1. 1.
  bakara suresi, 83. ayet: hani israiloğulları’ndan, “allah’tan başkasına kulluk etmeyin, anneye-babaya, yakınlara, yetimlere ve yoksullara iyilikle davranın, insanlara güzel söz söyleyin, namazı dosdoğru kılın ve zekatı verin” diye misak almıştık. sonra siz, pek azınız hariç, döndünüz ve (hala) yüz çeviriyorsunuz.
  5 -1 ... sokaktaki yazar
 2. 2.
  "Allah dileseydi ortak koşmazlardı. Biz seni onların üzerine bekçi kılmadık. Sen onların üzerine vekil de değilsin." enam suresi 107. Ayet. Artık neden dilemediyse.
  3 -3 ... perinin2
 3. 3.
  En'am Suresi, 151. ayet: De ki: "Gelin size Rabbinizin neleri haram kıldığını okuyayım: O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın, anne-babaya iyilik edin, yoksulluk-endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin. -Sizin de, onların da rızıklarını Biz vermekteyiz. Çirkin-kötülüklerin açığına ve gizli olanına yaklaşmayın. Hakka dayalı olma dışında, Allah'ın (öldürülmesini) haram kıldığı kimseyi öldürmeyin. işte bunlarla size tavsiye (emr) etti; umulur ki akıl erdirirsiniz."
  4 -3 ... sokaktaki yazar
 4. 4.
  kehf suresi, 110. ayet:

  kul innemâ ene beşerun mislukum yûhâ ileyye ennemâ ilâhukum ilâhun vâhidun, fe men kâne yercû likâe rabbihî felya’mel amelen sâlihan ve lâ yuşrik bi ıbâdeti rabbihî ehadâ(ehaden).

  de ki: “ben sizin gibi sadece bir beşerim. bana sizin ilâhınızın tek bir ilâh olduğu vahyolunuyor. o taktirde kim rabbine mülâki olmayı (ölmeden evvel allah’a ulaşmayı) dilerse, o zaman salih amel (nefs tezkiyesi) yapsın ve rabbinin ibadetine başka birini (bir şeyi) ortak koşmasın."
  5 ... sokaktaki yazar
 5. 5.
  muhammed 4: “inkâr edenlerle karşılaştığınız zaman boyunlarını vurun. nihayet onları çökertip etkisiz hâle getirdiğinizde bağı sıkı bağlayın (sağ kalanlarını esir alın)...”
  2 -4 ... balona rovesata ceken adam
 6. 6.
  108.2 - O hâlde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.
  1 ... kazangap
 7. 7.
  isra Suresi, 23. ayet: Rabbin, O'ndan başkasına kulluk etmemenizi ve anne-babaya iyilikle-davranmayı emretti. Şayet onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlılığa ulaşırsa, onlara: "Öf" bile deme ve onları azarlama; onlara güzel söz söyle.
  1 ... sokaktaki yazar
 8. 8.
  16. Sure (Nahl Suresi), 90. Ayet:
  Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayasızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.
  1 ... sokaktaki yazar
 9. 9.
  "insanlar, denenip sınavdan geçirilmeden, sadece 'iman ettik' demekle bırakılacaklarını mı sanıyorlar?"
  (ankebut, 29/2)
  2 ... entente cordiale
 10. 10.
  3:193 - "Rabbimiz! Biz, 'Rabbinize iman edin' diye imana çağıran bir davetçi işittik, hemen iman ettik. Rabbimiz! Günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört, bizleri sana ermiş kullarınla beraber yanına al".
  2 ... sokaktaki yazar