bugün

iki versiyonlu bir şarkı. yani iki farklı tarzda söylenmiş.
birini dibe de vurmuşken ve dibe vurmanın hazzını yaşarken diğerini ise artık harekete geçme zamanı gelmişken umursamazlıkları takınırken dinlemek gerek.
öyle bir ... öyle iki şarkı.
burada aslında büyük bir ikilem vardır. kişinin hayattan almış olduğu darbe ağırdır ve kazık öyle girmiştir ki, avuntu olabilecek bir söz eylemde bulunmak için söylenmiştir.
güzel ve melodik bir şarkı. anlamlı.

Kimse bilmez neden böylesin diye
Kimse sormaz neden sustun diye
Niye döndün sırtını herkese
Ne olacak senin bu halin böyle
Geçmez günler unut kendini bu hayat zor var mı çaresi
Boşver geçsin rüzgarlar essin
Sana da bütün insanlar gibi Sana da bütün insanlar gibi Sana da bütün insanlar gibi
Günlerin kötü geçiyor
Umudun yok soranın yok
Sorunun çok
isteğin yok
Gelenin yok
Yorgunsun çok karışık kafan
Unut her şeyi
Sorgulama boşalt içini
Uyan artık geriye bakma
Hayat kısa durma orda
Zaman aksın hızına bakma
Seni dinlemez nasıl olsa
Bırak aksın seni de götürsün
Hepsi hepsi hayat nasıl olsa hepsi hepsi hayat nasıl olsa hepsi hepsi hayat nasıl olsa
Doğan güneş seni çağırır
Gidemesin ayakların bağlıdır
Bilemezsin yarın ne olur
Göremesin gözlerin kapanır
Çözemezsin sorunlarını öylece kalırsın öylece kalırsın öylece kalırsın�
Zaman aksın hızına bakma
Seni dinlemez nasıl olsa
Hepsi hepsi hayat nasıl olsa hepsi hepsi hayat nasıl olsa hepsi hepsi hayat nasıl olsa
tıkandım. hayat boğazıma bir düğüm gibi takıldı dediğiniz noktada gülümsetebilecek bir şarkı.
enfes bir parça. o kadar ucu açık ve geniş sözlere sahip ki, her daim dinletebiliyor kendini. hüzünlendiriyor bir de... akustik olanı tercihim daima.

kimse yazmamış ama evet, bir zardanadam parçası.
insana yalnızlığı sevdirecek kadar güzel bir şarkı.
sürekli sorunlara takılmakla çözüm üretilemediğini; tercihini hayatı ellerinden kaçırmak yerine tutmalısın diye anlatan parça.

Doğan güneş seni çağırır
Gidemesin ayakların bağlıdır
Bilemezsin yarın ne olur
Göremesin gözlerin kapanır
Çözemezsin sorunlarını öylece kalırsın...
Zaman aksın hızına bakma
Seni dinlemez nasıl olsa
Hepsi hepsi hayat nasıl olsa hepsi hepsi hayat nasıl olsa hepsi hepsi hayat nasıl olsa...

http://www.esnips.com/doc...8d-4f13-9606-b9112066a363
çok basit ezgilerle bezeli olmasına rağmen alışılagelmiş aşk,meşk gibi konulardan hayli uzak, hatta aslında çoğunlukla kendi kendimize konuşurken kurduğumuz cümlelerden ibaret sözleri ile beni vuran parça. Kanka sağol.
ah! üzgün şarkı.

--spoiler--
Kimse bilmez neden böylesin diye
Kimse sormaz neden sustun diye
--spoiler--
eğlenceli ve bir okadar da anlamlı bir zardanadam şarkısıdır. sözlere dikkat edildiğinde anlamı ortaya çıkıyor.

kimse bilmez neden böylesin diye
kimse sormaz neden susutun diye
niye döndün sırtını herkese
ne olacak senin bu halin böyle?
geçmez günler unut kendini
bu hayat zor var mı çaresi
zaman aksın hızına bakma
seni dinlemez nasıl olsa.....
yavaş versiyonu da hızlı versiyonu da mükemmel zardanadam şarkısıdır.
yaz günü dinleyince olmuyor pek, ama kış soğuğunda dinleyince..

ben bi kızdan ilk siktiri kış mevsiminde yemiştim. hava yağmurluydu ve akşama kadar zardanadamın parçalarını dinlemiştim. bu sebeple heral, bozuk havalarda sitemkar zardanadam şarkıları beni haşat eder.

(ara: peki bilgi gerçek hayat)
edit: siktir derken, başlangıç siktiri. reddedilmiştim.

(bkz: bak hala)
dinlerken sana birbirine zıt bir sürü duyguyu yaşatabilecek zardanadam şarkısıdır. bi' dinlersin yüzünde tebessüm olur "amaaann hepsi hepsi hayat nasıl olsa" mantığındasındır. Bi' dinlersin salyan sümüğüne karışır "kimse sormaz neden böylesin diye kimse sormaz neden sustun diye" derken tavan yapar hıçkırıklarınız ama ne olursa olsun dinlenilesi şarkıların başında gelir.
zardanadam'ın; sarışınlar boktur'la birlikte en çok bilinen ve akılların içine girmiş orda duran parçası.
böyle güzel bir mısrayı içinde barındıran şarkının diğer sözleri nasıl kötü olur, bu cümle nasıl harcanır diye düşündüren şarkı ve şarkı sözüdür.
Her şey üstüne üstüne gelip üst üste yığılırken onlar, yığılanları teker teker kaldırma potansiyeline sahip bir şarkı bu. Şu tuhaf dediğimiz şarkılardan.

Akustik versiyonunu diyorum hele. Pek hoş.

Ardından da rövanş yapılabilir tabii.

Sonrasında da kaçacağım iyi gidebilir sanki.
uzun bir aradan sonra denk geldiğinde, yaşatacağı duygu yoğunluğu üç ile çarpılan parça.
yıllardır dinlememe rağmen hiç bıkmadığım, buna rağmen neden henüz entry girmemiş olduğumu bilmediğim şarkı.

tanıma gelince: özellikle akustik versiyonu tercih edilmesi gereken, umudun kırılmışken, gücün kalmamışken, bir şeyler ters giderken dinlenildiğinde birebir olan şarkı. enfestir.
(bkz: öyle demeyin lan)
şu an çalan şarkı. hem de ankara ile ilgili bir başlığın üzerine.. berbat günler geçiriyorum. öyle ki artık hissizleşiyorum. tepkisizleşiyorum. insanı değiştiremediği durumlar içerisinde olması ne kötü. çaresizce beklemek ne berbat. ve de özlemek. o duygu yok mu.. hepsi birleşince elimi kalbime sokup çıkartıp "yeter ulan yeter!" diye bağırasım geliyor. o kadar acıyor çünkü.. ama dışarıdan ne yapıyorum? tepkisiz ve hissiz öylece bakıyorum. neyse sonuç olarak çok güzel bir şarkı.. hem de çok çok güzel. öyle işte.
depresif ergenliğimin en güzide şarkısıydı.
zardanadam ın kimsenin bilmediği, bilenin de sevmediği, tüm arkadaşlarımın 'cidden bunu mu dinliyorsun' demesine rağmen benim çok sevdiğim ve bunaldığımda dinlediğim şarkı

ben mutluyum.. sözler güzel..