bugün

her milliyetçiye faşist denemeyeceğinden, amma velakin milliyetçiliğin başlattığı yolun faşizme kadar gideceğinden, garip bir ikilik taşıyan önermeyi öne süren insanlara bir şekil hitap şekli...

dünyada kendine gururla faşist diyebilen sadece benito mussolini olduğundan, bir kimsenin terim anlamıyla faşist tavırlar sergilese dahi kendine faşist demeyeceği gün gibi ortadayken "faşist; italyan milliyetçisidir" gibi bir önerme ile karşı çıkılamayacak insan grubudur.

faşizm ne midir? faşizm; herhangi bir topluluğu herhangi bir sebepten dolayı diğer gruplardan üstün tutarak diğerlerini baskı altına almaya dayalı bir ideolojidir. literatürde; "italyan rejimi" olan faşizm bu tip tüm davranışlar manasına da gelebilmektedir. yani yukarıda belirttiğim tip davranışlar sergileyen bir ispanyol falanjistine, bir alman nazisine, bir sırp çetniğine, bir türk milliyetçisine de "faşist" denilebilir.

her milliyetçi; faşist değildir. ama "uygun şartlar altında" (misal 1933 te almanyada patlayan hitler gibi) gayet de faşizan tavırlar sergileyebilir.
(bkz: milliyetçilik)
her tuzluğum var diyene...
dur bu o değildi sözlük ya.

(bkz: öhöm)
kendisini sadece belirli bir coğrafi bölgede doğduğu için kağıt üzerinde çizilmiş sınırların öteki tarafındaki herkesten üstün gören faşisttir. kendisi gibi düşünmeyene dangalak diyen ise acınası bir varlıktır üzerine gidilmeyesidir.
Her gördüğü yarağın kendisine monte olacağını sanan insanlardır.
aynı zamanda ulusalcıları da faşist zanneden tiplerdir.. bunlar her solcuyu da komünist görür.
gerizekalıların sık yaptığı hatadır. her gördüğü kızı 'kaşar' ya da 'bakire' sanmakla aynı şeydir.
-olm bak bunlar ülkeyi bölmeye çalışıyor, sağ sol devri bitti şimdi dinci, dinsiz diye bölmeye çalışıyorlar. yetmezmiş gibi türk-kürt diye ayırdılar halkı. terörü destekleyerek türk'leri cani gibi göstermeye çalışıyorlar. her fırsatta yüce atatürk'e saldırıyorlar. ama herşeye rağmen "ne mutlu türk'üm diyene"
+faşist!
-ananın amı!
+bak, bana küfür ediyorsun. nasıl kardeş olabiliriz biz?
-pardon. anamın amı!
+hassiktir! bunu söyleyeceğini hesaba katmamıştım.
yazıyı okuyup daha milliyetcilik ne fasizm ne onu bilmeyen arkadaşların yaptığı abuk açıklamalardır efendim.
(bkz: türk halkının sadece kürtlere olan faşistliği)
(bkz: milliyetçilik toplumsal bir şizofrenidir)