1. 1.
  bir gün her şey yolda giderken bir şeye rastlamış. halbuki her şey bir şeyi ilk defa görüyormuş. kendisine bu kadar benzeyen bir şeyin kim olduğunu merak etmiş ama bir şeyin kendisine kim olduğunu sormaya cesaret edememiş. bu yüzden bilge hiç bir şeye gitmeye karar vermiş ve hiç bir şeyin huzuruna çıkmış. durumu anlatmış ve bir şeyin kim olduğunu öğrenmek istediğini söylemiş. bilge hiç bir şey, aslında her şeyin göründüğü gibi olmadığını söylemiş. bunu işiten her şey, bir şeyin kimliğini merak etmekle başlayan serüveninin hiç bir şeyin söylediklerinden sonra başka mecraya doğru kaymakta olduğunu anlayarak, hiç bir şeyi kafaya takmamaya karar vermiş. çünkü anlamış ki; bir şey, her şeyin hiç bir şeyi olmuyormuş.
  4 ... erieri
 2. 2.
  her mevzunun bir kuralı, bir gidişatı olduğunu belirtmek için kullanılır. altta kalmamak için değil, kapak olsun diye söylenen bir sözdür.

  idrak etmek için azıcık beyin hücresi gerekir. et beyinliler "şırrak" diye algılayamaz.
  -1 ... kutsal ruh
 3. 3.
  hayatın sandığımızdan daha karmaşık olduğunu dile getiren önerme.
  ... marmusa
 4. 4.
  (bkz: hangimiz nerdeyiz ki)
  1 ... 3 korner 1 penalti
 5. 5.
  bu haliyle anlamsız olan fakat; her iki şey yerine anlamlı olabilecek şeyler konulunca güzel şeylerin ortaya çıkması muhtemel olan cümledir.*
  1 ... duduksuzhakem
 6. 6.
  (bkz: popi)
  -1 ... serdarsl06
 7. 7.
  Hem çok geniş ifadeler içerebilen hem de hiçbir mana içermeyebilen, bazen söylenilen sözün sonrasına cuk oturan, bazen de tartışma esnasında söyleyecek söz bulamayıp düşüncesinin doğruluğunu ispatlama çabası içinde olup da örneklendirecek numune bulamama durumunda sarf edilen cümledir. ayrıca -şey- harflerinin yerine istediğiniz kelimeyi koyup kafanıza göre anlamlı yapabileceğiniz bir ifade. Ve kafasından çok düşünceler geçip de bunu ifade edemeyen insanların sığındığı cümle. son olarak söyleyebileceğim şu ki: hakkında çokça tanım yapılabilecek potansiyeli bünyesinde barındıran cümle.
  2 -2 ... g n r
 8. 8.
  yıllarca, rus, fransız, fars edebiyatı okuyup, dünyanın bütün filozoflarını az çok irdeledikten sonra vardığım sonuç.
  şeyin yerine ne koyarsan anlamı bozulmuyor.

  her yemeğin bi pişirme usulu var. yoksa lezzetli olmaz.
  her kadının bi zaafı var yoksa yüz vermez
  her kazanmanın bi yöntemi var yoksa kazanç olmaz.
  ... pilotmont 1
 9. 9.
  (bkz: her şeyin bir şeyini kimse yok edemez)
  1 ... but not so
 10. 10.
  Her şeyi açıklayan en kısa cümle.
  ... ruhsal enfeksiyon