bugün

Çağımızın hastalığı bu arkadaşlar.

Bilgisi olmadan fikri olanlar hep bundan türüyor işte. Bir konuda uzmanlaşmak yerine her şeye burnunu sokup üstün körü bilgi sahibi olup o bilgiyi çok yüksek değere satma çabası. Cem yılmaz'ın salata geyiği gibi, hepsinden yap ama az az yap, ortaya yap. Aynen öyle işte. Atıyorum kuantum fiziği üzerine ne düşünüyorsun? iyi güzel, kuantum iyidir. Başarı falan güzeldir kuantum. Bu cevabı vermesi için türkçe bilmesi yeterliydi mesela.

Her şeyden az az ama asla tam değil.
Bu muydu bize yarım bırakmayı öğreten?
Her şeyin ehli hiçbir şeyin uzmanı geyiği bu işte. Çağımızın vebası.
maalesef ki çok haklısın. oysa ki herşeyden azar azar yapmak yerine bir şeyi yapsak ama tam yapsak, hayatımız için daha olumlu olurdu.
"her" kelimesini kaldırırsak tam olarak yaşam felsefem.

80 senelik ömür var.

her şeyin en iyisine baştan sahip olursanız sorun olur.
hayat dediğimiz nane çok da iyi bir şey değil. net de değil. hep yükselmiyorsunuz. baştan şımarırsanız inişli çıkışlı hayat yolunda grafiğin aşağıya inmeye başladığı zaman kafayı sıyırırsınız. mutluluk eşiğiniz çok yüksek olduğu için kendinizi tatmin edecek bir şey bulmak zorlaşır.

bir şeyin en iyisi her zaman fayda da sağlamaz. bazı şeyler iyileştikçe zarar verir insana. vaktinde mahallede atarisi olan tek kişi bendim. bir çocuğun eğlenmesini sağlayan "en iyi" şeydi.

sonuç? arkadaşlarımla aram açıldı. soğukluk girdi. atarim bozulup da babam "2. bir atariye verecek para yok" dediğinde arkadaşlarımla aramı ısıtmak için uğraştım.

bu basit bir örnekti tabi. hayatta daha beterleri var.
en iyi bazı özelliklerden feragat edip daha azına kanaat getirmek lazım.

tabi benim için bazı şeyler vardır ki zirveden aşağısı kesmez. net.

şu an çalıştığım kurumda hatta izmirin en genç fen lisesi öğretmenlerinden birisi olmam zaten bunun basit bir göstergesi. iş önemli.

velhasıl; insan kendisini fazla şımartmamalı. hayatın ne getireceği belli olmuyor.
güncel Önemli Başlıklar