bugün

buraya yazılacak her gün yeni bir ayettir.

Bakara 2/278: Ey iman edenler! “Allah’ın emrine uygun yaşayın/aykırı davranmaktan sakının.” (Eğer gerçek) mü’minlerseniz, artık kalan faizi de bırakın (almayın).
(bkz: Günün ayeti)
"Îmân edenler, ALLÂH yolunda savaşırlar, inkâr edenler ise tâgut yolunda savaşırlar. O halde siz şeytanın dostlarını öldürmeye bakın! Kesinlikle şeytanın hîlesi zayıftır."
'doğrusu şu ki, siz yetime ikramda bulunmuyorsunuz. yoksulun doyurulmasını teşvik etmiyorsunuz. mirası derleyip toplayıp yiyorsunuz. malı, devşirip depolatacak bir sevgiyle seviyorsunuz. iş böyle gitmeyecektir! yer birbirine çarpılıp dümdüz hale getirildiğinde, rabbin gelip melekler saf saf dizildiğinde, o gün cehennem de getirilir. işte o gün düşünüp anlar insan. ama düşünüp hatırlamanın ona ne yararı var! ‘ fecr suresi 17-23. ayet
yetimlere mallarini verin. temiz olanla pisi(helalle harami) degismeyin.Onlarin mallarini kendi mallariniza katip yemeyin.Cunku bu buyuk bir gunahtir.(nisa-2)
“Rabbimiz! Bizim günahlarımızı ve işimizdeki taşkınlıklarımızı bağışla ve (yolunda) ayaklarımızı sağlam tut. Kâfir topluma karşı bize yardım et. (Araf 155)

kur'an'da beni en çok etkileyen ayetler dua ayetleridir. peygamberlerin dilinden (aleyhimüsselam).

okumak isteyen olanlar için linkler burada dursun, alllah'tan gayrı kimimiz var be...

http://www.kurandadua.com/html/kuranda_dua7.htm#9
http://www.muminem.net/mi...yetleri-ve-anlamlari.html
"Selam olsun hesabı sağdan verilenlere." (Vakia Suresi/91)
la Tahzen! innallahe-l Meana !

üzülme allah bizimle .
"Allah o büyük mahkemede insanın unuttuğu şeyleri tek tek sayacaktır." (Mücadele/6)

"Ey insan! Seni yaratan, şekillendirip ölçülü yapan, dilediği bir biçimde seni oluşturan cömert Rabbine karşı seni ne aldattı?" (infitar/6,7,8)
Zunnun'a (Yunus'a) gelince hani o öfke içinde yurdundan ayrılırken artık bizim kendisini sıkıntıya uğratmayacağımızı sanmıştı. Fakat sonra karanlıklar içinde «Senden başka ilah yoktur, sen her türlü noksanlıktan münezzehsin, ben gerçekten bir zalim oldum» diye bize seslendi. enbiya 87.

hz yunus aleyhisselamın duası olan;

fe nâdâ fiz zulumâti en lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn (Senden başka ilah yoktur, sen her türlü noksanlıktan münezzehsin, ben gerçekten bir zalim oldum)

dua hayatımızın yol göstereni olsun inşallah. çünkü biz zalimlerden olduk.
Nahl-90. Muhakkak ki Allah adaleti, iyiliği ve yakınlığı olana (özellikle akrabaya muhtaç oldukları şeyleri) vermeyi emreder; ahlâksızlığı/hayasızlığı, fenâlığı, zulmü/azgınlığı yasaklar. iyice anlayıp tutasınız diye size (böylece) öğüt verir.
işçiye ücretini, alnının teri kurumadan veriniz.ibn Mâce, Ruhûn, 4.
bu hadis.
“Ve eğer onlar, o tarik (yol) üzerinde dosdoğru gitse idiler, elbette kendilerine bol bol su içirirdik.” (Cin Suresi. Ayet: 16)
inna lillahi ve inna ileyhi raciun
meali:
şanı yüce olan allah'a hamdolsun! biz, o'ndan geldik ve yine o'na döneceğiz (bakara 156)

ibrahim suresi 42. ayet
(Resûlüm!) Sakın, Allah'ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Ancak, Allah onları (cezalandırmayı), korkudan gözlerin dışarı fırlayacağı bir güne erteliyor.
Diyanet işleri (9/TEVBE-30: Yahudiler, 'Üzeyr Allah'ın oğludur' dediler; Hıristiyanlar, 'Mesih Allah'ın oğludur' dediler. Bu, daha önce inkar edenlerin sözlerine benzeterek ağızlarında geveledikleri sözdür. Allah onları yok etsin, nasıl da uyduruyorlar!)

not: allah onları yok etsin ne demek hacı abi ya? kuranı gönderen allah, ayet ona ait, allah onları yok etsin diye kime sesleniyor? kafamda deli sorular. ayrıca yok etmek istiyorsan et yani tutan mı var? koskoca allahsın zaten.
''de:ki hakk geldi batıl yok oldu. batıl zaten yok olmaya mahkumdur.''
isra s 81. ayet.
Ey Muhammed! Senden önce de hiçbir insanı ölümsüz kılmadık, sen ölürsün de onlar baki kalır mı? Senin ölmenle rahata kavuşacaklarını mı sanıyorlar? (ENBiYA/34)

Yoksa günah işleyip de kendisine ölüm gelince: "işte ben şimdi tevbe ettim." diyen kimselerin tevbesi kabul edilmez. Kâfir olarak ölenlerin de tevbeleri kabul edilmez. işte bunlara ahirette can yakıcı bir azap hazırlamışızdır. (NiSA/18)
Nahl-90. Muhakkak ki Allah adaleti, iyiliği ve yakınlığı olana (özellikle akrabaya muhtaç oldukları şeyleri) vermeyi emreder; ahlâksızlığı/hayasızlığı, fenâlığı, zulmü/azgınlığı yasaklar. iyice anlayıp tutasınız diye size (böylece) öğüt verir.
nahl 19.

allah gizlediginizi de acikladiginizi da bilir.
Dost istersen Allah yeter
mürşit istersen Kur’an yeter
delil istersen Muhammed yeter
meşgale istersen ibadet yeter
zenginlik istersen kanaat yeter,
şeref istersen islamiyet yeter,
ibret istersen ölüm yeter,
düşman istersen nefsin yeter,
bunlar da yetmezse, Cehennem yeter.
sana emrettiğim halde seni secdeden alıkoyan nedir?
(a'raf 12)
“Resûlullah (SAV); hükümde rüşvet alan ve rüşvet veren -ve aracılık eden- kimseyi lanetlemiştir.” (Tirmizi, Ahkâm 9)
tirmizinin hadisi bırakıp direk ayet yazması.
“Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de biz biliriz. Çünkü biz, ona şah damarından daha yakınız.” (Kaf, 50/16)