bugün

dedikodu yapıp, insanlara iftira atıp, kendi gibi olmayanlara her türlü suçlamayı mübah görenlerin, tanrıya inanmıyorum diyip de lan ya varsa diye içten içe tırsıp ben hepinizden iyiyim, temiz kalpliyim ayağı yapmaktır. hade len ordan.
dinini yaşam felsefesi haline getirmiş insanları keriz yerine koyduğunu sanmaktır.
"önemli olan niyettir" ya da "niyetine bakmak lazım" tayfasının ürünüdür.

Bazı olaylarda sadece niyet,
bazılarında sadece fiil,
bazılarında ise hem niyet hem fiil önemlidir.

Birine tecavüz edip sonra da "ama benim kalbim temiz" ya da "evlenmek iyi bi'şeydir ben de evlenmek niyetiyle tecavüz ettim" demek zırvalamaktır.

Sadaka verirken sadece niyete bakılır, "gerçekten" niyet ettiği halde veremese de vermiş gibi sevap alır.

Boşanmada sadece fiil önemlidir. Bi adam karısını boşayıp "ben sana şaka yaptım" diyemez.

Namazda hem niyet hem de fiil önemlidir. ikisi de "olmazsa olmaz"dır.

Tüm bunlara rağmen bu durum, "gidin de günah işleyenleri öldürün" demek değildir. Vur deyince öldürmemek lazım. Şayet bi'şeylerin yapılmasını istiyorsanız lafla değil yaşantınızla örnek olacaksınız. Yoksa her günah işleyeni öldürseydik ortada insan kalmazdı.
güldüren bir savunma mekanizmasıdır. evet.
Günümüz müslümanlarının yaptığı şeydir. Bazılarını müstesna tutarım.

Kalbin temizliğini allah bilir.
Belimde fıtık var ondan oruç tutamıyorum bahanesi gibi.

Oruç tutmuyorum, namaz kılmıyorum, durumum olduğu halde zekat vermiyorum, zina yapıyorum, gıybet ediyorum, haram yiyorum ama benim kalbim temiz. Yok ya, valla mı.
hepimiz yapıyoruz arada.
şişman kıza senin yüzün güzel demek avuntusuyla kapışır....
günümüz hastalığıdır.
her boku yedim ama benim kalbim temiz. evet.
Genelde ege bölgelerinde görülür.
karşılarında kafa sallayıp yemiş gibi yapmak en iyisi çünkü kendilerinin yaptıkları hatayı kabul etmezler. vicdan böyle rahatlatılıyor işte ne yaparsın sevgili sözlük.