1. 1.
  Aslından saptırılmaya çalıştığının ve dini şekilsel ritüellere indirgediğinin bir sonucudur. Dinler için aslolan düşünce yapısı ve dine ait mutlak ahlak olmalıyken şekilsel ritüellerle amacından farklı bir şekil almıştır. Diğer inanç yapılarını bir kenara bırakıp kendi inancım olan islama ne denli zarar verildiğini, islamın sayılarla ve şekilsel ibadetlerle sınırlandırıldığını malesef geçte olsa gördüm. islama daha çok bağlı olduğumu ve daha çok anladığımı düşünüyorum artık. Neyse farklı bir konu bu dinin sembolü olması yanlıştır işin özü.
  1 ... ktm li aynasiz
 2. 2.
  islamınki neden hilal merak ettirir.
  ... tenete
 3. 3.
  Muhammed resul den çok sonraları hilali sembol olarak kullandıkları için önemi yoktur. islamda esas kurandır resullerde kuran ve daha önce inen kitaplar ışığından ayrılmamıştır.
  Muhammed resulden öncesi inançların etkisinde kalmış olmaları muhtemeldir. Kısacası islamla alakası yoktur.
  ... ktm li aynasiz
 4. 4.
  uygur türklerinden ve göktürklerden beri vardır. ' kök tengri' söylemi, yerini ' ay tengri' ye bıraktıktan sonra, gelen devletler de bu sembolü kullanmışlardır.. kutsallığı falan da yoktur. sadece bir şekildir. ama türk bayrağında da çok güzel durmaktadır asil bir duruşu vardır icabında.
  ... kurtkedisi