1. 1.
  “Eğer biz bu Kur’an’ı bir dağa indirseydik, muhakkak ki onu, Allah korkusundan baş eğerek, parça parça olmuş görürdün. Bu misalleri insanlara düşünsünler diye veriyoruz.”
  (Haşr suresi 21. ayet.)

  ayet insanların bu seçimi kendilerinin yaptığını anlatmaktadır. daha sonra unutturularak dünyaya gönderilmişlerdir. kıyamet gününde her şey önüne konulacaktır.
  1 -1 ... trakyali pilot
 2. 2.
  insanların sınanması veya daha anlaşılabilir olması için klasik söylem ile imtihan edilmesi gibi gibi bir durum benim için yoktur.
  Öyle ya, her şeye kadir olan, geleceği bilen şekillendiren Allah benim ne bok yiyeceğimi bilmiyor mu?
  Bana vermiş olduğu rızık olan 100 lira ile gidip rakı mı zemzem suyu mu alacağımı Allah bilmiyor mu?

  Biliyor ise, ben rakı alacaksam beni cehenneme atacak demektir.
  O zaman beni neden yaratıp dünyaya gelmeme neden oldu?

  Allah'ın canı beni cehennemde yakmak çığlıklarımı işitmek mi istemiş?

  Ben günahkar biri olup içki içen, ona buna zarar veren, çalışmayan, serserilik eden ve alkollüyken araba kullanıp duvara çarpıp geberen biri olarak kaza kader ne yapalım alın yazım bu desem ve hesap gününde Allah'ım bunu dileyen bu kaderi bana yazan sensin desem Allah bana ne diyecek?

  Merhametlilerin en merhametlisi olan esirgeyen bağışlayan Allah, kuluna böyle bir kader yazabilir mi?
  Beni cahil aç bakımsız ahlâksız fakir düşkün aptal günahkar olacağımı bile bile dünyaya getirir mi, kendi eseri olan bu insanı cehenneme atar yakar mı?
  Bir anne baba evladına böyle yapmaz.
  Siz öleceğini bile bile veya sokakta köpeklerin parçalayacağını bile bile kış günü yavru kediyi sokağa atar mısınız?

  Klasik din öğretisi...
  Ateist bir nesil yetiştirmek için okul açın bu klasik din öğretisini ders olarak koyun.
  2 -1 ... thebiggraywolf
 3. 3.
  ya şu basit soruyu sormaktan vazgeçin artık.

  " her şeyi bilen gören tanrı benim ne yapacağımı bilmiyor mu ?"

  arkadaşlar sözlükten çıkın ve din felsefesi literatürünü ta-ra-yın! tanrı-özgür irade- sınav ile ilgili bu soruyu sadece siz sormadınız. tarih boyunca soruldu. ve çeşitli cevaplar veriliyor.

  presentism üzerinden verilen cevaplar var.

  gelecek henüz aktüel olarak var olmadığı için tanrının " var olmayan şeyi" bilmesi/bilmemesi diye bir şeyden söz edilemez. bu tıpkı üçgen kare yaratabilir mi ? sorusu kadar anlamsızdır. çünkü mantıksal olarak üçgen kare olamaz. aynı şekilde bir şey var değilse onun bilgisi "var olduğunda" bilinip/bilinmeme konusunu olur.

  iş burada da bitmiyor tabii. olayın içine olasılık bilgileri vs giriyor. tanrı var olamayan bir şeyi bilmiyor evet peki en iyi olasılık hesabıyla mı ön görüyor ?

  yani emin olun "her şeyi yaratan tanrı benim ne yapacağımı bilmiyor mu ?" sorusu, bu işin emekleme aşaması. irade- kadir-i mutlaklık sorunu bunun daha derininde. hatta benim vurguladığım derinliğinde daha ötesinde.
  1 ... hubel
 4. 4.
  Peki insan olmayı kim seçti? Benim fikrimi sorsalardı kedi olmayı isterdim.

  Koala, tavşan, kuş ya da panda da olabilir. peygamber devesi de kabul. Ama asla insan olmak istemezdim. O halde sınanmayı da ben seçmedim.
  5 ... suni ihtiyac
 5. 5.
  insanların bundan haberi var mı peki?
  lmao
  ... benibendenalayen