Kürt kardeşlerimiz. Bu Kürtler yalnızca doğuda mı harika misafirperver, Über medeni arkadaşım? batıya gelenler yolda mı medeniyetsiz hanzolara dönüşüyor? istanbul Gaziosmanpaşa'da büyüdüm, binlerce kürdün arasında okumak zorunda kaldım, pkk kampı gibiydi amına koyduğumun okulları. Bunu neyle açıklıyorsun bilmiyorum. Leş gibi de kokuyorsunuz, parfüm 10 liraya da var ha, iki paket eksik alın tütünü parfümlenin halkça.
Ah sizin şu genellemeleriniz ve kafatascılığınız. iki tane memleketinden utanıp büyükşehire yerleşen keko yüzünden kürtlerden mi nefret ediyorsun? Yazık sana.

Medeniyetle misafirperverliği nereden bağdaştırdın inan hiç çözemedim. Sizin medeniyet dediğiniz şeyler eğer metro kullanmayı bilmek, avmlerde takılmak ise kusura bakmayın, dağdaki iki köpek sürüsü yüzünden bize ne hizmet geldi ne -medeniyet-. Ayrıca birinin sana medeniyetin parfüm kullanmak değil kişisel temizlik olduğunu hatırlatması gerek.

Eski kürtler temizliğine dikkat ederlerdi, köy kokusundan başka bir koku alamazdın dedelerimizden biliyorum. Malum yeni nesil için saç makyaj gerisini boşver o sadece kürtlerde yok.

Murid'in intikamı, orta asyaya dön benim saf türk arkadaşım. Kanına hiç arap ortadoğu laz ya da rum kanı karışmamıştır oralara layıksın sen. Bir dna testi yapsak çorba gibi binbir türde çıkar genlerin. Dur tahmin edeyim sen hilal bıyık bırakıp göktürkçe türk yazılı kılıflı telefonuyla cafelerde elinde nargileyle milliyetçilik yapan türdensin değil mi? Sana da yazık dalga geçilmez ki. Umarım aynı ırkçılık sana yapılır demeyeceğim çünkü bu ağır birşey, kaldıramazsın insanlığına bakılmadan sırf ırkınla yargılanmayı.

Sevmeseniz de saygı gösterin. Sevgilerimle.
Her - çok

Biji - yaşa

Her biji - Çok yaşa yani.

Ben sağ oldukça kürtçe yaşayacaktır..
Şımık - terlik.

Güzel dil kürtçe bize,
Başka dil gece bize.
Diyarbakır konuşması
En sâf, en ince bize.
Çorîh 》 ayakkabı.

Gîj 》 gerizekalı.

Commêr 》 güzel.

Malîm 》 öğretmen.

Xûşk 》 kız kardeş.
örnek bile bölücü aq.
Talizûn: televizyon.

Çorîh: ayakkabı.

Dûloğ: duvak.
Öşek : cinsel seks objesi.
Kêçê: kız.

Bîjung: bıyık.

Dâst: el.

Lôvîk: oğul.

Râş: siyah.

Sîpî: beyaz.

Mongî: inek.
Kelimeye bile tahammülünüz yok sizin; bir medeniyete, millete, insanına nasıl olsun. Midemi bulandırıyorsunuz artık.

aşîtî: barış.
Herkes: her, bütün anlamına gelir. Kes ise kişi anlamında kullanılır.

Çerçeve: Çar u çavre kelimelerinden türemiştir. Dört köşe demektir.

Dürbün: dur, uzak anlamına geliyor. Bîn kelimesi ise görmek manasına gelir.

Durbîn Türkçeye dürbün diye geçmiştir.

Cihan: cîh,kelimesi yer, mekan anlamınadadır. “An” eki ile isimden isim yapan ektir.
quna mışk - farenin götü anlamında.
Bu faydalı bilgiyi askerde öğrenmiştim.
La Kürtçe diye bir dil mi var

Söyleyincede ırkçı faşist falan oluyoruz.

Bir grubun kendi aralarında anlaşmak için uydurdukları kelimeler bütünüdür Kürtçe.

iyi o Zaman mahalleden arkadaşlarla Kendi aramızda konuşmak için yeni kelimeler bulalım onların her birine anlam verelim

Dil bulduk diye çıkalım meydana.

Türkiye'de tek dil vardır oda "Türkçe"

Bana ister ırkçı deyin ister faşist ama gerçek bu

Ha siz yine kendi aranızda konuşmaya devam edin

Ama devletin dili tektir..