bugün

Aşk, zevk, heves vb duyguların belli bir süre sonra geçip gitmesi durumudur.
sonsuz yaşamın olmadığı bir dünyada söylenebilecek en doğru cümle .
her şeyin fani, Allah'ın baki olmasının sonucudur.
Bir " her şey" in ayri yazilmasi degildir.
Evet her sey gecicidir. Ama bu tarafta yapilanlar. Bazilarinin etkisi ise sonsuzdur.Yaptigimiz bazi eylemlerin hesabi obur tarafta sonsuza dek yasamimizi etkileyecektir.
yalan dünyada her şey geçicidir.
musalla taşına gelip er kişi niyetine duaya durulduktan sonra toprağa verilen insanoğlu yaşadığı
hayatta geriye ne bıraktığı nerelere imza attığı önemlidir. onun için insan ölür kalır eseri eşek ölür kalır semeri.
Komiklik geçici değildir * https://www.youtube.com/watch?v=hLoYxChd1lg
Tuhaftir hayattaki ufak olumsuz detaylara kalıcı imis gibi davranmak ve bunu her seferinde tekrarlamak.

En cok geçmesini istediğimiz zamanin zaten gectigini ve bir daha geri gelmeyecegini fark etmenin sonucu belki hayata bakış açımız da değişebilir.
Büyüdükçe yaş geçtikçe daha da anlaşılan durum. Bu basit dünyada boşu boşuna çabalıyoruz.
Aslında benim için tam tersi sanırım. yaşlandıkça her şeyin hiç de geçici olmadığını düşünüyorum. Küçükken çok çabuk oyalanan bir beynim vardı çünkü onu kandırabiliyordum. Şimdi kanmıyor. Her şeyi hatırlamak kötü olabilir ama her şeyi hissettirdikleri ile hatırlamak bir lanettir.
Bu iyi bir şey değil mi? Ya her şey kalıcı olsaydı?
o kadar da geçici değil. hayat çok edilgen. ona ne verirseniz karşılığını veriyor. eğer kendinizden büyük bir şey yaparsanız sizden sonra da varlığınız devam eder; fakat kendinizden daha büyük bir şey yapabilmek için bir hayatın tüm keyiflerini neredeyse sıfıra indirip öyle yaşamak gerekiyor. bir hayatı, bir vizyonu, bir ideali büyütmek için o hayat ideal ve vizyona sadık kalabilmek gerekiyor.

ne geçicidir? mete gazoz örneğin, altın madalyası geçici midir? orhan pamuk'un nobel'i geçici midir? değildir.

kendinden büyük bir şey yapmak, en azından amaç olarak bunu edinmek gerekiyor. vücutlarımız geçer gider, kaslarımız erir, güzelliğimize alışılır, yaşlanırız, hepsi olur. günün sonunda muhakkak öleceğiz. bu en net gerçeğimiz. ama ölünceye kadar ne olacak, nasıl bir hikaye yazacağız onu bilmiyoruz. heyecan verici olan burası. biz bilmiyoruz. tahmin edebiliyor, program yapabiliyor, çabamıza göre şekillenen süreci yorumlayabiliyoruz.

bu benim için çok önemli bir mesele. eğer hayatı ben yaratmış olsaydım daha teknik bir zemin kurgulardım ama bu da adaletsiz bir sonuç yaratabilirdi düşününce. böylesi sanırım en güzeli. düşüp kalkmak yani.

başarısızlık her yerdedir. sadece tanımlanmamıştır. geçiciliğin de açıkçası süresi belli değil. bilmiyorum ya.

bir ilişkinin bitişi de başarısızlıktır. bu tarafların nihayetinde kusurlu davranışları sebebiyle biriken bir gerilimin sonlandırılması. kilo almak? o bile başarısızlıktır. başarısızlık her yerde. kalıcı olan nedir bilmiyor değiliz. kalıcı olana talip olmaya cesaret edemiyoruz belki. bilmiyorum.

çok zor bir konu.

fakat günceli kurtarmak ve çağa uyum sağlayabilmek için çok düşük bir düzeyde de olsa belki bu çarpıtılmış akışla uzlaşmak lazım. bilmiyorum.
rahman suresi'nin 26-27. ayetlerinde etkili bir şekilde vurgulanan gerçek.
akla geldikçe üzen gerçek.
Yoo her sey geçici değil. Bir türlü Geçmeyen şeyler de var.
Hayat bunu kafamıza vura vura öğretti keşke bu kadar acı tecrübelerle değil de alıştıra alıştıra öğretseydi.
Sizi tanıyan en son kişide ölünce tam olarak bu hayattan siliniyoruz... hem fiziksel hemde anı olarak...
Hiçbir şey kalıcı değildir. Ne biz ne de diğerleri. Ölüm bile unutturuyor kendini.
Zaten ölünce çocuğundan başka kimse bilmeyecek seni ne bu tantana?.