bugün

bilgisayarınızdan daha fazla verim almanızı sağlayacak, hayatınızı kolaylaştıracak iş veya eğlence amaçlı programlardır.

ilk aklıma gelenler:

mozilla firefox veya opera (kesinlikle explorer dan kalitelidirler)

babylon (gördüğüm en iyi sözlük programı)

nod32 (bilgisayarınız yormayan bir antivirus programı)

flashget (download manager, firefox için flashgot eklentisi var)

utorrent (torrent için en iyi client)

alcohol 120 (sanal sürücüler için ideal- (bkz: disc mounting))

netlimiter (ne mutlu türküm diyene!!)

bonus track: half life 2
antivirus guard, kötü niyetli bilgisayar kullanıcılarının göndermesi muhtemel virüslere set çekmesi bakımından gereklidir.
işletim sisteminiz linux ise ihtiyaç duymayacağınız programlar bütünü.
ne kadar boşta kız varsa msn adreslerini direk sizinkine ekleyen, hatta tatlı dille kızı bağlayan bir programın eksikliğini bilgisayar sektörü derinden hissetmektedir. başka söze gerek var mı bilmiyorum.
(bkz: yirim)
(bkz: ayriyeten yiyişirim)
microsoft windows.*
kullanım alanlarına göre doğru programlar tercih edilerek sorunsuz bir işletim sistemi oluşmasını sağlayacak programlardır.

klmcodec171 (her türlü video dosyasını açmak için)
winrar (sıkıştırılmış zip ve rar dosyalarını açmak için)
acrobat reader (pdf uzantılı dosyaları açmak için)
winamp (müzik dinlemek ve kolay bir şekilde liste yapmak için)
jdk-6u1-windows-i586-p (java eklentisi)
giant (bulaşan spyları temizlemek için, fakat bunun alternatifi çoktur)
lock my pc (bilgisayar başında olmadığınızda kilit konulması için)
nero (cd ve dvd yazmak için)

(bkz: en kötü anketimiz böyle olsun)
irfan view**
kimse pek kullanıp değerini bilmesede;

VM ware
teknoloji yeterince gelişmeli ve hepimiz buna destek olmalıyız. bir bilgisayar programı sadece kızı bağlamakla değil onu eve atma aşamasına kadar işlin içinde olmalı. virüs engelleme aktivasyonları da sağlam olmalı ki, mahalleden diğer ayılar sarkmasın kıza.
(bkz: messenger) *
limewire
emule
avast (çok iyi bir antivirüs programı)
picasa (resim-fotoğraf editleme programı)

edit:bu entry de kötü oylanacak ne var çok merak ediyorum.yardımcı olmaya çalışmak da mı suç artık..
edit 2: avast a küfür ediliyomuş haberimiz yok.kötü oyları yedirdi bana..*
(bkz: dos)
cfoss tabii.netlimiter isimli amele programı upload verirken downloadunuz zarar görüyor diye kullanıyorsanız artık netlimiterınızı çöpe atabilirsiniz.
gom player : bsplayer'ın pabucunu dama atmış video izleme programı. quicktime'dan real media'ya, telefonla çekilen .3gp videolarından youtube .flv videolarına kadar tüm formatları destekler.

switch off : çok küçük ama işe yarar bir programdır. bilgisayarı kurdugunuz saatte otomatik olarak kapatır. özellikle açık download bırakıp uyuyanlar ya da evden çıkanlar için çok kullanışlıdır.

ayrıca tanıtıma ihtiyaç duymayan :
mozilla firefox
winamp
winrar
adobe reader
limewire
live messenger
uzar gider ...
solitaire
mine sweeper

( oyun olsalarda sonuçta program )
vista yeterde artar bile.
ek olarak
photoshop
gaim: msn messenger işlevini ve fazlasını yerine getirir.
google earth pro
total video converter: herşeyi herşeye çevirir. tavuğu kaz yapar.
total video player: her videoyu oynatır.
sadece pardus yeterlidir *
ayrıntılı bilgi için (bkz: pardus) özellikle (#1626965)
winamp, ares veya türevleri, mozilla olmazsa olmazlardandır.
nero startsmart
jet audio : müzik ve video oynatıcısı. müziklerde ki kaliteyi çok artırıyor ve hemen her türlü video formatını destekliyor.
vindir for youtube : beğendiğiniz youtube videolarını, bilgisayarınıza indirmenize yardımcı olur.
ad-aware se personal : güçlü bir trojan, worm vs. yakalama ve yok etme programıdır.
speedsim : ogame kullanıcıları için filo hareketlerini hesaplayan program.
power mp3 cutter : mp3'lerinizi kesip biçmeye yarar, telefona melodi yapacağınız müzikler için idealdir.
(bkz: ad-aware)
(bkz: acdsee)
(bkz: microsoft office)
maxthon browser: super drag drop* özelliği sayesinde "sağ klik yeni pencerde aç" zulmünden kurtulursunuz. ayrıca yeni pencereler görev çubuğunda değil, maxthon browser'ın içine içine açılır. internet explorer'dan illallah getirenlere takdimimdir efendim.
(bkz: tuneup utilities)
(bkz: bearshare)
(bkz: mozilla firefox)
(bkz: adobe photoshop)