bugün

borç yiğidin kamçısıdır atasözünü benimsemiş onu kendine hayat felsefesi yapmıştır. borçla yaşamaya alışmış insandır. hayallerinde her daim birgün borcunun bittiği günleri canlandırır. kredi kartı borcu, kira borcu, ihtiyaç kredisi borcu, öğrenim kredisi borcu, vatan borcu, namus borcu onun için bir yaşam destek ünitesi gibidir.
sıfıra ulaşmak için yeterli parayı bir türlü denkleştiremeyen insandır.

mesela bu insanın borçsuz oluşuna x diyelim,

bu kişi borca girince ; x-1, x-2, x-3... şeklinde yaşamaya devam eder.

eline geçen belli bir miktar para vardır. örneğin bu ayki borcu x-3 olsun, ve eline geçen toplam para 2 olsun.

bu şahıs ay sonunda eline geçen 2 değerindeki parayı borcuna yatırsın.

noldu? x-1...

yani yine borçlu.

haa, bir sonraki ay eline geçecek 2 değerindeki parayı bu borç için kullansa üste parası bile kalır. yani x+1 olur.

ancak o ay harcama yapması gerektiğinden x-1 olan durumu yine x-2, x-3 olacaktır.

sonuç olarak bu şahıs borcunu kapatabilecek ve önündeki ay geçimini sağlayabilecek kadar parayı bir şekilde elde ederse borçsuz bir şahıs olacak.

türkiye şartlarında loto, toto, piyango, miras filan ortaya çıkmazsa bu borç kolay kolay bitmez.

geriyede ya soygun, ya gasp, ya fidye isteme ya da sahte para basması gibi seçenekler kalıyor.

kafasında bir sürü soru işaretiyle de bunları yapamayacağına göre geriye sadece allahtan yardım beklemesi ya da daha çok kazanabileceği bir işin karşısına çıkması ihtimali kalıyor.
her daim borcu olan insn dayımdır. ulan bir insanın uçan kuşa borcu olur mu be? ama o da bununla yaşamayı öğrendi artık yani galiba. sürekli ertelediği hayalleri var borçları yüzünden, en büyük hayali de bir gün borçlarının hepsini ödemek işte borçları yüzünden bu hayalini de erteliyor eheh.

neyse borç zor iştir olum bakın ödeyemeyeceğiniz borcun altında girmeyim tamam mı ?
(bkz: türkiye de memur olmak)
kalacak 2 kuruş için ayın 15ini iple çeken adamdır !
ailesi ile birlikte ay başı veya ay sonunu zorluklarla getiren onurlu adamdır.
işte benim kaderim ömrüm biticek borcum bitmicek diye korkuyorum. bişeyde yapmıyorum ama hep eksideyim. bilmiyorum nolcak sonum.
uyesi olduğum ondan topluluğu
ne demişler efendim borç yiğidin kamçısıdır.
güncel Önemli Başlıklar