bugün

Hagi' nin söylediği iddia edilen söz. Ancak söylememiştir.
Kayserispor deplasmanından sonra Hagi' nin söylemiş olduğu cümle tam olarak: " Hırsız var, telefonum çalındı " olmuştur. Bu cümleyi çarpıtanların Galatasaray formasıyla 1996 - 2001 yılları arasında kazanılmadık başarı bırakmamış Hagi' yi izlemek zorunda kalmış rakip takım fanatikleri - Hagi' ye saygı duyan rakip takım taraftarlarını ayrı tutarım - olduğunu düşünmek mantıklıdır.
Ancak bu tartışılır iddia bile Hagi gibi büyük bir Yıldızın Galatasaray' a kazandırdıklarını karalamaya yetmez.
Çoğu muhalif grubun ak partililere söylemi.
Galatasaray taraftarının en beğendiği futbolcu olan hagi'nin galatasaray taraftarına söylediği söz. Adam haklı olduğu için bize yorum düşmez. Adamları gol diyor çünkü.
doğrusu hirsizsiniz dir.
(bkz: gheorghe hagi)
(bkz: hagi nin sözleşme şartları)
(bkz: terim çok çekti sıra sende)
hırsız hagi geri döndü..

taraftarına hırsız diyen adamı tekrar başa getiren yönetime kafası girsin lugano nun.

edit: fenerbahçeliyim.
adamın orada gs taraftarına hırsız muamelesi yaptığı çok açık. ama diyelim ki öyle yapmadı.

yahu, 32 yaşında türkiye'ye gelmiş, o kulüpte hem futbolcu hem de hoca olarak inanılmaz paralar kazanmışsın. niye bu kadar canını acıttı ki kıçı kırık bir telefon.

"bizi karşılamaya gelmiş taraftarımız, neyse telefon da gittiyse gitti, ben de içime atayım, şu güzel havayı bozmayayım, kırmayayım taraftarımızı" diye düşünecek kadar da mı değer vermemiş galatasaray taraftarına.

neyse, boşuna konuşmayalım. yarabbi şükür deyin geçin.
maradona nın "dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 5 futbolcusu" olarak nitelendirdiği hagi yi bu sözle hatırlamanız onun mu yoksa sizin mi hödüklüğünüz?

answer; you!
Şimdi Hagi Zamanı ... Bu Yalnızca Sitem ... Ve... We Love You Hagi ...
Bunlar, son bir yıl içinde bu sayfalarda kaleme aldığımız yazıların başlıkları... Okuyucular; bu satırların yazarının, "zor zamanlarında", "yalnız adam" a destek verdiğini hatırlayacaklardır.
Ancak, kimilerine göre Hagi; öylesine "onulmaz hataların ve dönülmez akşamların ufkunda" dır ki; bu köşeden bile zordur artık ona sahip çıkılması...
Evet, böyle düşünüyor kimileri... Nereden mi biliyoruz? Bize gelen mesajlardan:
"Hadi şimdi yaz bakalım yazabilirsen; şimdi savun savunabilirsen!" diyenlerden...
Evet... Biz de asıl şimdi yazacağız işte. Asıl şimdi konuşacağız, susacağımızı bekleyenlere inat!

"Futbol" a ve futbol takımının "şampiyonluk" yolculuğuna sonra geçeriz... Ama, konuya en hassas yerinden ve "damar" dan girebiliriz... Yani şu "hırsız" meselesinden...
Siz, şu ana kadar Hagi'nin taraftara "hırsızsınız" dediğini okudunuz değil mi? Hatta, işin içine "Romen şivesi" nin sosu da katılarak; "Hepiniz hırsızsiniz" diye bağırdığını...
"Taraftar(!)" ın bu yüzden ayağa kalktığını... Hagi'nin taraftara "hırsızsiniz" diye hakaret ettiğini okudunuz. Hatta duydunuz öyle mi? Yani... Duyduğunuzu sandınız. Şimdi yazacaklarımızı dikkatle okuyun öyleyse. Çünkü şimdi okuyacaklarınız, hiçbir yerde yazılıp çizilmedi... Nedense!..
Bu okuyacaklarınız, o gün Hagi'nin "başından sonuna" söylediklerinin "gerçek" deşifresidir. En az on kişinin onayından geçmiş deşifresi:
(Otobüs kapısı açılır ve Hagi bağırmaya başlar
- Benim telefon, siz?
- Hırsız var!
- Benim telefon aldı.
- Kim aldı.
- HIRSIZ KiM?
(Romence bir şeyler mırıldanır.)
- Hırsız?
(Ve içeri girer...)
Hepsi bu...
Söylediklerinin hepsi bu... Hani nerede, Hagi'nin taraftara "hırsızlar" diye hakaret ettiği...
Hani nerede "hepiniz hırsızsiniz" dediği...
Ya da sadece "hırsızsiniz" dediği... Nerede?

"Vicdan" bir yana... Hak ve adalet duygusunun temelinde "pozitif hukuk" vardır değil mi? Bu sözlerle, eğer bir kişi ya da bir topluluk "hakaretle ya da hırsızlık" la suçlanıyorsa, gidin bakalım mahkemeye...
Hangi yargıç bu sözlerden "suç ve suçlu" çıkarır? Söyleyin! Öyleyse siz nasıl uluorta "suç" layabiliyorsunuz insanları... Söyleyin.
Hagi, kimseyi hedef alarak "hırsız" demiyor... Ama, olayı duyurmak için "hırsız var" demek, ortada bir "hırsız ve hırsızlık" olduğunu bağırmak suç mudur? Hatta, hırsıza "hırsız" demek de suç mudur bu ülkede?..
Evet, o gün orada bir "hırsız" vardı... Vardı!.. Taraftarların arasına karışmış bir kapkaççı... Futbolla, Galatasaray'la filan işi olmayan bir kapkaççı... Her yerde, her kalabalıkta olduğu gibi... Tribünlerde, parti toplantılarında, hatta cenaze namazlarında...
Hagi'nin telefonu (aslında telefon rehberi) çalındı o gün... Gerçekten çalındı...
Sonradan bulunduğu hikayesi, Hagi'nin olayı büyütmeme ricasına karşılık bulunmuş bir çözümdü sadece, bunu da bilin!
Siz; üzerinde yüzlerce numara kayıtlı telefonunuzun bir anda çalındığını fark ettiğinizde susar mısınız? Sustunuz mu? Söz gelimi parti kurultayında "Hırsız var! Kim aldı? Hırsız!" diye bağırdığınızda o partinin taraftarını hırsızlıkla mı itham etmiş olursunuz? Öyle mi?

Mesele şuydu: Siz bağırabilirdiniz. Hagi susmalıydı... O gün Hagi'nin kusuru taraftara "hırsızsiniz" demesi değildi.
Çünkü d-e-m-e-d-i.
Ama, insanı gerçekten çileden çıkaracak böyle bir durumda, yine de kontrollü olmalıydı.
Bunun taraftarları ilgilendiren bir yanı yok ki... O muhasebeyi Hagi kendi kendine yapmalı. Yapıyor da zaten... Defalarca "özür" dilemesi bundandır.
Aynaya baktığında besbelli o da yakıştıramıyor o "fotoğraf" ı kendine...
Ama "lider" olmak kolay değil...
Lakin... Boşuna heveslenmeyin. Türkiye'ye gelmiş geçmiş "en iyi yabancı futbolcu" ve bu yılın "en iyi teknik adam" ı olan Hagi, onu da becerecek.
(En iyi teknik adamlık mevzuuna da döneceğiz birazdan...)
Hatalarından ders almasını bildiği için "en iyi lider" de olacak tez zamanda.
Şüpheniz olmasın. Biz başaramayabiliriz belki... Onun geldiği "kültür" ve aldığı "eğitim" in temelinde bu harç var işte:
Hatalarından ders almak!

Onun geldiği kültür! Evet... Gelelim meselenin en duyarlı ve "bizler" adına "en ayıplı" yanına... Hagi Romanya'dan...
Yani bir Romen vatandaşı... Ne var ki, sayıları az da olsa, kimileri neler dediler bu vesileyle? Neler yazdılar "ima" yoluyla? Onlara göre; bütün Romanya, esmer "roman" lardan, daha açıkça söyleyelim "çingene" lerden oluşan bir ulustu.
Romenler çingeneydi. Çingeneler pek "makbul" sayılmazdı. Hagi de çingeneydi. "Romençingene" inadı vardı, filan...
Kaç yanlış, kaç "ayıp" içiçe dile getiriliyordu böylece.
Pek çoğu, daha "Roman" larla, "Romen" lerin aynı kökten olmadığını bile bilmiyordu.
Romenler, Roma uluslarındandı... Ataları M.Ö. 2 bin yılından beri aynı topraklarda yaşıyordu. Romence de latin dillerinin en doğudaki temsilcisiydi. Bugün Romanya'daki Romenler nüfusun yüzde 90'ını oluşturuyor.
Romanlar ya da çingeneler mi?
Elbette Romenler'le hiçbir ilgileri yok... Hindistan ya da Mısır kökenli bu göçebe toplum, ülkemiz de dahil her yerde yaşıyor. Romanya'da da... Nüfusa oranları da yalnızca yüzde 1.7 ...
Belki bizde daha çok...
Irkçı-şoven yaklaşımların "içiçe" geçirdiği ayıplara bakar mısınız?
Değil ya... Romanya'nın hepsi "çingene" olsa ne olacak? Dünyanın en eğlenceli, en "bohem" toplumunu; yoksulluklar içinde dahi hayatı müzik ve dansın ritminde, kimseye zarar vermeden yaşayıp giden bir halkı, -bizim kendi "esmer vatandaşları"mızı da içine katarak- aşağılamaya çalışanın aynadaki görüntüsü nasıldır acaba?

Hagi mi? O bir Romen vatandaşı...
(Başka kökenden olsa da Romanya'da ırkçı ayrımlar olmadığı için fark etmiyor zaten... Herkes aynı ve eşit orada...)
Ama bilin diye söyleyelim; Köstence'den, toprakla uğraşan -yerleşik- bir köylü ailenin çocuğu o.
Sadece futbolla "yırtmış" değil... 17 yaşında futbola başlamış olmasına rağmen, Bükreş Üniversitesi'nde Ekonomi Bölümü'nü bitirmiş.
Ana dili yanında, ingilizce, ispanyolca, italyanca biliyor.
Yıllar önce verdiği bir röportajda Türkiye'yi, Galatasaray'ı, Galatasaray taraftarlarını çok sevdiğini söylerken ekliyor:
"Ben hırslı bir adamım. Çok çalışırım. Hep bir numara olmak için çalışırım. Bazen olurum, bazen olamam. Bu da normal."
Bugünlerde Galatasaray'ı bir numara yapmak için "hırs"lanıyor.
"Hırslı ve yalnız adam" a; on-onbeş kişi "Hırsız Hagi" diye bağırıyor. Ondan daha acısı, televizyonlar bu "ayıp" ı aynen yayınlıyor.
O belki çok ciddiye almıyor...
(Ciddiye alıp dava açsa, haber görüntülerinden hepsi de "mahkum" olur o "on-onbeş" kişinin...)
Belki "hırsız" yerine "hırssız" denmesinden daha çok alınırdı, kim bilir.
Ama ben... Alınıyorum... Ve... Utanıyorum. Bağıranlardan değil; bağıranların ekranlarda yer almasından!

"En başarılı teknik adam" tanımlamasına gelince... Hiçbir şeyi başaramasa da; başkalarının, Galatasaray futbol takımını, geçen yıl onca para harcamalarına rağmen düşürdükleri "ikinci Küme" den, ait olduğu asıl lige çıkarıyor... Avrupa Ligi'ne ... Şampiyonlar Ligi'ne ...
Bence asıl gelecek yıl kalmalı... Avrupa onun işi... Galatasaray'ı nereye kadar götürdüğünü herkes görecek... Görmeli de...
Bu yıl mı? Şampiyonluk mu? Olur, ya da olmaz!
"Beş" hafta sabretmek çok mu zor! Evet, yedi değil beş hafta ...

Hagi'yi anlattığım yazıların sonunda ağladığını söylüyor çoğu okuyucular...
Hayır, bu kez böyle bitmeyecek işte bu yazı... Şimdilik tutun gözyaşlarınızı... Haftalar sonra lazım olabilir çünkü...

Ali KIRCA
ileri seviye fenerbahçeli algı bozukluğu kişilerce çarpıtılmış bir sözdür. bu kişiler telefonları çalındığında hiç tepki vermezler zaten.

evet o telefonu çalan hırsızdı, kimin telefonu olursa olsun hırsızdır, hagi nin, galatasaraylının fenerbahçelinin fark etmez.
galatasaray taraftarından çok fenerbahçe taraftarlarına dert olmuş söylemdir. bu tarz diyaloglarda üçüncü kişi konumundakilere ne düştüğünü söylemeye gerek yok. durup durup yırtık dondan çıkar gibi "hırsızsınız" bakınızları vermeye ise hiç gerek yok.
(bkz: tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş)
gs taraftarına edilen bu hakaretlerin bu sezon da peşi gelecek mi diye merak ettiren sözler.
hagi'nin ahlakının güzelliğine güzel bir örnek.
ilahın kendisine tapanlara yakıştırdığı ifade..

http://www.youtube.com/watch?v=bbiRWp2II0M
hagi'nin, alex ile arasında ki en büyük farktır işte. biri insan gibi futbolcu, diğeri ise * çingene gibi futbolcudur.
ayrıca, hakemleri tükürüğüyle yıkaması ile meşhur, çingenenin söylemidir.

(bkz: insan vs çingene)
hagi'nin "hırsız var, hırsızlar cep telefonumu çaldı, aranızda hırsız var" demesini "hepiniz hirsizsiniz" diye yorumlayanlar, yani pireyi deve yapanlar, kendi oyuncularının taraftara açık seçik "ananın amı" demesini nasıl bir deve yaparlar tasavvur edemiyorum.
buyrun videosu, iyice izleyin. http://video.haberturk.co...D=35570&k_A=haberturk
(bkz: hepimiz hırsızız) bi de bu var.
şöyle gerçekleşmiştir,

hagi- hirsizlar hepiniz hirsizsiniz hirsizlaaaar
gs taraftarı- ???
hagi- hirsiz var, hepiniz hirsizsiniiiiiz!
gs taraftarı- haaaaay lav yu hacciyaaaaaaa hay lav yu hacciyaaaaaaaa
öncelikle bana bu hakkı veren sevgili uludağ sözlük moderasyonuna içten teşekkürlerimi sunuyorum.

güzide kulubümüz fenerbahçe'nin, hagi'nin galatasaray'a imza attığı günden bugüne kadar, futbolu bırakmasına, teknik direktörlük yapmasına rağmen hala tartıştığı isim olması bizim için övünç kaynağıdır.

beyin cimnastiği yapması açısından, Okacha, ortega, Kostadinov, Sergio, Moldovan, Andersson, S.Rebrov, P.V.Hooijdonk,N.Anelka, S.Appiah, Kezman gibi yıldızlar hagi döneminden bugüne kadar fenerbahçe'ye gelen hakikaten dünya futbolunda söz sahibi isimlerdir. yalnız hepsinin ortak bir kaderi vardır ki, olaylı ya da olaysız fenerbahçe cumhuriyeti'nden ayrıldıktan sonra kulubün kapısından bir kez bile içeri girmeyip, "what is fenerbahce ulan?" moduna girmişlerdir. Buna 2-3 maça özel uçak gönderilerek "aaaa hoydonk gelmiş lan maça ne vefalı adam"'da dahildir. kaldı ki deliler gibi fenerbahçe taraftarıyım ulan ben diyen şahıslar'a sorsak, kimler geldi kimler geçti anlat desek, 3-4 isim sayar sonrası kem kümdür.

Orta da bir hagi gerçeğinin olduğu aşikardır. yani aradan bunca sene geçmesine rağmen hala hagi'nin tartışılıyor olması, "hagi mi iyi starex mi" ya da "hagi mi iyi şampiyon kokoreç mi" tarzında yazılanlar bizleri sevinç yumağı halinde bişeyler yapmaktadır.( kelimeyi bulamadım.)

Fenerbahçe'nin eski yıldızlar(?)ının isimlerini hatırlamayan taraftarlar, onları yanlarında görmemeleri de doğaldır. Çünkü fenerbahçe, endüstriyel futbolun bütün gerekliliklerini yerine getirip, o amatör ruhu, takım sevgisini kaybedip, kazanmak için her yol mübahtır felsefesini kullanır. (bkz: ahmet yıldız olmedi) ingiltere'de Chelsea neyse, türkiye'de fenerbahçe o dur. ruhunu yitirmiş, kendisine sevdayla bağlı bir grubun değil, patron'un takımı olmuştur. üzerinden rantlar kazanılan bir sermaye grubunun elindedir. bu da benim şahsi görüşümdür. kaldı ki bu görüşümü içerisinde sevdiğim arkadaşlarımı da barındıran GFB grubunun, son zamanlarda sayın yıldırım'a padişah yakıştırması yaptığıda beni doğrular niteliklidir.

giriş-gelişme kısmına son verip, asıl konumuza dönecek olursak,

Galatasaray taraftarı için bir sembol haline gelmiş ve her basın toplantısı'nda tercüman'ı vasıtası ile konuşan Hagi'ye, "ulan o kadar sene türkiye'de kaldın bir türkçe öğrenemedin mi davar" yakıştırması yaparken, kayseri'de bir maç sonrası telefonu çalınıp rumence bağıran hagi'nin 145 milyon fenerbahçe taraftarı'nın bilmediğimiz bir yönünü daha ortaya koymaktadır. Lakin;

627milyon fenerbahçe taraftarı'nın hemen hepsi olmasa da 453milyon 245binaltıyüz'ü rumence'yi ana dili gibi konuşur. ve her konu hakkında fikirlerini kulaktan kulağa oynayarak ortaya koyar.

Hagi, telefonu çalındıktan sonra rumence, "Kim aldı benim telefonumu? Aranızda hırsız var" diye bağırır. televizyon görüntüleri ile sabittir.
Hadi diyelim ki ben yanlış biliyorum, yani her hangi bir vatandaşımızın telefonu kaybolduktan sonra eğer bir topluluk ortasındayken, "kim aldı lan telefonumu, kim aldıysa çıkarsın, telefonumu alanın anssahsn zykim" demesinden daha soft ve yerinde bir tepkidir.

siz hala hagi'nin adından korkarken, futbol'un yeni hagi'leri beşiktaş ve galatasaray altyapılarında yetişip, ilk 11'lerinde oynamaya başlamıştır.

ve en ilginç tespit şudur ki, "en yukarıdaki"nden "en aşağıdaki"ne günde binlerce hırsızlık, yolsuzluk, dalavere bilmem ne haberi aldığımız ülkemiz, ilk defa bir "hırsız" kelimesine bu kadar tepki göstermiştir.

tebrikler eder, ayakta alkışlar, saygılar sunarım.
oyunculuğuna lafımız olmayan haginin gs taraftarina göt kadar telefonu çalındı diye yaptığı terbiyesizce yaptığı hakaretti. Hırçizlar, hırçizlar die telafuz etmişti.
(bkz: galatasaray taraftarı/#3357465)
buraya geldiğimde burdan hemen avrupaya transfer olurum diye düşünüyordum. taraftarı gördüm, sevgiyi gördüm. şimdi bir ömür burda futbol oynamak istiyorum. alex

hepiniz hırsızsınız..hırsızlar..annee telefonumu çaldılar ühühühü. hagi

kıyaslama yapmadan önce bir kriterlere bakmak lazım. hakeme tüküren, çirkef, her maç kırmızı gören ya da kırmızılık bir hareketi mevcut bir adam iyi futbolcu olamaz. ancak teknik futbolcu olur. önce adam olmak lazım, efendi olmak lazım.