bugün

sadece bir yemek yeme şansımız olsa acaba hangi yemeği seçerdik? aklımıza bir çok lüks seçenek gelecek ama bence makarna en mantıklısı...
kahvaltı.
Seçim yapmak çok zor.
erken uyanmaya başlardım.
Ve sıkılırım şuan olduğu gibi kaçında uyandım yarın olur.
Akşam olanlardan sonra anksiyetemi aktif etti korkmaya başladım.
kokoreç.
Bakara Suresi, ayet 61:

"Hani bir zamanlar, 'Ey Musa, biz tek çeşit yemeğe asla katlanamayacağız, yeter artık bizim için Rabbine dua et de bize yerin yetiştirdiği şeylerden; sebzesinden, kabağından, sarmısağından, mercimeğinden ve soğanından çıkarsın.' dediniz. O da size 'O üstün olanı daha aşağı olanla değiştirmek mi istiyorsunuz? Bir kasabaya konaklayın, o vakit istediğiniz elbette olacaktır.' dedi. Üzerlerine zillet ve meskenet damgası vuruldu ve nihayet Allah'dan bir gazaba uğradılar. Evet, öyle oldu, çünkü Allah'ın ayetlerini inkâr ediyorlar ve haksız yere peygamberleri öldürüyorlardı. Evet, öyle oldu, çünkü isyana dalıyorlar ve aşırı gidiyorlardı."

tekdüzeliğin, insan istekleri üzerinde sıkıcı bir tesiri vardır. Ve buna karşı çeşitlilik isteğinde bulunmakta esasen bir günah da yoktur.

Onların "Rabbimize dua et" diyecek yerde, edepsizce "Rabbine dua et" diye imansızlık eseri göstermemeleri gerekirdi. israiloğulları'nın bu isteğinde, şüphesiz göçebelikten kurtulup, yerleşik hayata, şehir hayatına geçmek arzusu vardı.

Fakat bu arzu, eğitim, ilim ve ibadet gibi yüksek bir maksat ve hedefe değil, bıldırcın ve kudret helvası yerine soğan ve sarmısak yiyebilmek için bayağı bir maksada dayanıyordu.

Bunda da vaktiyle Mısır'da yaşadıkları sefil hayata istek ve adeta hasret gibi bir maksat yatıyordu ki, bu da hürriyetin kadrini takdir edemeyip, köleliğe talip olmak demekti.
bıkardık. ama ne gariptir her gün ekmek yeriz ama bıkmayız.
tost.

şeyi merak ediyorum yani içerik olarak değişebiliyor mu salata yazsak çeşit çeşit salata var.
tost çeşit çeşit tost yapılır.
sonradan sorun çıkmasın.
her gün ekmek yiyorsun ama kuru ekmek kemirmiyorsun ki. yanında mutlaka yediğin başka bir şey oluyor.
her gün yaşamadığım düşünülürse alışılır belki.
--spoiler--
fakat bu arzu, eğitim, ilim ve ibadet gibi yüksek bir maksat ve hedefe değil, bıldırcın ve kudret helvası yerine soğan ve sarmısak yiyebilmek için bayağı bir maksada dayanıyordu.
--spoiler--

Kudret helvası mantar gibi bir şey, bıldırcın etinin de yine dengeleyici bir özelliği var.

Yani o pasajda Musa ve beraberindekiler deyim yerindeyse Allah gibi uçuyorlar. Kudret helvası ve bıldırcın eti de, beynin salgıladığı dmt halüsinojeni üzere bir takım mevzularla uğraşan Musa ve beraberindekilere indirildiği söylenen bir takım destek ve dengeleyiciler. O dönemde eczacılık olmadığından Veya tıp gelişmediğinden bu tür şeylerle uğraşıyorlardı anlaşılan.
Pilav veya makarna.