bugün

hrant dink öldüğü zaman ve 1 yıl sonra anma törenlerinde söylenen bir slogan var hepimizin bildiği: hepimiz ermeniyiz! hepimiz hrant'ız.
24 ocak'ta uğur mumcu'yu ve gaffar okan'ı kaybettik. ve belki nice değerli insanı...
evet, onlar da anıldı. peki ne kadar kalabalık oldu? kaç kişi sokaklar boyunca yürüdü?
neden bizler, bu topraklarda yaşıyan türkiye vatandaşı olan herkes "hepimiz uğuruz" veya "hepimiz gaffarız" diyemedi?
sadece ve sadece bu toprağın çocukları oldukları için mi? sadece ermenistan gibi batıda güçlü ittifakları olan bir ülkenin de aynı zamanda vatandaşı olmadıkları için mi?
sadece bu ülkenin toprakları için ölüme gittikleri için mi hepimiz ermeni oluyoruz ama hepimiz türk olamıyoruz.
o zaman yaşasın humanizm...
hiç türk aydın ölmediği için gerçekleşmeyen durum.

not: bu entry haftanın en iyi entrysi olmazsa ben hepimiz ermeniyiz başlığında ağlayan timsahların sahte olduğuna inanacağım. hadin bakalım.
azınlık olmanın yada azınlıklara destek verenlerden olmanın, aydın kimse olmak olduğunu düşünen ucubelerin zaten ermeni olmaları yeğdir. neyse ki çok ciddi rakamlarda değiller.
edit: bu sözlükte de ucubelerin olduğunu bilmek üzücü. (biraz daha eksileyin bakalım)

(bkz: seri eksi oy veren ibne)
bu dünyada türk olmayan hiç kimseye ben türk'üm dedirtemezsiniz ki zaten binlerce şehit veriyoruz ve kimse demiyor öyle bir şey. bi ermeni vatandaşımızın ölmesi kötü ama bunun üzüntüsünü 'hepimiz ermeniyiz' diye haykırmaya gerek yok. gaffar okan ve uğur mumcu'yu rahmetle anıyorum.

bu söylenenlerin hiç birisinin faşistlik ile ilgisi falan yoktur. ayrıca gerçekten bunların hepsi kirli cinayetlerdir ve dosyaları her zaman bir şekilde kapatlmıştır. bunun adı derin devlettir ya da her ne derseniz odur.
Türk olunmaz Türk doğulur. Belki o yüzden olamıyoruzdur.
(bkz: ya ben lan neyse bisey demiyorum)

demisim bile ama; (#2847497)
ve silahların konuştuğu düşüncelerin susturulduğu an
insanlar sokaklar'da yurdum insanları
tepkiler faşizme hepimiz hrantız hepimiz ermeniyiz
ermeniden kasıt ise ermeni olmasından ziyade
bağıran çocuklar,gençler,yaşlılar
bağırdılar sesleri tükenene kadar
hatırlattılar herkese 14 sene önce ki kanlı pazarı
duygu aynı tepki aynı
farklılık ise kimlik farkı
kimin umurunda kimlik,milliyet
kahrosun faşizm yetmezmi bir insanın ölümüne
selam olsun mumcu'ya ve nicelerine.
birilerine vatan haini damgası vurmak o kadar kolay ki...

"bir ermeni vatandaşımızın ölmesi" diyerek kestirip atılamayacak hadisedir. zira söz konusu şahıs "öldürülmüştür". ve öldürülme nedeni türkiye karşıtı yazılar yazdığı iddiasıdır. öldürülme nedeni ermeni asıllı olmasıdır. öldüren kişi'nin polisle, zartla zurtla bağlantısı çıkmıştır. olay o kadar derinleşmiştir ki deliller yok edilmiştir.

halbuki daha dün ntv'de bir ödül konuşmasını dinledim. adam bariz bir şekilde üstelik tümü yabancılardan oluşan izleyicilere barış istiyorum ben diye bağırmıştır. işte bu adamı öldüren zihniyet türk'se, bu adamı öldürenler türk'çü ise, ben ermeniyim.

hepimiz ermeniyiz sloganı ise tamamen simgeseldir. yani tutup ermenistan vatandaşlığına geçecek değil kimse. ama tabii bunu anlamak o kadar zor ki..

ilgili konuşma için...

http://www.ntvmsnbc.com/news/433871.asp
"hepimiz"in amacı türk olmak değil de "insan" olmak olduğu için üzerinde dahi düşünülmemesi gereken ifade.

Bunu anlatamadık ama. Biz ermeni, filistini,arap, yahudi olurken, ırk olmadık. Irkların ortak özelliği olan "insana" vurgu yaptık.

ve dedik ki;

"ikilik kinini içimden atıp
özde ben bir insan olmaya geldim
taht kuralı ariflerin gönlüne
sözde ben bir insan olmaya geldim
serimi meydana koymaya geldim"
bu tip söylemeler insanların milli duygularını istismar edebilmek için söylenmiş cümlelerdir denebilecek sözdür. ayrıca bu millet kendi vatandaşı olan her aydınımıza da en az hrant dink' e gösterdiği kadar değer vermektedir kimsenin şüphesi olmasın.
yahu bu ermenilik, türklük kavramlarına hangi tutumlara göre bir anlam yükleniyor bir kişi çıkıp açıklasın.

iki milletin birbirinden farklı olduğunu göstermek amacıyla kullanılmaz mı bu kelimeler? kültür, yaşayış vb. tarzların farklılıklarını belirtmek için en başta. birbirinden farklı davranan iki insanı gördüğünüz vakit, "bak bu ermeni, bak bu türk" demek için değil mi?

diğer bir yandan, nasıl bir zihniyet olduk ki iki farklı ırkın varlığını belirten bu kelimeleri hakaret sözcükleri olarak kullanabiliyoruz. bundan binlerce sene evvel "şerefsiz" kelimesinin çıkışı bir insanın kötü olduğunu belirtmek için kullanılmıştır ve hala böyle de kullanılmaktadır.

ama bugün, en basitinden birini aşağılamak için "ermeni" lafını kullananların, "ermeni" kelimesinin "yukarı memleket" demek olduğunu bilmemesinden ve bu kelimenin anlamını hesapsızca değiştirmesinden kaynaklanan bir kaos içerisindeyiz. yıllar evvel önce yaşamış atalarından övünerek bahseden bu kişiler, türklerin anadolu ya girerken gregoryen ermenileri ile beraber bizans a karşı savaştıklarını, uzun yıllar boyunca osmanlı da ermenilerin "millet i sadıka" olarak anıldıklarını birden unutası geliyor. "onlar bizim ezelden beri düşmanımızdır" gibi tarihsel temeli olmayan bir söz ile yola çıktıkları için, (ki burdan türk ün türkten başka dostu yoktur gibi nesnel bir yargıya varıyorlar) sürekli kaybediyor bu insanlar. fakat kayıpları sadece kendilerinin olmuyor. koskoca bir millet bu hesapsız davranışların ceremesini çekiyor.

osmanlı nın torunu olmak ile övünen bu kişilerin, fethedeceği yere gitmeden evvel o yerin etrafındaki bütün devletler ile stratejik anlaşma yoluna giden, sadece savaşarak değil savaşın doğurduğu barış ile problemlerin sorunsuzca çözülebileceği anlayışına sahip olan bu feodal devletten hakikaten öğreneceği çok şey var.
bu konuda yorum yapan herkesin samimiyetine inanmak istiyorum.

hrant dink cinayeti sırasında şehit haberlerinin artması ama dink olayının bu acıyı bir anlamda örtbas etmesi, birçok feryata neden oldu. biz de onlara karşı hemen "onlar asker, şehit, ama bu adam sırf ermeni olduğu için öldürüldü", "faşist zihniyetinizle hrant dink'in onurlu mücadelesine çamur atmayın".. vs. gibisinden yorumlarda bulunduk.

daha önce de birçok ünlü isim suikaste kurban gitti. gün sazak gibi birçok değerli siyasetçi, uğur mumcu gibi değerli yazarlar, gaffar okkan gibi şerefli türk polisleri, sanatçılar, aydınlar... halk ! millet !

belki "hepimiz ermeniyiz" demedim.( sırf bu cümle için bile artı oy / eksi oy verecekler hazır mesela. ) yine de aynı duyguları paylaştım. ama "türk'üm" derken bile çevredeki insanların bana ırkçı gözüyle baktığı bir ortamda etki-tepki meselesi olarak demedim, çeşitli şekillerde de savundum bunu. sırf demediğim için beni çeşitli şekillerde suçlayanlar oldu, aldırmadım. bunları sadece ben yaşamadım, benim gibi çok insan yaşadı. bu tartışmalar ise sadece bir sözlükte artı/eksi oy meselesi değil, sosyal bir mesele. tamamen samimi bir şekilde başlayan hrant dink yürüyüşlerinin içine sızan bir takım provokatörlerin mhp lokallerine, kıbrıs derneklerine saldırması da bunun bir kanıtı olsa gerek.

"bir insanın ölümü trajedi, birçok insanın ölümü sadece sayı" diyenlerden değilim, hepsi ayrı birer trajedidir. onun için rakel dink'in acısını paylaşsam da, gerçekten ne hissettiğini anlamam mümkün değil.

bir kadın var, "rakel'in acısını en iyi ben bilirim" diyen : prof. şengül hablemitoğlu.

eşi necip hablemitoğlu, pek çoğunuzun bildiği üzere fethullah gülen hakkındaki yazılarından ( sonradan basılan "köstebek" kitabı ) dolayı olduğu sanılan nedenle suikaste kurban giden aydınlarımızdan.

şengül hablemitoğlu'nun geçen seneki, olay daha tazeyken yaptığı bir röportajından kesit ve röportajın adresini koyuyorum ortaya. "neden türk olamadık" sorusunun cevabı biraz da orada saklı sanki.

--spoiler--

- Dink suikastının ardından hareketli bir süreç yaşadık. Tetikçi hemen ertesi gün yakalandı, azmettiriciler çıktı, polis-jandarma birbirine düştü. Oysa eşinizin ardından sessizlik hakimdi. Bu kıyasa bakarak Türkiye yol aldı, diyebilir miyiz?

+ Türkiye bu ölümleri yaşadığı sürece hiçbir konuda yol alamaz. Bir de böyle bir şey olduğunda ardındaki süreç bazen fail üzerinden, bazen de öldürülen üzerinden yaşanıyor. Necip'te öldürülen üzerinden yaşandı.

-Neden?

+ Necip'in ardından bir gazete şöyle başlık atmıştı: 'Derin araştırmacı vuruldu' sanki o öldürülmeyi hak etti gibi.

- Dink'ten sonra da 'Katil Ermeni' başlığı atıldı...

+ Evet, Dink'te fail üzerinden gidiliyor. Zavallı bir çocuk fail olarak yakalandı. Hablemitoğlu suikastı neden Dink suikastı kadar tepki görmedi? AKP'nin iktidar olmasından hemen sonraydı. Örtbas mı edildi? Evet. Biraz da Necip'in konumundan. Belki üniversitede öğretim üyesi değil gazetede köşe yazarı olsa daha çok ses getirirdi.

( sonkuzu'nun notu : (#2815682) no'lu iletimde bundan bahsediyordum, biraz daha sert bir üslupla, kendime pay çıkartayım )

röportaj : http://www.hablemitoglu.com/roportaj01-07.htm

--spoiler--
hrant dink öldürüldüğü zaman askerdeydim. ve malum "hepimiz ermeniyiz" sloganları atılıyordu. askeriyede her sabah bu slogana inat binden fazla gence "hepimiz türküz, ermeni değili" sloganı attırılıyordu.

şimdi burada konu türklüğüne sahip çıkmamak değil. burada konu bazı kesimlerin çok duyarlı olarak bazı olayları iyi değerlendirmesi. bu ülkede 72,5 milletten adam var. bunların bir kısmı ısrarla türklüklerini reddetmekte ve her fırsatta her türlü ayrımcılığa destek olmaktadırlar. bugün türkiyedeki ermeni cemaati sayısı hırant dink'in yeğeninden duyduğum kadarıyla 60 bin. emin olun o sloganın atıldığı gün o 60 bin insanda oradaydı. artı bir konuya daha dikkat çekmek isterim ki aynı sloganın atıldığı mahalde "hepimiz kürdüz" sloganı da atılıyordu ara ara. bu olayı biraz daha özetliyor galiba.

gelelim kaybettiğimiz türk büyükleriyle hrant dink'i kıyaslama meselesine. burada yorumları sayısal yapmak gerekirse ölen her türk büyüğünün ardından bu ülkede hrant dink'e göre daha fazla ses çıkmıştır. diyarbakır'da gaffar okkan için yürüyüşler düzenlenmiş ve hala diyarbakır trübünlerinde "gaffar okkan" diye tezahüratlar yükselmektedir. uğur mumcu veya alparslan türkeş'in cenazeleri cumhuriyet tarihinin en fazla katılımlı cenazeleridir.
yakınmanın sebebsiz olduğu durumdur.çünkü anayasa açıkça belirtmiştir. türkiye cumhuriyetine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes türktür.
hiç fena değil (ki) bu durum. ne güzel zenginlik, diyalog, mutluluk... fena mı?

hepimiz ruhban olcaz yakında. bi iznillah. allah!
(bkz: bi siktirin gidin)
evet. bu bakınız boşa verilmedi gerçekten siktirip olup gitmesi gereken insanlar var. bu ülkeden bu diyarlardan. ama bunlar bu ülkede azınlık yada fazlalık olarak görülen insalar değil. bunlar kendisini bu ülkenin gerçek sahibi zanneden gherizekalılar. bu enrtyyi eksileyecek olan gerizekalılar. bunlar sikime bile takmadığım gerizekalılar.

bu gerizekalılar türkiye' de türklüğü, amerika' da amerikalılığı savunurlar. buna eyvallah ama bunu marifet sanmalarını ve bunu yapmayanları dışlamarıdır bunları gerizekalı yapan.

bu ülke her karış toğraığını aşağılık ve tabi ki gerizekalı fikirleriyle boka bulyan gerizekalılardır. bunlar basit olmayı marifet sanarlar.

bunlar bir cümlenin ne anlama geldiğini anlayamayacak kadar aristocudurlar.

geçen çorba içtiğim bir yerde çatlı denen kişiden sevgili abim diye bahsedeb birinin konuştuğu ağızla konuşurlar ve konuştukları marifetmiş gibi sözlük gibi oluşumlara girer ahkam keserler. bunlar kürt türk kardeş derler ama sen yan masada çorba içerken tipinden ötürü sana tip tip bakarlar ve kavga çıkarmak için an kollarlar.

bunlar has gerizekalıdır. bunlardan o kadar çok vardır ki gerizekalı gibi başlıklar açar altına ona uygun gerizekalıca enrtyler girerler.

ve şimdi..

(bkz: bi siktirin gidin)
hepimiz ermeniyiz lafının anlamını kavrayamayan bölücü ve ayrımcı zihniyetin sahibi insanlar oldukça elbette hepimiz türküz denemeyecek. bu ülkenin vatandaşının yüzde bilmem kaçını alevi, yüzde bilmem kaçını sünni, yüzde bilmem kaçını tarikatçi, yüzde bilmem kaçını gerici, yüzde bilmem kaçını şeriatçı, yüzde bilmem kaçını göbeğini kaşıyan, yüzde bilmem kaçını bidon kafalı, yüzde bilmem kaçını uzun kollu-kıllı, yüzde bilmem kaçını türbanlı, yüzde bilmem kaçını siyasi simge kullanan, yüzde bilmem kaçını kürt diye ayıranlar ve herkesin kendisini türk olarak görmesini zorlayanlar oldukça, bu yüzde bilmem kaçları görmeye bile dayanamayan, onlardan iğrenen bu türklük kabadayıları oldukça da hepimiz türküz denmesi için kendileri dışındakileri bombalamaya adanmış ergenekon çeteleri kurmak zorundalar.
hala daha mantığı çözmeyip o yoldan başka her yola girenlerin lafı.
Herkez Türk olamaz zaten ben Türk oglu Türküm, Ne Mutlu Türküm diyene.
gerek yok ki. sizin aşırı türklüğünüz hepimize yetiyor zaten.
acı ve gerçek olandır.

ermeni öldüğünde ülke birlik beraberlik içinde ermeni oluyor, o kadar şehit veriyoruz; hani birlik beraberlik?
görsel
Ölen ermeni olunca kiymetlidir. Türk de insan mi? Birde bunu humanistlik gibi anlatmiyorlar mi ermeni bir vatandaş türkiye karsiti yazilar yazdigi icin öldurulmusmus.. tabi ki öldureceklerdi.. herkes haddini bilecek.