bugün

- neden caymak? olum sana soruyorum lan neden caymaktan bahsediyorsun?
+ anlatıcaz lan bi sabret iki dakika. sanki 83 tane karakter sınırı var da ibneliğimden yazmıyorum.

insanın büyüdüğünü anladığı anlar vardır ya. hani kimine göre çatır çatır sevişebilmesi, kimine göre babasının yanında sigara içebilmesi, kimine göre kendi maaşıyla kendi evinde yaşaması falan gibi. katıldığım cenazeler artmaya başladıkça artık büyüdüğümü anladım ben de.

erkeklerimiz biraz kazma, herkes bilir bunu. mesela bizim peder şöyle adamakıllı sarılmamıştır bana. ya ne bileyim yıllarca gurbette kalmışızdır da tatilden tatile görüştüğümüzde dilinin ucuyla "özledim lan" dememiştir. ee benim için de durum farklı değil.

mevta, beyaz kefenle mezara bırakılıp üzeri kürek kürek toprakla örtülüyor ya, her şeyin ne kadar anlamsız olduğunu anlıyorsun bi kez daha. "ulan" diyorsun "ya ben sevdiğimi söyleyemeden ölürse" ya da "off ya kıymetlerini bileyim, gidince adam gibi bi sarılayım" deyu söz veriyorsun kendine. hatta hemen herkeste oluyor bu, valla bak. geçen cenaze sırasında "adem abiye ayıp oldu" deyiverdi arkadaş. "ne adem abisi lan" diye sordum "bakkal adem abi ya dedi. geçen 20 milyon üzeri verecekti 50 üzeri verdi. ben de ses çıkarmadım. gidip bi helallik alalım aga" dedi. tabi ben bundan bahsetmiyorum.

mezarlıktan çıkıp trafiğe girdiğinde, bi telefon geldiğinde, sigarana zam yapıldığını duyduğunda-kısaca hayata karıştığında bi de en önemlisi; anne-babanla, arkadaşınla, kırdığın insanla yüzyüze geldiğinde unutuyorsun verdiğin sözleri. işine gelmiyor çünkü.

hayır koca adam 20 yıllık dostuna "seni seviyorum" dediğinde de tuhaf kaçıyor ya neyse. ehehee.
insanın bir cenazeye katılıp hayatın kısalığını sorguladıktan sonra aldığı kararlardan yine caymasıdır.

kimi imana geliyor böyle bir cenazete katıldığı zaman. çok sürmüyor nitekim.

- vay arkadaş, dün vardı bugün yok tık gitti işte...
+ ehh, öyle tabii... ölümlü dünya naparsın.
- olm yarın bizim de tık diye gitmiycemiz ne malum? her gün karı-kız, içki- sigara dönüp duruyoruz.
+ hooof deme öyle be, genciz daha.
- lan sanki gençler ölmüyo? gidince sorcaklar sana, hani hüsam hani namaz, zekat, oruç felan hı?
+ ooff tamam lan tamam doğru dedin, çıkışta camiiye gidelim bari...
- bilmiyorum valla abi, 40 yıl yatıp kalkıp namaz kılsak anca içtiğimiz şarapların günahı çıkar. geçen apartman boşluğunda gülşahı sıkıştırırken hiç gelmiyodu di mi bunlar aklına ibne seni...
+ hooof içimi sıktın be daraldım yemin ederim... baksana çok dertlendim akşam bi meyhne yapalım mı abi hı?